kontakt

Młode pokolenie nie miało okazji – w odróżnieniu od chociażby naszych rodziców – być naocznymi świadkami fenomenu, jakim na scenie muzycznej był zespół ABBA. Choć ich wspólna kariera pierwotnie zakończyła się w roku 1982, to ich utwory nie zostały zapomniane. Wręcz przeciwnie – liczne przeboje Szwedów przeszły z pokolenia na pokolenie, gromadząc wielu sympatyków także wśród osób obecnie przeżywających swoją młodość. Nic więc dziwnego, że zapowiedziany w 2018 roku powrót do nagrywania muzyki wzbudził emocje.

Z pewnością pandemia spowodowała przesunięcie w czasie premiery pierwszych od niemal 40 lat nowych utworów szwedzkiego zespołu. Na szczęście co się odwlecze, to nie uciecze – tym samym Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid wracają z nową muzyką i nowym koncertowym konceptem.

Minęło sporo czasu, odkąd robiliśmy razem muzykę. Prawie 40 lat. Wiosną 1982 r. postanowiliśmy zrobić sobie przerwę i teraz stwierdziliśmy, że czas ją skończyć.
(…)
Mówi się, że to nieroztropne, by robić 40-letnią przerwę między albumami, dlatego nagraliśmy następcę “The Visitors” (ostatni dotychczas wydany album zespołu – przyp. red.). Prawdę mówiąc, główną inspiracją do powrotu do studia było nasze zaangażowanie w stworzenie najdziwniejszego i najbardziej spektakularnego koncertu, o jakim mogliście zamarzyć.

ABBA

Specyficzna forma koncertu

Projekt jednej z najbardziej utytułowanej formacji popowej wszechczasów nosi tytuł “ABBA VOYAGE“. Najbardziej spektakularnym punktem planu jest seria cyfrowych koncertów, które odbędą się w ABBA Arena – specjalnej hali, zbudowanej w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. Mogąca pomieścić 3 tysiące widzów konstrukcja została zbudowana specjalnie z myślą o planowanych od 27 maja 2022 roku koncertach.

Co ważne, uczestnicy koncertów ujrzą swoich ulubieńców w formie… awatarów, a wspomagać ich będzie na scenie dziesięcioosobowy zespół. Cyfrowe wersje członków zespołu powstawały przez wiele miesięcy w technologii motion-capture i technice performance z udziałem 850 pracowników Industrial Light & Magic, firmy założonej przez George’a Lucasa. Tak, tego George’a Lucasa od tych “Gwiezdnych Wojen”.

Oglądałem ABBĘ na Eurowizji w 1974 i w najśmielszych nawet snach nie przypuszczałem, że 47 lat później będę towarzyszył zespołowi w tej niesamowitej podróży. Życie bywa zarazem dziwne i cudowne.

Baillie Walsh, reżyser ABBA Voyage

Rejestracja do sprzedaży biletów już się rozpoczęła – zapisać się można pod tym linkiem. Preorder startuje 5 września, a sprzedaż otwarta rozpocznie się dwa dni później.

Już wkrótce nowy album

Jednakże wielki powrót formacji ABBA to nie tylko koncerty. Wraz z ogłoszeniem powrotu, na portalach streamingowych wylądowała dwuutworowa EPka. Składa się ona z utworów zatytułowanych „I Still Have Faith In You” oraz „Don’t Shut Me Down”. Obydwie piosenki trafią na pierwszy od 40 lat album, noszący tytuł “Voyage“. Jego premiera planowana jest na 5 listopada.

Od samego początku mojej kariery – a dodam, że był to niesamowity przywilej, móc pracować bezpośrednio z ABBĄ od wielu lat – obcowanie z ABBĄ i ich muzyką sprawiało mi niezmierną przyjemność. Ich bezgraniczna kreatywność i ponadczasowe melodie sprawiają, że chcemy realizować z nimi każdy projekt, bo wiemy, że wszystkie będą po prostu doskonałe.

Sir Lucian Grainge, dyrektor generalny Universal Music Group

Pierwsze od 40 lat nowe utwory zespołu ABBA możecie sprawdzić poniżej.


foto: materiały prasowe Universal

kontakt