Elektroniczna muzyka taneczna jest zjawiskiem ogólnoświatowym, jednak nie można Ameryce Północnej zaprzeczyć sporego wpływu na to, w którą stronę idzie przemysł na innych kontynentach. Część czołowych wydarzeń, mających wpływ na światową koniunkturę ma miejsce właśnie tam (przykładowo Coachella, EDC Las Vegas czy Ultra Music Festival). Podobnie – wielu świetnych DJów i producentów, będących nieraz ambasadorami swojego stylu muzycznego, pochodzi właśnie z Ameryki Północnej.
Aby podkreślić wagę nieco niedocenianego na tle całego globu rynku, DJ Mag stworzył specjalny plebiscyt – Best Of North America Awards. Podobnie, jak we flagowym dla magazynu plebiscycie DJ Mag Top 100 DJs, o laureatach decydują fani. Jak podkreśla organizator, głosujących w tegorocznej edycji było zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach.
Jedyną kategorią, która nie była otwarta dla wyborców i została wybrana przez DJ Mag NA Staff, była kategoria o nazwie “wybitny wkład” która w tym roku trafiła do Richiego Hawtina.
Warto zauważyć, że wśród nominowanych nierzadko możemy znaleźć wielu mniej znanych na europejskim rynku artystów – plebiscyt ten jest więc dobrą okazją na poszerzenie muzycznych horyzontów.
Dużo działo się w kategorii “Najlepszy DJ“, w której wygrała Honey Dijon – jej konkurentami był między innymi AC Slater. Największy szok przyniósł jednak wybór najlepszego festiwalu – mimo mocnej konkurencji w postaci Coachelli, zwycięzcą został kanadyjski event o nazwie Shambhala.
Rozpoczynając jako impreza taneczna w lesie z 300 osobami w 1998 roku, która została uznana za najlepszy festiwal w Ameryce Północnej przez DJ Mag 22 lata później, naprawdę jesteśmy po prostu zdumieni
Jimmy Bundschuh (założyciel i właściciel festiwalu Shambhala)
W pozostałych kategoriach zaskoczeń już mniej – tytuł najlepszego producenta zdobył duet Zeds Dead, wygrywając z takimi artystami, jak Diplo czy Virtual Self, “Najlepszym utworem” został okrzyknięty singiel “Maharaja”, za którym stoi Claude VonStroke (jego przeciwnikami były utwory takich wykonawców, jak RL Grime czy NGHTMRE), zaś w kategorii “Hall Of Fame” zwyciężył Armand van Helden.
Przyznano także nagrodę za “Wybitny wkład” – decyzją ekipy północnoamerykańskiego DJ Maga zdobył ją Richie Hawtin.
Poniżej znajdziecie listę najistotniejszych naszym zdaniem kategorii i ich zwycięzców.
Najlepszy DJ – Honey Dijon
Najlepszy producent – Zeds Dead
Hall of Fame – Armand van Helden
Najlepszy label – Mad Decent
DJ przekraczający granice – ATTLAS
Najlepszy album – REZZ – ‘Certain Kind Of Magic’
Najlepszy festiwal muzyczny – Shambhala (Kanada)
Wybitny wkład – Richie Hawtin
Pełną listę zwycięzców możecie znaleźć tutaj.