Atak drum and bassowych premier. Co piszczy w trawie połamańców?

Końcówka stycznia wygląda na naprawdę dobry czas dla tych, którym drum n bass gra w duszy – a to za sprawą wielu jakościowych premier.

2sher

Od kilkunastu miesięcy widać coraz większe zainteresowanie drum and bassem. Amerykanie polubili się z połamańcami, coraz częściej też widać bardziej komercyjnych reprezentantów innych gatunków eksperymentujących z takimi dźwiękami. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji, jednak czy jest czego posłuchać? Ilość nie zawsze znaczy jakość, ale ostatnie wydania podważają tę tezę. Koniec stycznia stoi pod znakiem wielu ciekawych drum and bassowych propozycji. Wśród nich nie zabrakło długo oczekiwanych ID, dużych współprac i dobrze znanych nam aliasów.

Example x Kanine – Never Let You Down ft. Penny Ivy

Kanine to jeden z reprezentantów sceny drum and bass, który prężnie rozwija się na scenie. Brytyjczyk co chwilę serwuje nową porcję jakościowego, energicznego materiału. Dynamiczność twórczości producenta przejawia się jeszcze mocniej w jego setach, czego byliśmy świadkami na FEST Festivalu. W związku z tym wcale nie zdziwił nas fakt, że legenda jaką jest Example, zdecydowała się na współpracę z nim. Elliot z pomocą Kanine w najnowszej propozycji zaserwował nam dawkę nostalgii, która trudno wychodzi z głowy.

Krewella – I’m Just A Monster Underneath, My Darling

Nie, nie pomyliliśmy się. Już klilka lat temu siostry Yousaf serwowały nam drum and bassowe propozycje, a teraz powróciły do takich klimatów. Ostatnie wydawnictwo spod szyldu Krewella prezentuje liquidowe, delikatniejsze klimaty. “I’m Just A Monster Underneath, My Darling” promuje nadchodzący w marcu następny album projektu, który będzie nosił nazwę “The Body Never Lies”.

DJ Fresh x Buunshin – Dancing In The Dark

Czas na kolejną w tym zestawieniu współpracę. DJ Fresh kilka lat temu podbijał radia bardziej komercyjnymi propozycjami, w których mogliśmy usłyszeć głos chociażby Elle Eyre czy Rity Ory. O historii powstania “Hot Right Now” możecie przeczytać tutaj. Jednak Brytyjczyk nie specjalizuje się tylko w “radiówkach” i chociażby dlatego warto śledzić jego inne wydania.

Dancing In The Dark” powstało wraz z jednym z utalentowanych twórców młodego pokolenia, który działa pod aliasem Buunshin. Wydający m.in. u Noisii i często współpracujący z IMANU producent do najnowszej propozycji sprytnie przemycił klimat charakterystyczny dla wytworni VISION. Wielu fanów gatunku z niecierpliwością czekało na wydanie tej propozycji. Niżej możecie się przekonać, czy było warto.

PinkPantheress – Noitced I cried (Flume Remix)

Flume nie boi się eksperymentów. Jego intrygujące dźwięki podbiły serca słuchaczy na całym świecie. Producent nie stoi w miejscu i w każdym momencie swojej kariery rozwija swój oryginalny styl. Na jego koncie już widnieje jeden drum and bassowy wybryk. “The Difference” powstałe we współpracy z Toro y Moi doczekało się nawet nominacji do Grammy. Australijski artysta powrócił do połamanego stylu, serwując nam nowy remix. Interpretacji Harleya na temat utworu “Noticed I cried” PinkPantheress możecie posłuchać poniżej.

Bru-C, Wilkinson – Paradise

Bru-C na co dzień kojarzony jest z UK Bassowymi brzmieniami. Dla brytyjskiego rapera i MC pokrewne gatunki nie są obce, a w jego dyskografii nie trudno trafić na drum and bassowe propozycje. Kolejną z nich jest klimatyczne “Paradise“, za produkcję którego odpowiada Wilkinson. Emocjonalna propozycja jest kolejnym utworem w naszym zestawieniu, w którym czuć nutkę nostalgii. Czyżby na naszych oczach kreował się nowy trend?

Wilkinson, iiola – Close Your Eyes

Zostając przy Wilkinsonie. W drodze jest kolejny album artysty, który wyjdzie nakładem jego własnej wytwórni – Sleepless Music. Krążek zapowiada już piąty singiel, który ukazał się 21 stycznia. “Close Your Eyes” podtrzymuje klimat, który Brytyjczyk zaprezentował wraz z Sub Focusem ponad rok temu na łamach albumu “Portals”. Delikatne brzmienia dalej towarzyszą producentowi, przy tym są ciągle rozwijane.

Premiera albumu “Cognition” będzie miała miejsce 11 lutego. Wraz z prezentacją nowego materiału usłyszymy kolejny singiel. Brytyjczykowi na wokalu będzie towarzyszyła Becky Hill, z którą 10 lat temu stworzył legendarne “Afterglow”. Czy czeka nas powrót Wilkinsona do mainstreamu?

1991 – Out of My Head

W pewnym momencie przychodzi czas na każdego artystę. Czas, by wydał debiutancki album. Do tego momentu w karierze doszedł 1991, który na swoim koncie ma już wiele ciekawych singli, EPkę i mnóstwo trafnych, alternatywnych interpretacji hitów. Odpowiedzialny za remiksy dla m.in. Axwella i Basement Jaxx producent wypuścił drugi singiel promujący jego najnowsze wydawnictwo. “Out Of My Head” jest wynikiem współpracy Brytyjczyka z alt-popowym duetem Cherryade. Dzięki temu drum and bassowej kompozycji towarzyszą oryginalne wokale.

Swoją drogą – 1991 i Kanine wkrótce w Polsce

Drum and bass to gatunek, który w domowym zaciszu nie ujawnia swojego pełnego potencjału. Dlatego też cieszymy się, że utalentowani reprezentanci tego gatunku będą pojawiać się na koncertach w naszym kraju. Anna Roszak, przedstawicielka takich inicjatyw jak Elektrowkręta, BASSLINE i warszawski Bass Garden ujawniła na łamach Muno.pl, że w marcu możemy oczekiwać wydarzenia, na którym zaprezentują się 1991 i Kanine. Prócz tego możemy oczekiwać innych ciekawych reprezentantów sceny drum and bass w wielu zakątkach Polski. Kto nie był na tegorocznym Feście lub czuje niedosyt, polecamy za kilka tygodni zjawić się w Krakowie.

2sher

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?