Bójki, pożary i śmierć 16-latka na brytyjskim festiwalu. „Nie czuliśmy się bezpiecznie”

Podczas Leeds Festival oraz Reading Festival dochodziło do sytuacji, przez które niektórzy porównywali te imprezy do feralnego Woodstock 99.

2sher

W ostatni weekend oczy fanów tanecznej elektroniki zwrócone były w głównej mierze w stronę Creamfields North. Nie znaczy to jednak, że w Wielkiej Brytanii nie działo się nic prócz tego. W tym samym czasie odbywały się również kultowe na wyspiarskiej scenie eventowej Leeds Festival i Reading Festival. Wydarzenia odbywały się w tym samym czasie i miały sumarycznie ten sam lineup. Jego głównymi filarami byli Arctic Monkeys, Halsey, Bring Me The Horizon czy Bastille. I faktycznie, ostatni weekend minął w tych dwóch lokalizacjach pod znakiem dobrej zabawy. Niestety, wydarzenia z ostatniego dnia festiwalu w pewnym stopniu spowodowały, że niektórzy zaczęli porównywać te imprezy do feralnego Woodstock 99.

Duże gwiazdy wypadły

Najmniejszym problemem w tym wszystkim były zmiany lineup’owe. Na dwa tygodnie przed festiwalem z występu zrezygnowali Jack Harlow i Maneskin. Raper i rockowy zespół postanowili w zamian wziąć udział w gali rozdania nagród MTV Video Music Awards, która odbywała się w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych.

emuze.me

Jako zastępstwo na obu festiwalach wystąpili AJ Tracey oraz Charli XCX.

źródło: Metro UK

Z listy płac zniknęli także Rage Against The Machine. Formacja odwołała europejską część trasy koncertowej, a także występy w Leeds i Reading z powodu urazu nogi u frontmana. Jako zastępstwo zabookowano zespół The 1975.

ultra

Jak namiot na wietrze

Z przymrużeniem oka możemy patrzeć też na video pokazujące, jak porywisty wiatr unosi w powietrze ogrodowy namiot. Sytuacja była groźna, ale ostatecznie nikomu nie stała się krzywda.

@imogen_king0 #leedsfest #tornado #gazebo #readingfestival ♬ original sound – Imogen king

Feralna niedziela

Co więc spowodowało, że Reading and Leeds Festival porównywane są w sieci do Woodstock 99? Jak donoszą lokalne media, w tym The Guardian i Metro, w niedzielę – czyli ostatniego dnia obu festiwali – uczestnicy przebywający na polach namiotowych zaczęli wzniecać pożary.

W sieci pojawiły się filmy obrazujące to, co działo się na festiwalu. Chole Rocke, autorka jednego z nich, tak komentowała całe zajście:

kalendarz

Ludzie rzucali butelkami moczu i rozpalali wysokie ogniska. Ogień, który sfilmowałem, znajdował się kilka kroków od naszego namiotu i wszyscy dokładali do niego coraz więcej rzeczy. Kiedy strażnicy przyszli, aby wszystkich odpędzić, wszyscy wygwizdali ich i wyzywali.
Ochrona kazała ludziom po prostu nie zasypiać na wypadek większej ilości pożarów i nie robili nic poza tym. Nie czuliśmy się bezpiecznie i opuściliśmy festiwal o 2 w nocy.

W internecie udostępnione zostały także nagrania, na których dwie strony pola namiotowego rzucały w siebie nawzajem kubkami, butelkami, a nawet krzesłami.

@charleyjenni Purple camp is on one #charleyjenni #readingfestival ♬ original sound – charley jenni

W efekcie wiele osób postanowiło wyjść z festiwalu wcześniej. Wśród nich było wiele osób młodych, które na festiwalu postanowiły świętować zdanie egzaminu dojrzałości.

W poniedziałkowym oświadczeniu lokalnej policji mogliśmy przeczytać:

W niedzielę na kempingu wybuchły pożary, ale ochrona festiwalu za pomocą pomp wodnych gasiła je w ciągu kilku minut. Na kempingu około 16:30 w niedzielę wystąpiło pewne zamieszanie, ale ochrona festiwalu zajęła się tym w ciągu kilku minut i około 50 osób zostało wyrzuconych z imprezy. Wyrzuceni zostali zabezpieczeni przez organizatorów festiwalu, policję Thames Valley i brytyjską policję transportową, aby zapewnić im bezpieczny powrót do domu.

Śmierć na festiwalu

Do podobnych sytuacji dochodziło także na Leeds Festival. Jednakże to właśnie tu impreza skończyła się z tragicznym skutkiem. Podczas festiwalu zmarł bowiem szesnastoletni chłopak, który – jak donosi lokalna policja – zażył tabletkę MDMA. Nastolatek, który na festiwalu świętował dobre oceny w egzaminach maturalnych, został przewieziony do szpitala w sobotni wieczór.

emuze.me

ultra

Chociaż dokładna przyczyna jego śmierci nie została jeszcze ustalona, jedną z linii dochodzenia jest to, że wziął szczególny rodzaj ekstazy (MDMA) w postaci czarnej lub szarej podłużnej tabletki. W tej chwili uważa się, że jest to odosobniony incydent, ponieważ nie otrzymaliśmy żadnych podobnych raportów.

Catherine Hankinson, zastępczyni komendanta policji w West Yorkshire

W oświadczeniu rodziny czytamy:

Właśnie otrzymał wspaniałe wyniki egzaminów, dostał się na studia i miał nadzieję studiować informatykę na najlepszym uniwersytecie. Festiwal w Leeds był punktem kulminacyjnym jego lata; a ostatecznie odebrał mu życie w najbardziej niesprawiedliwy, okrutny i okropny sposób. Jesteśmy załamani.

Nie jest to pierwszy przypadek zgonu nastolatka po zażyciu MDMA na Leeds Festival. Podobne tragedie miały już miejsce w latach 2013, 2016 i 2019.

Na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu, na stronie organizatora pojawiło się ostrzeżenie dotyczące zażywania narkotyków.

Liczba zgonów z powodu ekstazy rośnie z roku na rok. Wydaje się, że jest to związane z ilością MDMA znalezioną ostatnio w tabletkach. W 2005 roku każda tabletka zawierała około 80 mg MDMA. Niektóre pigułki w ostatnim czasie zawierały ponad 250 mg MDMA. Może to być śmiertelne przedawkowanie. W grę wchodzi kombinacja czynników, takich jak masa ciała, poziom hormonów, mieszanie z innymi narkotykami, w tym alkoholem, ogólny stan zdrowia i tak dalej. Nie ma bezpiecznej dawki.

emuze.me

kalendarz

Total
3
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?