400 mln zł pomocy rządowej dla sektora kultury. Pieniądze m.in. dla Sunrise Festival i klubu Smolna

Ponad 2 tysiące podmiotów otrzyma w sumie około 400 milionów złotych z państwowego Funduszu Wsparcia Kultury.

nastia

Ostatnie miesiące bardzo mocno uderzyły po kieszeniach branżę muzyczną. Tegoroczny sezon eventowy został niemalże w pełni wyrzucony do kosza z powodu pandemii koronawirusa i związanych z nią rządowych restrykcji. Przez bardzo długi czas podmioty działające w szeroko rozumianym sektorze kultury nie mogły liczyć na realną pomoc państwa. Mało tego – przedstawiciele obozu rządzącego niejednokrotnie pokazywali swoją pogardę dla tej części gospodarki, chociażby polecając przebranżowienie. Ostatecznie – po wielu miesiącach, ale jednak – uruchomione zostały w końcu fundusze, które choć w części mają ulżyć branży rozrywkowej.

400 milionów dla kultury

W sumie z państwowego Funduszu Wsparcia Kultury do ponad dwóch tysięcy podmiotów popłynie w sumie około 400 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone są w głównej mierze na zrekompensowanie strat poniesionych z powodu braku działalności w okresie od 12 marca do końca 2020 roku.

nastia

Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces – w tym proces legislacyjny – udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń

prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

Pomoc dla branży w liczbach

Pomoc dotyczy również branży muzyki elektronicznej. Najwięcej otrzymają działalności skupione wokół agencji Follow The Step. Organizatorzy między innymi Undercity i Fest Festival i włodarze klubu Smolna otrzymają w sumie ponad 3 miliony złotych. Niemało wpłynie również do kasy MDT Production, organizatora Sunrise Festival. Poniżej znajdziecie listę podmiotów z branży muzyki elektronicznej, które otrzymały rządową pomoc.

nastia

PodmiotKwota wsparcia
Alter Art (Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival)664 500 zł
Clubsound Management25 633 zł
Facebrand (Bartes)78 000 zł
Fest Festival664 500 zł
Follow The Step2 000 000 zł
Fotis Sound (nagłośnienie m.in. Don’t Let Daddy Know, Mayday i Sunrise Festival)664 500 zł
Illegalbreaks (One Love Music Festival)250 000 zł
LiveNation2 000 000 zł
MDT Production (Sunrise Festival)2 000 000 zł
Music Rotation41 877 zł
Prestige MJM2 000 000 zł
Progresja664 500 zł
RDE Europe (wypożyczalnia sprzętu DJskiego)177 946 zł
Smolna398 000 zł
TSE Grupa (technika sceniczna)664 500 zł
Unsound319 000 zł

Fundusze otrzymają firmy z różnych części sektora kultury. Największymi beneficjentami są teatry muzyczne – im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Roma w Warszawie. Sporo otrzyma również zarządzająca dwoma teatrami w Warszawie Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury (1,8 mln zł), a także Golec Fabryka, czyli zespół Golec uOrkiestra (1,89 mln zł).

Taki obraz nasz

Z listy, którą znajdziecie pod tym linkiem, wynika również, że wielu artystów gatunku disco polo otrzymało podobną (a często nawet większą) pomoc od… wielu teatrów. Nie wiemy, jak konkretnie wyglądały wnioski poszczególnych podmiotów – ale już sam fakt takich proporcji mówi wiele o tym, jaki jest obraz polskiej sceny rozrywki i kultury.

Najważniejsze jest jednak to, że jakaś pomoc do naszego sektora popłynęła. Owszem, zawsze mogłaby ona być większa – wszak straty branży kultury z pewnością sporo przekraczają przyznane około 400 milionów złotych. Niemniej wciąż lepsze to niż nic.


foto: Rahul Pandit

nastia

nastia

nastia

Total
17
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?