Gwiazdy muzyki z całego świata odwołują koncerty w Rosji

Coraz więcej postaci sceny muzycznej postanowiło “wprowadzić własne sankcje” na Rosję, odwołując tamtejsze koncerty.

sunrise

Trwająca już ósmy dzień rosyjska agresja na Ukrainie niesie ze sobą zdecydowany sprzeciw zachodniego świata. Nawet kraje mające niemałe interesy z Rosją – takie jak Niemcy – postanowiły wprowadzić sankcje na moskiewską gospodarkę. O tym, jak bardzo będą one dotkliwe, przekonamy się w najbliższym czasie. Tymczasem międzynarodowi artyści – w tym także muzycy – postanowili wprowadzić niejako własne sankcje. Tym samym wiele gwiazd postanowiło zrezygnować z występów w Rosji, tłumacząc to oczywiście poczynaniami Władimira Putina.

Gwiazdy odwołują rosyjskie koncerty

Na taki krok zdecydował się między innymi zespół Green Day, który miał wystąpić w Moskwie pod koniec maja. Jak czytamy w oświadczeniu punkowej formacji:

kalendarz

Z ciężkim sercem, w świetle bieżących wydarzeń uważamy, że konieczne jest odwołanie naszego nadchodzącego koncertu w Moskwie. Zdajemy sobie sprawę, że ten moment nie dotyczy stadionowych koncertów rockowych – jest o wiele większy. Ale wiemy też, że rock and roll jest wieczny i jesteśmy pewni, że w przyszłości będzie dla nas czas i miejsce na powrót. Zwroty dostępne w punkcie zakupu. Bądźcie bezpieczni.

Green Day

Swoje występy odwołali także chociażby Róisín Murphy, Franz Ferdinand, Yungblud, Louis Tomlinson z One Direction, AJR, Nick Cave, Bring Me The Horizon oraz The Killers.

kalendarz

Z przykrością informujemy, że odwołujemy nasz nadchodzący koncert w Rosji. Dziękujemy naszym rosyjskim fanom, którzy sprzeciwiają się niesprowokowanym i przestępczym zachowaniom swojego kraju. Nasze serca są z mieszkańcami Ukrainy. W tym momencie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to udostępnić DOKŁADNE informacje.

AJR

Z powodu obecnych wydarzeń na Ukrainie, ze smutkiem ogłaszam, że moje występy w ramach trasy w Moskwie i Kijowie są anulowane.

Bezpieczeństwo moich fanów to mój priorytet i moje myśli są z ludźmi w Ukrainie, cierpiących z powodu tej niepotrzebnej wojny.

Louis Tomlinson

Odwołujemy nasze rosyjskie występy, które były zaplanowane na te wakacje. Jedyną przyczyną jest inwazja rosyjskiego rządu na Ukrainę. Kochamy Rosję. Ten wielki kraj inspirował nasz zespół poprzez swoją sztukę i literaturę. Od kiedy wystąpiliśmy tam po raz pierwszy 17 lat temu, zbudowaliśmy bogatą i głęboką relację z naszymi rosyjskimi fanami. Od czwartkowego poranka rozmawialiśmy z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi w social mediach i napotkaliśmy jednogłośny sprzeciw wobec tej przemocy i solidarność z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Wiemy, że widzicie szaleństwo przywódców swojego kraju. Wiemy, że nie chcecie wojny.

(…)

Mimo tragizmu tej sytuacji, w naszych sercach wciąż płonie płomień optymizmu i z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym będziemy mogli powrócić w czasie pokoju, by znów wspólnie dzielić się radością muzyki

Franz Ferdinand

EDM też odwołuje

Na scenie EDMu na razie nie ma zbyt wiele tego typu deklaracji. Nie znaczy to jednak, że takowe się nie pojawiły. Oprócz (co naturalne) ukraińskich artystów, takich jak Nastia, jasno sprawę postawił belgijski producent Apashe.

Miałem ciężki czas, w którym wszystko sobie przetwarzałem. Jakiś czas temu przygotowywaliśmy się do występów w Kijowie oraz Moskwie i Sankt Petersburgu, naiwnie wierząc, że sprawy nie posuną się tak daleko. W przeciągu kilku godzin cała sytuacja się odwróciła. Teraz boję się o swoich przyjaciół i fanów, którzy żyją w Ukrainie. Informacje, które otrzymuję, są szokujące i łamią serce.

Myślę, że nie będzie niespodzianki w tym, że – podczas gdy Putin bombarduje moich przyjaciół w Ukrainie – nie będę występować w Rosji. Wiem, że wielu z Was – rosyjscy fani – nic nie może zrobić z ruchami Putina. Ale nie czuję się komfortowo z przyjazdem tam z moim teamem z powodów etycznych i bezpieczeństwa.

Stoję murem za moimi ukraińskimi przyjaciółmi.

Wiele wskazuje jednak na to, że w miarę eskalacji sytuacji, tego typu oświadczenia będzie publikować jeszcze większa ilość muzyków.

sunrise

kalendarz

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?