EXIT Festival bez zakażeń koronawirusem. “Byliśmy w przeszłości nieuczciwie traktowani”

Zdaniem organizatorów EXIT Festival, właśnie zostały obalone wszelkie przeciwwskazania wobec organizacji dużych eventów.

sunrise

Jak nieraz pisaliśmy, w 2021 organizatorzy imprez nie mają łatwo. Co prawda, w przeciwieństwie do poprzedniego roku jest trochę lepiej. Niektóre eventy odbywają się w mniejszej formie, inne próbują swoich sił w zwykłym wydaniu. Jednym z nich jest EXIT Festival, podczas którego bawiło się blisko 200 tysięcy osób z 70 krajów. Wszystko to z godnym lineupem, w którym znalazły się takie aliasy jak David Guetta, Solomun, DJ Snake, ARTBAT czy Charlotte De Witte. Na imprezie nie brakowało też reprezentantów spoza sceny elektronicznej – wśród nich m.in Tyga czy Sabaton.

Wydarzenie odbyło się zgodnie z protokołem „Safe Events Serbia”. Uczestnicy, by mieć możliwość bawić się podczas Exit Festival musieli przedstawić negatywny test PCR lub dowód zaszczepienia. Na terenie imprezy były również przeprowadzane badania. Ich wczesne wyniki pokazują, że wśród uczestników nie wystąpiły zakażenia koronawirusem.

kalendarz

Exit bez koronawirusa

EXIT Festival przypomniał publiczności, jak się bawiono przed pandemią. Na terenie wydarzenia nie trzeba było zachowywać zasad dystansu społecznego oraz nosić masek. Pierwszej nocy imprezy bawiło się 42 tysiące osób, a podczas całej imprezy prawie 200 tysięcy fanów muzyki. Wczesne wyniki badań prowadzonych na terenie festiwalu donoszą, że podczas czterech dni zabawy nie odnotowano nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród uczestników.

ultra

Badania były przeprowadzane przez Centrum Zdrowia Nowego Sadu (Health Centre Novi Sad) przy współpracy z lekarką Mariją Milić, która jest kierownikiem zespołu odpowiedzialnego za przeprowadzanie badań. 345 osób spośród odwiedzających EXIT było podzielonych na dwie grupy kontrolne. Jedną z nich tworzyły osoby zaszczepione, a drugą – te, które nie były szczepione, ale uzyskały negatywny wynik testu na wejściu na imprezę. Te osoby były dwukrotnie badane na obecność koronawirusa – zaraz przed wydarzeniem oraz 7 dni po festiwalu.

Po wnikliwej kontroli na wejściu mogliśmy się spodziewać takich wyników. Aby uzyskać końcową analizę badań, musimy jeszcze trochę poczekać, ale możemy już teraz powiedzieć, bazując na badania i dziennej liczbie zainfekowanych ludzi na terenie Nowego Sadu (Novi Sad), że EXIT Festival nie był miejscem masowego zakażania się wirusem.

Veselin Bojat, dyrektor Centrum Zdrowia Nowego Sadu

“Wzywam całą naszą branżę by, tak jak my, walczyła i wygrała”

Dzięki EXITowi udowodniono, że odpowiednio przeprowadzony festiwal nie wpływa na rozwój pandemii. Założyciel EXIT Festival wypowiedział się na temat badań i ich wstępnych wyników. Dušan Kovačević wzywa organizatorów imprez w całej Europie do walki z nieuczciwymi zasadami. Właściciel serbskiego wydarzenia uważa, że dzięki jego inicjatywnie właśnie zostały obalone wszystkie argumenty przeciw odbywaniu się koncertów i festiwali w czasie pandemii.

sunrise

Badania z EXITu udowadniają, że nawet podczas pandemii, może być odnaleziony środek, model na organizację większych wydarzeń w całkowicie bezpieczny sposób. Te badania są naszym wkładem w walkę całej branży muzycznej w sprawie lepszego traktowania organizatorów w Europie oraz w innych krajach.

Dowiedliśmy, że byliśmy w przeszłości nieuczciwie traktowani, a teraz już nie ma żadnych argumentów i usprawiedliwień, które umożliwiają zgromadzenia podczas wydarzeń sportowych, w kawiarniach czy centrach handlowych, ale nie na koncertach czy festiwalach. Wzywam całą naszą branżę by, tak jak my walczyliśmy i wygraliśmy to w Serbii, połączyć siły i walczyć o sprawiedliwe traktowanie naszej branży na poziomie światowym.

Dušan Kovačević, właściciel i założyciel EXIT Festival

kalendarz

Total
22
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?