Znamy nominacje do BRIT Awards 2023. Elektroniczni twórcy z dużymi szansami!

Harry Styles oraz Fred again.. są wśród artystów z największą liczbą nominacji do BRIT Awards 2023. Rozstrzygnięcie już 11 lutego.

2sher

Brytyjczycy mają swoje Grammy. Na rozdanie statuetek podczas BRIT Awards czeka wielu lokalnych, jak i światowych artystów. Ceremonia zazwyczaj odbywa się w pierwszym kwartale roku. Tym razem data przypadła na sobotę przed Walentynkami – czyli 11 lutego. Rok 2023 otwieramy listą nominacji do jednych z największych muzycznych nagród. W 12 kategoriach nie zabrakło masy elektronicznych twarzy.

Ponownie… ze statuetką?

Jednym z głośniejszych aliasów pochodzących z wysp w ostatnich miesiącach jest Fred Again.. Już w 2020 roku Brytyjczyk został nagrodzony w BRIT za jego dorobek producencki. Teraz z kolei Gibson otrzymał aż trzy nominacje ,w tym za najlepszy album. Konkurencja “Actual Life 3” odbiega od tego krążka brzmieniem. Wśród tej listy znaleźli się Harry Styles, Stormzy, The 1975 oraz Wet Leg.

emuze.me

Album Roku

The 1975 – Being Funny In A Foreign Language
Fred Again – Actual Life 3 (Jan 1 – September 9 2022)
Harry Styles – Harry’s House
Stormzy – This Is What I Mean
Wet Leg – Wet Leg

Współtwórca “Turn On The Lights again..” charakterystyczną statuetkę może dostać w kategoriach “Najlepszego Artysty Roku”, jak i w kategorii “Najlepszy Brytyjski Wykonawca – Dance”. W pierwszej Fred znalazł się koło kolegów z branży, z którymi miał już okazję współpracować. Mowa tu o Stormzym i George Ezra.

ultra

Kategoria “Artysta roku” funkcjonuje bez podziału na płci. Mimo to, nominowano wyłącznie mężczyzn, za co na organizatorów spadła fala krytyki.

Artist of the Year

Central Cee
Fred Again
George Ezra
Harry Styles
Stormzy

Taneczną kategorię przejęli artyści, którzy w minionym roku odnieśli komercyjny sukces. Jednak w “Best Dance” znalazło się miejsce dla perełki, której w radiach próżno szukać – czyli producenta o aliasie Bonobo.

kalendarz

Najlepszy Brytyjski Wykonawca – Dance

Becky Hill
Bonobo
Calvin Harris
Eliza Rose
Fred Again

Na tym nie koniec

Za nami już jedyna kategoria poświęcona muzyce Dance oraz miejsca, gdzie odnalazł się alias Freda Gibsona. Jednak elektroniki mamy więcej. Kilka propozycji ukryło się w kategorii “Utwór Roku”, jak i jej międzynarodowym odpowiedniku. Dzięki temu na statuetkę BRIT szansę mają Eliza Rose wspólnie z Interplanetary Criminal, LF System oraz duety David Guetta i Bebe Rexha oraz Lost Frequencies i Calum Scott. Nie zabrakło też propozycji od Beyonce skręcającej ku house’owym brzmieniom.

Utwór Roku

Aitch and Ashanti – Baby
Cat Burns – Go
Dave – Starlight
Ed Sheeran and Elton John – Merry Christmas
Eliza Rose and Interplanetary Criminal – B.O.T.A. (Baddest Of Them All)
George Ezra – Green Green Grass
Harry Styles – As It Was
Lewis Capaldi – Forget Me
LF System – Afraid to Feel
Sam Smith & Kim Petras – Unholy

Międzynarodowy Utwór Roku

Beyoncé – Break My Soul
David Guetta & Bebe Rexha – I’m Good (Blue)
Fireboy DML & Ed Sheeran – Peru
Encanto cast – We Don’t Talk About Bruno
Gayle – ABCDEFU
Jack Harlow – First Class
Lizzo – About Damn Time
Lost Frequencies & Calum Scott – Where Are You Now?
OneRepublic – I Ain’t Worried
Taylor Swift – Anti-Hero

emuze.me

ultra

Brytyjska różnorodność

British Record Industry skupia się na wyróżnianiu lokalnych talentów, na których nazwiskach skupia się 10 z 13 kategorii. Podczas nadchodzącej ceremonii nie zabraknie stałych punktów programu, czyli określeniu najlepszych reprezentantów danych gatunków. Wśród nich znalazło się wielu artystów, którzy odwiedzili Polskę w zeszłym roku, bądź usłyszymy ich w nadchodzących miesiącach. Wszystkie nominacje poznacie poniżej.

Najlepszy artysta Pop / R&B

Cat Burns
Charli XCX
Dua Lipa
Harry Styles
Sam Smith

Najlepszy artysta hip-hop / rap / grime

Aitch
Central Cee
Dave
Loyle Carner
Stormzy

Najlepszy artysta alternatywny / rockowy

The 1975
Arctic Monkeys
Nova Twins
Tom Grennan
Wet Leg

kalendarz

Solowo, grupowo

W BRITsach nie brakuje kategorii dla najlepszych grup oraz nowych, solowych twórców, reprezentujących różnorodne brzmienia. Wyjątkiem całej inicjatywy jest “Wschodząca gwiazda”, której rozstrzygnięcie nastąpiło przed odbyciem się ceremonii. Laureatkami zostały dziewczyny z grupy Flo.

Najlepsza grupa

The 1975
Arctic Monkeys
Bad Boy Chiller Crew
Nova Twins
Wet Leg

Najlepszy nowy artysta

Kojey Radical
Rina Sawayama
Sam Ryder
Mimi Webb
Wet Leg

Wschodząca gwiazda

Flo
Cat Burns
Nia Archives

Międzynarodowe opcje

Prócz uznania dla lokalnej sceny, BRITs również wyróżnia zagraniczne fenomeny. Na to poświęcono trzy kategorię. Prócz międzynarodowego utworu roku poznamy najlepszych artystów spoza Wysp. Brytyjczycy postanowili wyróżnić zarówno solistów, jak i grupy muzyczne. Nie brakuje tam różnorodności gatunkowej. Pełną listę aliasów, które mogą otrzymać nagrodę znajdziecie w następnych akapitach.

emuze.me

Najlepszy międzynarodowy artysta

Beyoncé
Burna Boy
Kendrick Lamar
Lizzo
Taylor Swift

Najlepsza międzynarodowa grupa

Blackpink
Drake & 21 Savage
First Aid Kit
Fontaines DC
Gabriels


foto: JM Enternational/Shutterstock

emuze.me

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?