kontakt

Tu się tańczy, a nie robi selfie – w żołnierski wręcz sposób o klubie Smolna wypowiadał się tuż po jego otwarciu redaktor jednego ze stołecznych portali internetowych. Nie ma w tym grama przesady – umiejscowiony w centrum Warszawy klub konsekwentnie stawia na rzadko spotykane na polskiej scenie klubowej no photo policy. Niektórzy mogliby ubolewać nad tym faktem, ale z drugiej strony – więcej warte są wspomnienia zapisane w głowie niż te z dysku smartfona. W tym całym szaleństwie jest zresztą metoda – zarządzany przez agencję Follow The Step klub z marszu zyskał uznanie fanów techno w Polsce (i zapewne nie tylko), na co niemały wpływ miał swobodny klimat (na co wpływ miał chociażby zakaz robienia zdjęć), ale przede wszystkim bookingi. A te nietrudno uznać za imponujące.

W tym tekście przyjrzymy się artystom, którzy pojawili się przy ulicy Smolnej 38 w Warszawie. Wszystko to z okazji pięciolecia klubu, które to będzie świętowane w ostatni weekend października. Więcej szczegółów pod koniec tekstu.

Ważne, jak się zaczyna

Klub oficjalnie rozpoczął działalność pod koniec października 2016 roku – headlinerami opening parties byli Kiasmos, Ellen Allien i Simian Mobile Disco.

Kolejne tygodnie pokazały, że asów w rękawie ekipa Smolnej ma jeszcze wiele. Dzięki temu w pierwszych dwóch miesiącach działalności można było posłuchać takich postaci, jak ANNA, Hot Since 82, Christian Löffler, Oxia czy Sam Paganini.

W międzyczasie w klubie odbyła się także showcase’owa impreza labelu Cocoon, za którą stoi uznany na scenie techno Sven Väth. Co prawda “Papy Svena” na Smolnej zabrakło, ale i tak organizacja takiego eventu w miesiąc po otwarciu robi wrażenie.

Gruntowanie pozycji

2017 rok był czasem ugruntowania pozycji na klubowej mapie Polski. Pomogły w tym chociażby bookingi takich artystów, jak M.A.N.D.Y, Dennis Ferrer, Chris Liebing czy Laurent Garnier. To są jednak tylko i wyłącznie highlightsy – w sezonie klubowym praktycznie co weekend klub Smolna gościł (i gości nadal) zagranicznych DJów i producentów, co nie należy do częstych praktyk w naszym kraju.

Majówka 2017 roku była istotnym milestone’m w historii klubu – zostało bowiem otwarte Patio. Nowa przestrzeń została zarezerwowana dla bliższych house’owi brzmień, mroczne zabawy zostawiając podziemiom. Z tej okazji w nowo zaadaptowanym miejscu wystąpił brytyjski duet Dusky.

Kolejne miesiące to występy takich nazwisk, jak Ten Walls (w ramach before party imprezy Instytut), Pan-Pot, Dubfire, Len Faki, Maya Jane Coles, Tiga, Jeff Mills, Kollektiv Turmstrasse, Charlotte de Witte oraz Amelie Lens.

I w tym momencie docieramy do końca pierwszego roku działalności. Imponująca lista bookingów, jak na świeży klub – to trzeba przyznać.

Jeszcze wyższe tempo

Kolejny rok przyniósł występy kolejnej chmary wartych sprawdzenia artystów. Inaugurację tego okresu stanowiły pierwsze urodziny, na których zagrał duet Tale Of Us. Później też był konkret – Vitalic, Ilario Alicante, Stephan Bodzin, Loco Dice czy Joris Voorn to tylko część postaci, które uświetniły swoją obecnością Smolną do końca 2017 roku.

Druga połowa stycznia 2018 roku stała pod znakiem nagromadzenia gwiazd house’u i techno. Wówczas za deckami stanęli m.in. Seth Troxler, Klangkarussell, Dax J oraz Booka Shade, którzy zaprezentowali swój live act. To wszystko w ciągu zaledwie trzech weekendów!

Niecały miesiąc później z kolei w stolicy pojawiła się legenda muzyki klubowej – Pete Tong. Chyba nie musimy wspominać, w którym klubie Brytyjczyk wystąpił.

Szybki przeskok przez Wielkanoc i mamy 13 kwietnia 2018 roku. Wtedy to w klubie Smolna wystąpił skądinąd znany niemiecki twórca o pseudonimie Boris Brejcha. Zapewne mało kto z fanów elektroniki w Polsce (poza osobami mocno będącymi w temacie) wtedy o nim słyszał, ale – jak pokazał czas – bookerzy stołecznego klubu mieli nosa.

