To był jeden z najlepszych festiwalowych progressive’ów. 10 lat temu ukazało się “Payback”

10 lat temu Steve Angello oraz Dimitri Vangelis & Wyman wydali “Payback”, jeden z najlepszych festiwalowych progressive house’ów w historii.

kalendarz

Dekadę temu taneczna elektronika w wydaniu mainstage’owym wyglądała zgoła inaczej, niż teraz. O ile powoli do stacji radiowych dobijały się brzmienia house’owe, to na największych imprezach prym wiodły bigroom i festiwalowy progressive house. Utworów wywołujących nostalgię za najlepszymi czasami w historii nowoczesnej muzyki elektronicznej jest bez liku. Nietrudno jednak wytypować kilka bądź kilkanaście z nich, które robią to w szczególności. W tym gronie jednym z najwyżej postawionych tracków jest “Payback” – długo wyczekiwany efekt współpracy szwedzkich producentów, znanych jako Steve Angello i Dimitri Vangelis & Wyman. Kultowa propozycja właśnie kończy 10 lat.

Czekali ponoć fani

Według platformy 1001tracklists, “Payback” mogliśmy usłyszeć po raz pierwszy podczas występu Steve’a w czerwcu 2013 roku w Rzymie. W kolejnych miesiącach dużą rolę w spopularyzowaniu tego motywu mieli inni Szwedzi – w tym pozostali członkowie Swedish House Mafii, Otto Knows, Alesso i Max Vangeli. Świat EDMu w pewnym momencie wręcz oszalał na punkcie tego kawałka, domagając się jak najszybszego wydania. Jego twórcy postanowili jednak przetestować nieco cierpliwość fanów. Ostatecznie data release’u została zaplanowana na 22 kwietnia 2014 roku.

kalendarz

Singiel trafił na idealny czas. Była to bowiem tak zwana “złota era EDMu“, której jednym z elementów był boom na festiwalowy progressive house, mocno wypromowany w latach poprzednich przez Swedish House Mafię. Nie ma więc przypadku w tym, że jednym z twórców “Payback” był jeden z członków tego trio. Połączenie znanej i utalentowanej marki Steve’a ze zdobywającymi wówczas posłuch wśród fanów projektu Dimitri Vangelis & Wyman przyniosło istną bombę przepełnioną energią i emocjami. W kawałku nie zabrakło przede wszystkim charakterystycznej dla DV&W struktury buildup’u przed drugim dropem, który tylko dodał całości epickości. Swoje robi oczywiście dobrze pamiętany przez wielu siedzących w temacie główny motyw, mający walny wpływ na to, że w utworze tym zakochało się wielu słuchaczy.

ultra

Po latach Dimitri Vangelis & Wyman piszą o “Payback” w następujący sposób:

“Payback” kończy dziś 10 lat. Cóż możemy powiedzieć, to była szalona jazda. Z tym utworem wiąże się wiele wspomnień i – szczerze mówiąc – wciąż one powstają. Ostatecznie, niezależnie od tego, jak wyglądają nasze sety i gdziekolwiek się udamy, wiemy, że najważniejszym wydarzeniem zawsze będzie ten utwór, który stworzyliśmy dziesięć lat temu.

Zdaniem wielu fanów EDMu z tamtego okresu, “Payback” bez dwóch zdań zasługiwał na miano elektronicznego hitu 2014 roku. Cóż, uważaliśmy tak samo – i zdania przez dekadę nie zmieniliśmy. Ba – czas pokazał, że motyw ten ma szansę stać się nieśmiertelny.

kalendarz


foto: Rukes

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?