David Guetta posądzony o plagiat! Sprawa jest już w sądzie

David Guetta na próbę ugody nie odpowiedział, dlatego sprawa znajdzie zapewne swój finał w sądzie.

kalendarz

Francuska gwiazda muzyki EDM została pozwana przez południowoafrykańskiego artystę Daniela Barona za domniemane naruszenie praw autorskich. Baron oskarżył Guettę o plagiat singla “Children Of The Sun” z 2016 roku i wykorzystanie jego pomysłu w kolaboracji Francuza z popularną wokalistką Sia w utworze “Light Headed” z 2018 roku. Muzyk z RPA był gościem programu “Śniadanie z Martinem Besterem”, w którym opowiadał o podobieństwie tych dwóch utworów. Poniżej możecie porównać oba single.

emuze.me

W obu produkcjach wyraźnie słychać podobieństwa. Mimo to aż trudno uwierzyć, że David Guetta po prostu ukradł kogoś pomysł. Pytanie więc, czy Francuz celowo dopuścił się plagiatu, czy jest to zwykły zbieg okoliczności? Według Barona Guetta pojawił się w RPA na Ultra South Africa w 2017 roku. To właśnie w tamtym okresie został wydany “Children Of The Sun” i stał się popularnym utworem w całym kraju. Guetta mógł wtedy usłyszeć ten singiel w lokalnym radiu lub na samym festiwalu. W wywiadzie Daniel powiedział:

“Guetta grał na Ultra w tamtym roku, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że któryś z DJ-ów zagrał moją piosenkę, a Francuz ją usłyszał.”

ultra

Baron dodał, że nie chciał robić publicznej afery, więc najpierw skonsultował się ze swoimi prawnikami. W grudniu 2018 roku napisał do Davida i wytwórni Warner Music oficjalny list, w którym zawarł swoje roszczenia – poprosił Guettę o uznanie go współautorem utworu oraz wypłatę rekompensaty za bezprawne wykorzystanie jego pracy. Do dziś ani Guetta, ani wytwórnia Warner Music nie raczyli odpowiedzieć, dlatego Daniel postanowił nagłośnić sprawę. Jak widać o ugodę będzie niezwykle trudno, dlatego sprawę zapewne rozstrzygnie sąd. duKto będzie górą? O tym zdecyduje wymiar sprawiedliwości.

emuze.me

kalendarz

Total
39
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?