BBC Radio 1 Dance Awards rozdane. Kogo wyróżnili Brytyjczycy?

Kultowa rozgłośnia radiowa z UK uhonorowała najważniejsze w ostatnim roku postaci sceny muzyki elektronicznej.

2sher

Muzyka taneczna jest ważnym kawałkiem radiowego tortu w Wielkiej Brytanii. To właśnie na antenach BBC swoje kultowe audycje tworzą, bądź posiadali najwięksi DJe czy prezenterzy muzyczni. Odłam Dance publicznej rozgłośni z kolei rozdaje swoje nagrody, oddając hołd najlepszym aktom i momentom mającym miejsce w danym roku. Na podium stanęło wiele dobrze znanych wam aliasów. Poniżej poznacie osoby, które zwyciężyły w BBC Radio 1 Dance Awards 2022.

Kilka słów od prowadzącego

Za ogłoszenie wyników odpowiedzialny był Danny Howard, do którego tej nocy dołączyli Pete Tong i Sarah Story. Prowadzący audycję podsumował mijający rok następującymi słowami:

emuze.me

2022 był niezwykłym rokiem dla muzyki tanecznej pod względem wydań czy nowych artystów przebijających się i wchodzących do mainstreamu. Co ważniejsze, jest to pierwszy rok od czasu pandemii, w którym w pełni wróciliśmy do klubów, na Ibizę i festiwale, dzięki któremu stworzyliśmy tak wiele wspaniałych chwil.

Radio 1 Dance Awards to idealna refleksja nad tym, co działo się podczas monumentalnego roku dla sceny (tanecznej – przyp. red.), tak więc chciałbym pochwalić każdego, który znalazł się na tej liście i pogratulować wszystkim zwycięzcom. Dziękuję za muzykę i wspomnienia!

Danny Howard

Zwycięzcy postpandemicznego roku

Plebiscyt publicznego brytyjskiego radia zawiera 12 kategorii, w których wyróżniono powszechnie znanych artystów, jak i reprezentantów nowego pokolenia. Na szczycie listy w kategorii “Muzyki tanecznej” odnalazł się alias Chase & Status. Drum and bassowy duet w tym roku powrócił do korzeni z albumem “What Came Before” oraz chętnie współpracował z Carlem Coxem.

Wokalistą roku współpracującą z twórcami sceny elektronicznej została Clementine Douglas. Głos artystki idealnie współbrzmi z różnymi gatunkami, co potwierdza współpraca z największymi. To właśnie Douglas usłyszymy w największym hicie Doma Dolli “Miracle Maker”. Prócz tego na swoim koncie ma wiele współprac z twórcami house (chociażby WH0, Hannah Wants, Franky Wah) oraz drum and bassowymi (w tym z Chase and Status, Dimensionem czy Wilkinsonem).

ultra

2022 był szczególnym rokiem dla twórcy znanego jako Fred again.. Brytyjczyk stał się szeroko rozpoznawalną postacią w muzyce elektronicznej za sprawą swojej oryginalnej twórczości oraz wyjątkowego wystąpienia w ramach Boiler Roomu. To też doceniła stacja BBC Radio 1 Dance, wyróżniając jego alias w kategorii “Wiralowy moment roku”.

Najlepsze utwory i mixy

Kolejną statuetkę zgarnął jeden z najczęściej granych utworów tego sezonu, który swoją sławę również zawdzięcza TikTokowi. W kategorii “Tanecznego utworu roku” nagrodzono “Afraid To Feel” od LF System. Wyróżniono również bassowy oraz chillowy utwór minionych miesięcy. W pierwszej kategorii odnaleźli się kolejni drum and bassowi twórcy – Goddard & Venbee – ze swoim “Messy in Heaven”. Spokojniejszą kategorię przejęli Deadmau5 i Kaskade z utworem “Escape” powstałego z Haylą w ramach projektu Kx5.

W ramach kilku formatów BBC Radio 1 artyści z całego świata tworzą swoje miksy. Krótsza forma “Mini Mix” polega na przedstawieniu swojej twórczości i selekcji w ciągu 5 minut. Rozgłośnia uznała, że najlepszy w tym roku odcinek z tej serii wypuścił Gardna, skupiając się na tematyce obecnej i dawnej kultury Rave z Bristolu. Nagrodzono również pełnowymiarowy set. Seria “Essential Mix” gościła (dla wielu) tajemniczego KH, czyli Kierana Hebdena, który stoi za projektem Four Tet. To właśnie jego miks najmocniej podbił serca słuchaczy radia i nie tylko.

kalendarz

W kobietach siła

Wspominaliśmy już o kilku artystkach w tym tekście, jednak na tym nie koniec. W ramach “BBC Introducing”, czyli inicjatywy radia ukazującej szerszej publice mniejszych twórców wyróżniono TAAHLIAH. DJka i producenta z Glasgow pokazuje świeże spojrzenie na scenę, serwując eklektyczne, a zarazem energetyczne sety, nawiązujące do lat świetności kultury rave.

Za taneczny projekt albumu roku odpowiada TSHA. Doceniana przez wiele portali Brytyjka głównie kręci się wokół house’owych, melodycznych brzmień, wydając pod szyldem Ninja Tune. Na swoim koncie ma już współprace z Diplo nad kawałkiem “Let You Go”. Przełomową artystką 2022 roku została Nia Archives, która współtworzy kolejną generację sceny Jungle.

Pełna lista zwyciezców

Muzyka taneczna

Chase & Status

emuze.me

ultra

Wokalistka roku muzyki tanecznej

Clementine Douglas

Wiralowy moment roku

Fred Again..

kalendarz

BBC Introducing: Taneczny artysta roku

TAAHLIAH

Taneczny projekt albumu roku

TSHA – Capricorn Sun

Bassowy utwór roku

emuze.me

Goddard & Venbee – Messy in Heaven

Przełomowy artysta roku

Nia Archives

Mini Mix roku

Gardna

Nagroda za wpływ na scenę taneczną

The Jaguar Foundation

Elektroniczny spokojny/chillowy utwór roku

Kx5 Ft. Hayla – Escape

Essential Mix roku

KH (Kieran Hebden aka Four Tet)

Taneczny utwór roku

LF System – Afraid To Feel

emuze.me

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?