Spotify Top 100

Tworzenie muzyki to niezwykle skomplikowana sprawa – szczególnie pod względem oryginalności. Wszak prędzej czy później i tak wymyśli się melodię, na którą ktoś kiedyś już wpadł. Takie sytuacje bardzo często wynikają z prostej przyczyny – a jest nią nieświadomość. Co innego jednak, gdy oba utwory wychodzą w dość krótkim odstępie czasowym i są remixem tego samego kawałka. Wtedy raczej dość ciężko mówić o zbiegu okoliczności. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce na naszym, EDM-owym podwórku.

Brazyliski hitmaker Alok wydał remix numeru “Astronaut In The Ocean” od Masked Wolf, który brzmi zaskakująco podobnie do innego remixu.

Granica pomiędzy inspiracją a kopiowaniem jest cienka

W marcu ukazał się remix viralowego hitu “Astronaut In The Ocean” znanego głównie z TikToka, za który odpowiadają Ibrahim & Ømer. Właśnie ta wersja stała się dość mocno popularna w serwisie YouTube, zgarniając prawie 11 milionów wyświetleń. Mimo widocznej popularności remix nie został oficjalnie wydany na serwisach streamingowych, takich jak chociażby Spotify czy Apple Music. I tutaj cały na biało wkracza Alok, który wydał ostatnio własną wersję – niezwykle podobną do tej zrobionej przez turecki duet. Tutaj oczywiście mówimy o oficjalnym wydaniu, dostępnym oficjalnie na portalach streamingowych.

Słuchając obu utworów nasuwa się dość proste pytanie – czy brazylijska gwiazda celowo zainspirowała się remixem Ibrahima & Ømera? A może jest to po prostu dość mocny zbieg okoliczności? Przesłuchajcie obie wersje viralowego hitu od Masked Wolf i oceńcie sami.

Spotify Top 100