Lecimy z kolejnymi miesiącami – do końca października 2018 roku przez klub przewinęli się jeszcze chociażby Marco Bailey, Klaudia Gawlas, Black Coffee, Lane 8, London Elektricity (jak widać, Smolna nie samym techno stoi), Eelke Kleijn, Reinier Zonneveld, John Digweed oraz Eats Everything.

Później przyszła pierwsza edycja Undercity – a, że za tę imprezę odpowiada ten sam team, co za Smolną, to i miejsce oficjalnego biforu i afteru było oczywiste. Na tej pierwszej imprezie wystąpił Fatboy Slim, a na tej drugiej – Dubfire.

Lineup imprez ostatnich dwóch miesięcy 2018 roku nie należał do lipnych – i niech o tym świadczą aliasy pokroju Enrico Sangiuliano czy Oliver Koletzki. Natomiast w okresie okołoświątecznym deckami zawładnęły odwiedzające Smolną po raz drugi Amelie Lens i Charlotte de Witte.

I co dalej?

I w tym momencie powiedzieliśmy sobie “dość”. Powyżej opisaliśmy bowiem zaledwie 26 z 60 miesięcy działalności klubu Smolna, i jest tego tak dużo, że kolejne lata zaprezentujemy w formie skróconej listy artystów, którzy wówczas odwiedzili tę miejscówkę.

2019: Mathame, Drumsound & Bassline Smith, Kiasmos, GusGus, Alan Fitzpatrick, Andhim, Stephan Bodzin, Pan-Pot, Gorgon City, Purple Disco Machine, Dax J, Hot Since 82, Tiga, Laurent Garnier, Honey Dijon, Sasha, Michael Mayer, Recondite, Chris Liebing, Bicep, Kobosil, Adriatique, ARTBAT

2020: 999999999, George Fitzgerald, Kiasmos, Marco Bailey, The Shapeshifters, KlangKuenstler, Tiga, ANNA, Fatboy Slim, Enrico Sangiuliano, Eelke Kleijn, Ten Walls, Dax J

2021: KlangKuenstler, Denis Horvat, Lilly Palmer, Dax J, Bart Skils, Magda, Marco Bailey, Paula Temple

Nie tylko gwiazdy techno

Są jeszcze dwa istotne aspekty, o których warto powiedzieć. Po pierwsze – Smolna to nie tylko typowe klubowe imprezy. W murach warszawskiego klubu odbywały się także koncerty artystów niebędących DJami. Do tego grona możemy zaliczyć takie postaci, jak między innymi Sailor & I, Coals, Pola Rise, Mery Spolsky, KAMP!, Kero Kero Bonito, Elderbrook czy Jan-rapowanie.

Druga kwestia to fakt, iż nie samymi zagranicznymi gośćmi Smolna żyje. Swoje – i to dość duże – miejsce ma polska scena. Nierzadko w stołecznym klubie gościli chociażby panowie z duetu Catz ‘n Dogz, a także coraz bardziej popularna na rodzimej scenie LuLu Malina. Oprocz tego nieraz występowali w tym klubie między innymi Gigi, Nowosad, Truant, Meicon, Weikum, Cocolino, NuCasa, Chriss Jaxx, Vitcat, Pysh, Deas, Deaf Can Dance, Raidho, Sincz, Siasia, Pysh i wielu innych.

Oczywiście grono zarówno polskich, jak i zagranicznych graczy, którzy wystąpili na Smolnej, jest zdecydowanie szersze niż to, co ujęliśmy w tym tekście. Oprócz największych postaci sceny house czy techno decki przejmowali też twórcy znani głównie wśród największych fanów undergroundowych brzmień. O jakości tych bookingów niech świadczy fakt, iż niezależnie od tego, kto danego wieczoru gra, klub jest mocno oblegany przez chętnych na zabawę ludzi.

Sto lat Smolna!

Nie inaczej będzie też podczas piątych urodzin tego klubu. Podobnie jak w poprzednich latach (oprócz 2020 roku, ze względów oczywistych), świętowanie potrwa trzy dni – a tak się akurat składa, że z urodzinami Smolnej zbiega się długi weekend. Headlinerami tego obszernego wydarzenia są RØDHÅD, Blawan oraz Space 92. Oprócz zagranicznych gwiazd, o dobór muzyki zadbają polscy DJe – wśród nich A_GIM, Cocolino oraz Truant.

Bilet na każdy z dni imprezy kosztuje 50 złotych. Jak zawsze obowiązywać będzie selekcja oraz no photo policy. Więcej szczegółów w wydarzeniu, które znajdziecie pod tym linkiem.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Oprócz tego klub uruchamia nowy merch. Oprócz bluz, worków czy koszulek, w internetowym sklepie pojawią się także drukowane na grubym papierze i oprawione w antyramę praktycznie wszystkie plakaty miesięczne z całych pięciu lat działalności Smolnej. Będzie to gratka dla największych fanów tego miejsca.

kontakt