Grammy 2023: Beyonce rekordzistką, Kendrick Lamar dominuje rapowe kategorie

Tegoroczne “muzyczne Oskary” rozdane. Gala rozdania Grammy 2023 przyniosła wiele spodziewanych, ale także kilka zaskakujących werdyktów.

kalendarz

Elektroniczne kategorie, bądź te, w których mogą znaleźć się artyści tego nurtu, to mały wycinek całych Grammy. To święto muzyki głównie dotyczy gwiazd muzyki popularnej oraz amerykańskich twórców. Kto, prócz Beyonce, zdobył najwięcej statuetek? Jakie decyzje akademii zaskoczyły fanów?

Najwięcej zebranych gramofonów

Królową balu niesprzecznie została Beyonce. Jednak w 2023 roku z rozdań nagród Akademii nie tylko ona wyszła z kilkoma statuetkami. Kolejnym dużym wygranym jest Kendrick Lamar, przejmując rapowe kategorie. Albumem roku tego gatunku zostało “Mr. Morale & The Big Steppers”. Jako “Najlepszy Rapowy Utwór” i “Najlepszy Występ Rapowy” doceniono kawałek “The Heart Part 5”.

emuze.me

Kolejka trójka powędrowała do Harry’ego Stylesa. Najnowszy album jednego z członków One Direction – “Harry’s House” – zdobył statuetki w kategoriach “Album Roku”, “Najlepszy Popowy Wokalny Album” i “Najlepiej Opracowane Nagranie”.

Do tego grona dołączyła też Bonnie Raitt ze swoim “Just Like That”. Jedna z nagród trafiła do rąk artystki w wyniku zaskakującego werdyktu za “(Nowy) Utwór Roku”. Konkurencją w tej kategorii były międzynarodowe hity, w tym między innymi “As It Was” Harrego Stylesa, “Easy On Me” Adele czy “abcdefu” Gayle. Propozycja ta również zgarnęła złoty gramofon za “Najlepszy utwór o amerykańskich korzeniach”. Trzecie Grammy trafiło do rąk Raitt za utwór “Made Up Mind”.

ultra

Główne kategorie

Najgłośniejsze są podstawowe kategorie. Zaczynając od “Nagrania Roku”, za które złoty gramofon zgarnęła Lizzo. “About Damn Time” podbiło serca Akademii również w remiksie Purple Disco Machine, o czym pisaliśmy tutaj.

Adele nie mogła wyjść z gali z pustymi rękami. Brytyjka zgarnęła nagrodę za “Najlepszy popowy solowy występ” z utworem “Easy On Me”. To samo wyróżnienie, ale za nagranie zrobione przez duet/grupę, powędrowało do Sama Smitha i Kim Petras za ich “Unholy”. Tym samym Kim została pierwszą artystką trans, która otrzymała to wyróżnienie. Wokalistka w swojej przemowie podziękowała między innymi jej zmarłej przyjaciółce, którą była elektroniczna artystka SOPHIE.

Gang podwójnych zwyciezców

W 2023 z gali Grammy kilku artystów wyszło z dwiema statuetkami. Taka ilość Grammy została dodana do konta Ozziego Osbourne’a. Legenda sceny została doceniona za “Najlepszy Metalowy Występ” (Ozzy Osbourne ft. Tony Iomii – “Degradation Rules”) oraz “Najlepszy Rockowy Album” (“Patient Number 9”).

kalendarz

Dwie nagrody za soundtrack do filmów powędrowały za muzykę do jednego z filmów animowanych. Mowa tu o “Nasze magiczne Encanto”, które zgarnęło Grammy w kategoriach “Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa do Mediów Wizualnych” oraz “Najlepszy Utwór Napisany dla Mediów Wizualnych” za “We Don’t Talk About Bruno”.

Pojedyncze wyróżnienia

“Najlepszym nowym Artystą” została Samara Joy. Jazzowa artystka w tej kategorii konkurowała z grupami Måneskin, Wet Leg czy brazylijską artystką Anittą. Jak już wcześniej pisaliśmy, rapowe kategorie przejął Kendrick Lamar. Jednak jedna z kategorii – “Najlepsza Rapowa/Śpiewana Współpraca” – w tym roku należała do Future’a, Drake’a i Tems za utwór “Wait For U”.

Złoty gramofon za “Tradycyjny Wokalny Popowy Album Roku” trafił do rąk Michael’a Bublé za krążek “Higher”. Akademia również nie zapomniała o Taylor Swift. Amerykanka otrzymała Grammy w kategorii “Najlepsze Muzyczne Wideo, krótka forma” za teledysk do “All Too Well”.

Pełną listę wyników znajdziecie pod tym linkiem.

emuze.me

ultra


foto: Getty Images

emuze.me

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?