Pomimo pomyślnej organizacji (przynajmniej w naszym kraju) pierwszych festiwali w mniejszej formie, za granicami Polski nie jest tak kolorowo. Nie możemy jeszcze tym samym powiedzieć, że wyszliśmy z pandemii. Na horyzoncie ciągle czają się co rusz nowe mutacje koronawirusa, które utrudniają sprawę. Rządy niektórych krajów decydują się na powrót obostrzeń czy modyfikację niektórych z nich. Jednym z takich terenów jest Holandia, która zdecydowała się zakazać do 1 września organizacji kilkudniowych festiwali.
Bez festiwalowego lata
Brutalną dla fanów muzyki i zabawy informację ogłosił premier Holandii Mark Rutte. Zakaz organizacji kilkudniowych imprez na tę chwilę obowiązuje do 1 września i został podjęty przy konsultacji z branżą eventową. Z powodu tej decyzji nie odbędą się takie festiwale jak Lowlands, Mysterylands, Decibel czy Down the Rabbit Hole. Przed wprowadzeniem zakazu festiwale mogły odbywać się od 30 czerwca, co było związane z wprowadzeniem 5. etapu odmrażania gospodarki.
Niestety, musieliśmy przedłużyć obecny zakaz organizacji festiwali trwających ponad 24 godziny, przynajmniej do 1 września. (…) Niestety, takie imprezy nie będą dozwolone, ryzyko infekcji jest zbyt duże.
Mark Rutte, Premier Holandii
Jednak członkowie lokalnego rządu zastrzegają, że czas trwania tego stanu może się wydłużyć. Premier uzasadnia tę decyzję faktem, że możliwość testowania ludzi na dłuższych imprezach co 24 godziny może sprawiać trudności. Rządzący też nie chcą zostawić organizatorów z tym wszystkim samych. Oferują oni chęć ochrony i pomocy odwołanym wydarzeniom. Na ten cel dostępne jest 400 milionów euro, które mają zrekompensować poniesione przez branżę straty.
Decyzja holenderskiego rządu powoduje niepewność także wśród osób planujących wyjazd do Utrechtu na ASOT 1000. Wydarzenie ma się odbyć w dniach 3-4 września, a więc dosłownie parę dni po ewentualnym zniesieniu zakazu. Organizatorzy odnieśli się do sytuacji w oświadczeniu.
ASOT 1000 Utrecht – oświadczenie
Dzisiaj rząd holenderski opublikował nową aktualizację dotyczącą sytuacji COVID-19. Wielodniowe festiwale z polami namiotowymi zostały odwołane do 1 września. Z racji tego, że nasz weekend celebracji 1000. odcinka A State Of Trance ma odbyć się zaledwie kilka dni później rozumiemy, że jest to bardzo trudna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych.
Niepewność, jaką to niesie dla naszych dostawców, naszych artystów, zespołu ASOT, ale przede wszystkim dla naszej Trance Family, jest ogromna! Pomimo nowych środków ciężko pracujemy, aby ASOT 1000 Celebration Weekend było najlepszym show ASOT w historii.
Ta niepewność nie leży w interesie nikogo zaangażowanego i dlatego nieustannie naciskamy na rząd holenderski, aby podejmował decyzje, w jaki sposób i czy można organizować festiwale po 1 września. Jak tylko będziemy mieli więcej informacji, poinformujemy Was.
Dziękujemy za wsparcie i nadal, mamy nadzieję, do zobaczenia wkrótce.
Jak tam koronawirus w Holandii?
Podczas dnia, w którym ogłoszono brutalne dla festiwalowiczów informacje zanotowano 4665 nowych zakażeń. Pomimo takiej ilości przypadków obserwowana jest tendencja spadkowa. Dobę wcześniej odnotowano ponad 5 tysięcy przypadków.
Pozostaje też kwestia szczepień. Zgodnie z danymi z dnia 25 lipca w Holandii podano łącznie ponad 19 milionów dawek. W pełni zaszczepiona jest prawie połowa mieszkańców Niderlandów. Pierwszą dawkę przyjęło 67% społeczeństwa.