ghostproductions.pl

Od pewnego czasu kolejne kraje w Europie luzują pandemiczne obostrzenia. Szczepienia pozwalają na szybsze wznowienie działań całej gospodarki, w tym naszej branży eventowo-klubowej. Pod tym względem Wielka Brytania jest zdecydowanie w czołówce. Nie brakuje nawet głosów mówiących o tym, że Zjednoczone Królestwo uzyskało już odporność zbiorową, co pozwala mieć nadzieję, na powrót do normalności.

Obecnie sytuacja dotycząca zakażeń koronawirusem w UK wygląda następująco.

Jaki los czeka eventy na Wyspach?

W zeszłym tygodniu w Liverpoolu odbyła się impreza testowa, gdzie nie był wymagany żaden dystans społeczny, ani maseczki. Na The First Dance zagrali między innymi Sven Väth, The Blessed Maddona, czy Hot Since 82. Ludzie świetnie bawili się po takiej przerwie, ale jaki wpływ to będzie miało na zdrowie publiczne? Przekonamy się wkrótce.

Może się wydawać, że teraz będzie już “z górki”, ale – jak się okazuje – wcale nie do końca. Stowarzyszenie Festiwali Niezależnych alarmuje oraz przewiduje, że 76% festiwali, które mają odbyć się w lipcu oraz sierpniu, może zostać odwołane. Co istotne – wpływ na taki stan rzeczy będą mieć nie obostrzenia, tylko brak wsparcia od rządu.

Dyrektor generalny Stowarzyszenia tak komentuje całą sprawę:

Od miesięcy ostrzegamy rząd, że sezon festiwalowy w Wielkiej Brytanii w 2021 r. szybko ulegnie rozpadowi, jeśli nie uda im się wesprzeć własnej gałęzi gospodarki i podjąć działań w zakresie ubezpieczenia od anulowania związanego z COVID. To niebezpieczeństwo jest realne, a ponad jedna czwarta festiwali została odwołana już w tym roku […] Bez siatki bezpieczeństwa niezależni promotorzy nie mogą zacząć śmiało inwestować w swoje wydarzenia.

Paul Reed

Czekając na wsparcie…

Ze zdobytych danych przez organizację wynika, że 22% festiwali przesunęło daty na wrzesień oraz październik, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów oraz kosztów. Letnie eventy muszą mieć jakąś gwarancję, że dostaną rekompensatę w razie odwołania. Dodatkowo imprezy, które zostały już przeniesione na przyszły rok, również żądają jakiegoś ubezpieczenia.

Obecnie nie są objęci ochroną, gdyby problem związany z COVID skutkował odwołaniem ich festiwalu. Jeśli ubezpieczenie wspierane przez rząd nie wchodzi w grę, organizatorzy festiwali zasługują na to, aby wiedzieć, co rząd proponuje jako alternatywę, aby zapobiec powszechnemu załamaniu się sezonu festiwalowego.

Paul Reed

Bardzo ważna jest komunikacja między rządem, a pozostałymi gałęziami gospodarki, w tym wypadku eventową. Jeśli tego nie ma, firmy zajmujące się organizacją po prostu nie wiedzą, co robić.

ghostproductions.pl