Hip-hop dominuje światową muzykę – a przynajmniej wskazują na to statystyki

Hip-hop podbił cały świat. Liczby mówią same za siebie – platforma Spotify podzieliła się oficjalnymi statystykami,

emuze.me


Współczesna muzyka jest nieustannie kształtowana przez różnorodność gatunków i artystów. I bezsprzecznie w ostatnich latach wiele w tym temacie do powiedzenia ma hip-hop. To gatunek muzyczny, który nie tylko podbija serca słuchaczy, ale również bije rekordy popularności na platformach streamingowych. Jak dowiadujemy się z oficjalnego wpisu na blogu Spotify, hip-hop stał się prawdziwym liderem.

Statystyki nie kłamią

Według informacji wprost od Spotify, blisko jedna czwarta wszystkich odtworzeń na platformie to muzyka rapowa. Aktualnie hip-hop jest najpopularniejszym gatunkiem na całym świecie na zielonej platformie. Na ten moment w 2023 roku ponad 400 milionów użytkowników słuchało tego typu brzmień, a ta liczba wciąż rośnie. W ciągu ostatnich trzech lat blisko połowa z 50 najczęściej słuchanych artystów związana była z rapem. Jako highlight tego procesu niech służy fakt, iż ostatnie wydawnictwo Travisa Scotta pt. “UTOPIA” w ciągu niespełna miesiąca stało się jednym z najlepiej słuchanych albumów w historii platformy.

To ciekawe, że hip-hop stał się regionalny, ale jednocześnie ponadregionalny. Trap nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla Atlanty. Słyszeliśmy Drake’a, Kendricka Lamara i J. Cole’a w rytmach trap. Drill nie jest już wyłącznie Londynie, Chicago i Nowym Jorku – to dźwięk globalny. Zawsze fascynujące jest obserwowanie, jak szybko rozchodzą się dźwięki.

Carl Chery, szef działu urban music Spotify

Największym rynkiem rapowego zbytu na Spotify są – kto by pomyślał – Stany Zjednoczone. Na podium znajdują się, dość niespodziewanie zresztą, Meksyk i Brazylia. Pierwszym europejskim krajem są czwarte Niemcy, za którymi uplasowały się kolejno Francja i Wielka Brytania.

W artykule wspomnieliśmy o danych Spotify dotyczących tej właśnie platformy. Nie są one jednak odmienne od tego, co dzieje się w innych gałęziach muzyki rozrywkowej. Możemy więc śmiało powiedzieć, że rap na ten moment rządzi muzycznym światem.


foto: Oleksandr Poliakovsky

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?