Komputery rozpoznają Cię po… ruchach tanecznych. Zaskakujące odkrycie fińskich uczonych

Według naukowców z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii każdy człowiek tańczy na własny, unikalny (niczym linie papilarne) sposób.

sunrise

Parafrazując klasyka, “tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej“. Niezależnie od tego, jakie kto ma umiejętności w tej materii, najważniejsza jest wolność w doborze swoich tanecznych kroków. Taniec to jeden z lepszych sposobów na wyrażanie siebie – i te słowa szczególnego wydźwięku nabierają w świetle opublikowanych ostatnio badań fińskich uczonych.

Według naukowców z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii każdy człowiek tańczy na własny, unikalny (niczym linie papilarne) sposób. Diabeł tkwi w szczegółach i to objawia się również tutaj – wszak różnice w tańcu poszczególnych osób można zarejestrować już przy najmniejszych ruchach.

kalendarz

Zaskakujące odkrycie

Co ciekawe – początkowo badania te miały dotyczyć zupełnie innego aspektu, co podkreśla dr Emily Carlson, jeden z autorów pracy.

kalendarz

Naszym pierwotnym pomysłem było sprawdzenie, czy moglibyśmy skorzystać z uczenia maszynowego, aby określić, do jakiego gatunku muzyki tańczą nasi uczestnicy, na podstawie ich ruchów.

dr Emily Carlson

Naukowcy zaprosili więc do badania 73 osoby. Miały one tańczyć do różnych gatunków muzyki (między innymi rap, blues, EDM, jazz czy reggae) w taki sposób, jaki uważają za najlepszy dla siebie.

Jak się okazało, algorytmy zupełnie sobie nie radziły z założonym aspektem (30% skuteczności). Badacze zaobserwowali jednak aż 94% skuteczności w identyfikowaniu poszczególnych osób właśnie za pomocą tego, jak tańczą.

sunrise

Ruchy taneczne jak odciski palców

Jak wyjaśnia dr Pasi Saari, jeden z twórców badań, ruchy taneczne powoli można zacząć postrzegać podobnie, jak linie papilarne.

Każda osoba ma unikalną sygnaturę ruchu, która pozostaje niezmienna bez względu na rodzaj muzyki.

dr Pasi Saari

Oczywiście to dopiero początek prac nad tym aspektem muzyki i tańca, jednak trzeba przyznać – to jest rzecz naprawdę imponująca.

Pełną treść badań znajdziecie pod tym linkiem.

kalendarz

kalendarz

kalendarz

Total
8
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?