Co mają wspólnego Spotify i plaga pirackich filmów? Odpowiedź brzmi – podcasty

Interesujący pomysł dodawania wideo do podcastów na Spotify przerodził się w proceder pirackiego udostępniania filmów.

2sher

Usługi subskrypcyjnego dostępu do treści przejęły nasze urządzenia, jak i portfele. Do niedawna podstawowym składem płatnych aplikacji, z których większość z nas korzysta było Spotify – do muzyki oraz Netflix – do filmów. Aktualnie istnieje też wiele konkurencyjnych usług, zachęcających bazą, oryginalnymi produkcjami czy nowatorskimi funkcjami. Jednak wygląda na to, że Spotify wchodzi na scenę streamingu wideo. I to po części nieświadomie.

TikTokerzy promują proceder

Już od jakiegoś czasu Spotify ma problem z twórcami mylnie tagującymi większych artystów w swoich produkcjach – tym tematem zajmiemy się szerzej wkrótce. Natomiast teraz dochodzi większy zgrzyt. Zielony streaming zostaje “obdarowywany” kinowymi premierami, bądź długometrażowymi klasykami. Użytkownicy TikToka promują możliwość oglądania pirackich filmów, dodawanych jako podcasty. Ten tryb treści można dodawać w o wiele prostszy sposób niż muzykę, dlatego bez większego problemu lądują na szwedzkiej platformie.

emuze.me

https://www.tiktok.com/@willstdudasrose/video/7143359381378190597?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&q=spotify%20movies&t=1663402472699

Wszystko przez podcasty

Platforma udostępnia możliwość słuchania wielu treści, głównie muzyki. Więc skąd wzięły się filmy? W 2020 roku do podcastów dodano opcję umieszczania filmów, by zachęcić do swojego serwisu między innymi twórców publikujących je do tej pory na YouTube. Opcja ta była dostępna dla wybranych. Przykładem jednej z marek, która wtedy otrzymała tą możliwość było The Misfits Podcast.

Dwa lata później zielony streaming udostępnił opcję dodawania treści wideo dla wszystkich twórców z krajów głównie anglojęzycznych (USA, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Kanada). Jednak z perspektywy czasu widać, że oddanie zbyt dużej kontroli społeczności narobiło niemałego problemu szwedzkiej firmie.

ultra

Spotify wie o problemie

Na szczęście moderacja portalu szybko usuwa problematyczne materiały, a użytkownicy umieszczający takie treści są banowani. Na ten moment trudno nam było znaleźć profil z pirackimi filmami. Jednak bierzemy pod uwagę to, że niektóre z nich mogą być dostępne w regionach innych niż Polska.

saf: SPOTIFY TO ZDJĘŁO
Hearts4ayk4m: Czy możemy to przywrócić?
saf: Osoba, która oryginalnie to dodała jest znajomym znajomego i oni próbowali to dodać ponownie. Ich IP zostało zbanowane, jednak niedługo zaopatrzą się w VPNa.

Komentarze pod TikTokiem użytkownika @safsway2valid

Podcasty to śmietnik

Dodanie opcji, przy której moderacja treści jest dosyć ograniczona spowodowała, że wśród ciekawych podcastów mamy wiele “śmieciowych” profili. Przy szukaniu pirackich filmów znaleźliśmy również wiele “twórców”, których odcinki były ścieżkami dźwiękowymi do kinowych produkcji, bądź krótkimi jinglami z opisami odsyłającymi do (najprawdopodobniej) scamerskich stron. Nie polecamy zaglądać w te strony Spotify.

emuze.me

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?