Festiwale w Wielkiej Brytanii wytwarzają 23,5 tysiąca ton odpadów rocznie

Podczas tegorocznej edycji International Music Summit ważnym tematem była ochrona środowiska, w tym ograniczanie roli plastiku w życiu festiwalowym.

kalendarz

Za nami coroczne spotkanie International Music Summit – organizacji założonej w 2007 roku przez Pete’a Tonga, legenę muzyki tanecznej w Wielkiej Brytanii i gospodarza audycji Essential Mix w BBC Radio 1. Podczas spotkania, które zbiegło się z rozpoczęciem sezonu klubowego na Ibizie, kluczowi członkowie branży muzycznej spotykają się, aby dyskutować na temat bieżącej sytuacji, trendów i problemów ich dotyczących.

Podczas tegorocznego spotkania jednym z istotniejszych tematów była ochrona środowiska, a konkretnie udział plastiku w przemyśle muzycznym – podczas panelu „Bye Bye To Plastics” uczestnicy zastanawiali się nad tym, co przemysł muzyczny może zrobić, aby nasza przyszłość była bardziej ekologiczna.

kalendarz

Zwrócono uwagę między innymi na raport Festival Thinktank – Powerful Thinking dotycący między innymi zużycia plastiku podczas brytyjskich festiwali. Wieści tam zawarte dają mocny znak dla osób, którym bardzo mocno zależy na eliminacji tego tworzywa z powszechnego użycia – otóż festiwale w Wielkiej Brytanii produkują 23,5 tysiąca ton odpadów, a ich odbiorcy zużywają 10 milionów plastikowych butelek rocznie. Raport wskazuje również, że festiwale w Wielkiej Brytanii zużywają 5 milionów litrów paliwa i emitują prawie 20 tysięcy ton dwutlenku węgla (CO2) każdego roku. Przy obecnym tempie przewiduje się, że do 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.

ultra

IMS skupił się również na artystach elektronicznych, którzy zwracali uwagę na ekologię i żądali w riderze np. wolnych od plastiku kubeczków na każdym evencie, gdzie grali. Pokazuje to, że nawet didżeje mają coraz większą świadomość zagrożenia, jakie czyhają na nas w przyszłości.

Chcemy usunąć jednorazowe tworzywa sztuczne z przemysłu muzycznego. Pomyśl o drobnych rzeczach, które mogą robić ludzie, aby ograniczyć ich używanie. Chodzi o to, że robimy małe kroki, abyśmy mogli przejść do następnej fazy poprawy.

Vivie-Ann Bakos – Bye Bye Plastic, Canada

Problem jest poważny i – co najważniejsze – szeroko pojęte środowisko muzyczne zaczyna go dostrzegać i działać. Niestety, jeżeli sami uczestnicy festiwali nie będą tego świadomi, to na dłuższą metę nic się nie zmieni. Pamiętajcie więc, że zmiany zawsze najlepiej zaczynać od siebie, dlatego podczas festiwali (a także w życiu codziennym) starajcie się w miarę możliwości wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników!

kalendarz


kalendarz

Total
49
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?