Powrót Swedish House Mafii to klapa? Sprawdzamy, co na to statystyki Google Trends [ANALIZA]

Nie brak głosów, że Swedish House Mafia mogła rozegrać swój comeback zdecydowanie lepiej. Co na to statystyki?

sunrise

“One”, “Save The World” czy “Don’t You Worry Child” – to w głównej mierze z tych utworów pamiętamy Swedish House Mafię. W 2018 roku panowie powrócili do gry po rozpoczętej w 2013 roku przerwie. Na nową muzykę musieliśmy jednak czekać aż do 2021 roku. I trzeba przyznać wprost – comeback, który zostanie zwieńczony trasą koncertową oraz albumem “Paradise Again”, mógł potoczyć się trochę lepiej. Na ten moment wszak największym zainteresowaniem cieszy się “Moth To A Flame“, czyli utwór Mafiosów, na którym wokalnie udzielił się The Weeknd. Wyniki pozostałych utworów – na czele z “It Gets Better” – wskazują jednak na to, że ponad 200 milionów streamów na Spotify pod tym utworem to bardziej zasługa obecności kanadyjskiego wokalisty niż szwedzkich producentów. Smutne to.

Spośród aspektów, które o comebacku SHM nie świadczą najlepiej, są też statystyki Google. Na portalu Reddit pojawiły się bowiem informacje dotyczące tego, jak dużą popularnością cieszyła się w tej wyszukiwarce formacja na przestrzeni lat. Wyniki optymizmem raczej nie napawają – postanowiliśmy więc sprawdzić, jak sprawa ma się w innych krajach, w tym także w Polsce.

kalendarz

Swedish House Mafia – popularność w USA

Zacznijmy jednak od USA – gdzie w ciągu ostatniego roku największe zainteresowanie trio przyniosło wcześniej wspomniane “Moth To A Flame” oraz ogłoszona tego samego dnia trasa koncertowa.

ultra

Dalej mamy okres ostatnich 5 lat – i tutaj obecne wyniki wyglądają już naprawdę blado. Okazuje się bowiem, że comeback formacji podczas Ultra Music Festival 2022 był zdecydowanie chętniej sprawdzany w Google, niż obecne ich poczynania.

Sprawdziliśmy jeszcze lata 2010-13, czyli okres pierwszej “ery” Mafiosów. Wyniki pozostawiamy bez komentarza.

sunrise

Swedish House Mafia – popularność w Szwecji

Teraz zaglądamy do rodzinnej Szwecji, gdzie proporcje są stosunkowo podobne, jak za oceanem. Tutaj jednak zdecydowanie większym zainteresowaniem niż powrót na UMFie cieszyły się pierwsze koncerty z trasy w 2019 roku, która to miała swój początek w stolicy Szwecji – Sztokholmie.


Sprawdź także: Swedish House Mafia w Polsce – szczegóły nt. koncertu w Krakowie


Swedish House Mafia – popularność na świecie

Jak sprawa się, jeśli sprawdzimy dane z całego świata? Niestety, podobnie – niemniej jednak ogłoszenie trasy koncertowej miało pewien wpływ na wzrost zainteresowania trio. Nieduży, jeśli porównamy lata 2010-13, ale na tle ostatniego roku mowa już o czymś wyraźniejszym.

ultra

kalendarz

Swedish House Mafia – popularność w Polsce

A na koniec Polska – gdzie mamy do czynienia z powtórką z poprzednich danych. Tutaj z kolei różnica polega na bardziej wzmożonym zainteresowaniu w okolicach lipca 2019. Wtedy to Axwell, Sebastian Ingrosso i Steve Angello wystąpili podczas Open’er Festival.

Oczywiście nie są to jedyne dane, które można wziąć pod uwagę przy osądzaniu, czy powrót SHM jest na ten moment udany, czy raczej niekoniecznie. Wiemy też dobrze, że internet w ciągu ostatnich 10 lat temu uległ niebagatelnym zmianom. Niemniej jednak przeglądarka Google, która niemalże na całym świecie jest wiodącym tego typu narzędziem, daje informacje oddające w niemałym stopniu rzeczywistość. Tym bardziej więc wyniki z Google Trends mogą martwić – mówią one bowiem o ogólnej kondycji EDMu. Na ten temat przyjdzie jednak na naszych łamach jeszcze czas.

sunrise

kalendarz

Total
24
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?