Your Ghost Production

Rok 2020 był ciężki dla każdego. Bez względu na to, czy tylko słuchacie muzyki, chodzicie na eventy, czy ją produkujecie – pandemia nie oszczędziła nikogo. W związku z tym, że cały świat stanął na głowie, zmieniły się też trendy odbierania muzyki. Koncerty pozostały tylko wspomnieniami, wobec tego trzeba było przejść na inne formy interakcji z fanami.

Czy, aby na pewno nasza branża odniosła same straty i nie była w stanie poradzić sobie z nową sytuacją? O tym dowiemy się z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI).

Zaskakujące wyniki

Wyżej wspomniana organizacja przygotowała Global Music Report 2021. Przedstawia on trendy muzyczne obowiązujące w roku ubiegłym. Jak się okazuje cała branża odnotowała wzrost o 7,4% w porównaniu z rokiem 2019r. Co istotne – streaming stanowił aż 62% całości rynku.

Branża jako całość zakończyła rok z przychodami przekraczającymi 21,6 miliarda dolarówjednymi z najwyższych od 2002 roku. Trzeba przyznać, że jest to bardzo zaskakujące – pokazuje to, jaką potęgą stały się platformy streamingowe, bo to właśnie w dużej mierze dzięki nim udało się osiągnąć taki wynik.

Ruch ten wygenerował ponad 13,4 miliardów dolarów i wzrost o ponad 18% w zakupie licencji na wydarzenia wirtualne w porównaniu z rokiem 2019. Serwisy muzyczne skończyły rok z ponad 400 milionami użytkowników.

Dyrektor generalny Federacji nie kryje zadowolenia z takiego stanu rzeczy:

W raporcie wyczujesz optymizm, pomimo trudnych okoliczności, z jakimi borykały się wytwórnie płytowe, wciąż dostarczają fanom nowych, ekscytujących doświadczeń. Pracowały one także nad rozszerzeniem swojego zasięgu na cały świat, napędzając rozwój na lokalnych rynkach i łącząc ich z globalną siecią fanów muzyki.

Frances Moore

Wcześniej mogliście przeczytać na naszej stronie o odrodzeniu vinyli. Tamte informacje mają również potwierdzenie w tym raporcie. Jak się okazuje sprzedaż płyt vinylowych wzrosła o 23%. W przeciwieństwie do płyt CD, które odnotowały spadek o prawie 12% względem roku 2019.

W dokumencie można znaleźć jeszcze wykres prezentujący przychody w branży w latach 2001-2020. Zwróćcie uwagę chociażby na wspominany streaming.

Latino królem wzrostu

Ameryka Łacińska ponownie była najszybciej rozwijającym się regionem na świecie. Przychody wzrosły o 15,9% w 2020r., co zwiększyło udział regionu w światowym rynku nagrań muzycznych do 3,6% w porównaniu z 3,3% w 2019 r. W Ameryce Łacińskiej dominowały przychody ze streamingu, które w 2020 r. wzrosły o 30,2% i stanowiły 84,1% całkowitego dochodu regionu.

Cały ten raport pokazuje, że muzyka zawsze znajdzie sposób na dotarcie do fanów. Platformy streamingowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Koniec końców wzrost przychodów cieszy, szczególnie w obliczu tak trudnych czasów.

Cały raport wraz z innymi ciekawymi informacjami znajdziecie pod tym linkiem.

Your Ghost Production