Rozwój technologii i fakt, że jest ona dostępna praktycznie dla każdego sprawia, że problemy znane w czasach naszego dzieciństwa można rozwiązać za pomocą paru kliknięć. Jednym z nich jest chociażby nieznajomość tytułu utworu zasłyszanego na imprezie bądź w radiu. W ramach odpowiedzi na potrzeby rozwiązania tego kłopociku, powstały aplikacje do rozpoznawania muzyki. Najpopularniejszą z nich od lat jest Shazam.
Zadzwoń, aby poznać tytuł
Program zdobył popularność w ostatnich latach, kiedy właścicielem działalności stało się Apple – jednakże historia tej usługi rozpoczęła się w 2002 roku. Wówczas nie było jeszcze smartfonów, jakich znamy – dlatego też sposób działania był inny. W pierwszych latach Shazam działał bowiem jako… usługa telefoniczna działająca na terenie Wielkiej Brytanii. Użytkownicy komórek mogli zadzwonić na specjalny numer i nagrać fragment utworu, aby później otrzymać SMS z interesującym nas wykonawcą i tytułem. Pierwszym rozpoznanym kawałkiem w historii był “Jeepster” formacji T.Rex. Doszło do tego w kwietniu 2002 roku, w ramach beta testów.
Z rozwojem technologii przyszedł również rozwój działalności – od 2008 roku z Shazama korzystać można było na całym świecie za sprawą aplikacji, która pojawiła się w sklepach Apple’a i Androida. Dzięki temu wystarczyło mieć po prostu dostęp do internetu, aby dowiedzieć się, kto odpowiada za utwór, który nas zainteresował.
Rekordy, więcej rekordów
20 lat działalności to także masa statystyk związanych z tym, jakich utworów nie znaliśmy najczęściej. Szczególnie, że przez dwie dekady z usługi skorzystano ponad 70 miliardów razy. Apple postanowiło więc podzielić się z nami listą najchętniej sprawdzanych numerów w formie specjalnej playlisty, a także innymi ciekawymi statystykami.
Zacznijmy od prehistorii. Pierwszym utworem z tysiącem shazamów był “Cleanin’ Out My Closet” Eminema – próg ten udało się przekroczyć raperowi we wrześniu 2002 roku, miesiąc po oficjalnym uruchomieniu. Przypomnijmy – wówczas była to tylko usługa telefoniczna, dostępna wyłącznie w Wielkiej Brytanii.
Pierwszym kawałkiem z milionem shazamów był “Tik Tok” wokalistki znanej jako Ke$ha. Pierwsze 10 milionów należy za to do Gotye i jego “Somebody That I Used To Know”.
Najczęściej shazamowanym artystą jest Drake – w sumie utwory kanadyjskiego rapera były sprawdzane 330 milionów razy. Najczęściej shazamowanym utworem w historii jest za to “Dance Monkey” – jeden z hitów 2019 roku w wykonaniu Tones & I. Jest to jednocześnie piosenka, która osiągnęła pułap 20 milionów rozpoznań najszybciej – obecnie rekord wynosi 219 dni.
Skoro przy speedrunach jesteśmy – najszybciej osiągnięty milion shazamów należy do k-popowej formacji BTS. Ich singiel “Butter” potrzebował do przebicia tego pułapu w zaledwie… dziewięć dni. Najszybsze 10 milionów na Shazamie należy za to do “Shape Of You” Eda Sheerana – na ten wyczyn potrzebne było 87 dni.
W tym wszystkim są oczywiście EDMowe aspekty. Remix Robina Schulza do numeru “Prayer In C” był pierwszym utworem, który przebił pułap 20 milionów shazamów…
…zaś pierwszym artystą, którego utwory były sprawdzane 100 milionów razy, był David Guetta. Francuz uzyskał to miano w maju 2015 roku.
Największe hity Shazam – playlista
Oprócz statystyk, na Apple Music pojawiła się playlista z najchętniej shazamowanymi utworami z każdego roku działalności. Znajdziecie ją poniżej.