kontakt

Któż z nas nie zna takich klasyków jak: „Dancing Queen”, “Waterloo” albo „Mamma Mia” autorstwa formacji ABBA. Ich popowe, ale też rockowe kawałki i ballady królowały na parkietach kilkadziesiąt lat temu i robią to do teraz. Ten legendarny szwedzki zespół muzyczny, działający w latach 70-tych i początku 80-tych, może pochwalić się ogromnym dorobkiem. To prawie 400 mln sprzedanych albumów na całym świecie, 17 hitów numer jeden oraz ponad 16 mln streamów (uwaga) tygodniowo! Po 40 latach przerwy zespół wydaje płytę “Voyage”, która oficjalnie kończy działalność grupy.

Imponująca kariera

Zespół został założony w 1972 roku przez  Anni-Frid Lyngstad, Benny’ego Anderssona, Björna Ulvaeusa i Agnethę Fältskog. Przełomowym momentem w ich karierze było wygranie Konkursu Piosenki Eurowizji w 1974 roku z piosenką „Waterloo”. Od tej pory ABBA zyskała międzynarodową rozpoznawalność oraz upragniony sukces, stając się jednym z najbardziej znaczących na rynku zespołem muzycznym. W kolejnych latach grała koncerty dla publiczności na całym świecie oraz kreowała kolejne przeboje. Do 1981 wydali siedem albumów studyjnych. Wszystkie były wysoko notowane na światowych listach sprzedaży. W 1982 ogłosili zakończenie współpracy, a każdy z członków rozpoczął działalność solową.

W 2018 roku ogłosili reaktywację zespołu i zapowiedzieli wydanie nowych utworów. We wrześniu 2021 swoją premierę miały piosenki „I Still Have Faith in You” i „Don’t Shut Me Down”, które zapowiadały właśnie wydany album „Voyage”.

,,W trakcie tych pierwszych sesji w 2018 roku mieliśmy wielką frajdę w studiu”.

Anni-Frid Lyngstad

,,Mamy więc 10 piosenek, cały album zatytułowany „Voyage”, bo to była wielka podróż przez nieznane terytoria. Jest coś niezwykłego w połączeniu głosów Fridy i Agnethy. Jak tylko zaczęły śpiewać, od razu było wiadomo, że to ABBA.

Björn Ulvaeus

Ostatni album ABBY

„Voyage” jest pierwszym albumem zespołu ABBA od czasu „The Visitors”, a więc po blisko czterdziestoletniej przerwie. Podobnie jak wszystkie poprzednie studyjne płyty grupy ABBA, tak i ten został napisany i wyprodukowany przez 74-letniego dziś Benny’ego Anderssona i 76-letniego Björna Ulvaeusa. Ich aranżacje i teksty dopełniły głosy 71-letniej Agnethy Fältskog i 75-letniej Anni-Frid Lyngstad. W nagraniach udział wzięła również Stockholm Concert Orchestra.

Możemy na nim znaleźć dziesięć utworów:

  • ,,Still Have Faith In You”
  • ,,When You Danced With Me”
  • ,,Little Things”
  • ,,Don’t Shut Me Down”
  • ,,Just A Notion”
  • ,,I Can Be That Woman”
  • ,,Keep An Eye on Dan”
  • ,,Bumblebee”
  • ,,No Doubt About It”
  • ,,Ode to Freedom”

Jak zdradzili muzycy ABBY, jest to ich “pożegnanie” z muzyką. W wywiadzie udzielonym dla ,,The Guardian” Andersson i Ulvaeus potwierdzili, że album ,,Voyage” jest ostatnim w ich karierze.

,,W zasadzie w 1982 roku nie powiedziałem “to tyle”. Ale nigdy nie stwierdziłem, że ABBA znowu się pojawi. Teraz mogę ci oznajmić: to byłoby na tyle”

oświadczył Benny Andersson, a Björn Ulvaeus przytaknął

Niezwykła trasa koncertowa

Trasa koncertowa promująca wydany album będzie się składać z rewolucyjnych koncertów, w ramach którego członkowie zespołu wystąpią jako cyfrowe awatary. Odbędzie się to w specjalnie do tego wybudowanej ABBA Arenie mieszczącej się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie. Na scenie wspierać ich będzie dziesięcioosobowy zespół. Trasę zainauguruje występ 27 maja 2022 roku, a następująca po nim seria koncertów będzie odbywała się aż do grudnia 2022. Bilety można zdobyć pod tym linkiem.

Zdjęcie: Baillie Walsh

kontakt