Czego słuchaliśmy latem 2023? Spotify prezentuje listę największych hitów wakacji

W Polsce Zeamsone, a na świecie Eslabon Armano i Peso Pluma – to oni wysmażyli tego lata największe hity na Spotify.

PDC

Kalendarzowe lato dobiega już końca. Na szczęście słońce i wysokie temperatury zostały z nami nieco dłużej. Tym łatwiej więc wspominać, co działo się muzycznie w najcieplejszych miesiącach 2023 roku. A działo się niemało, co dobitnie widać w statystykach największych hitów wakacji na Spotify. Popularna platforma streamingowa już po raz kolejny opublikowała zestawienie kawałków, które cieszyły się w letnich miesiącach największym uznaniem wśród słuchaczy. Od razu mówimy – nie każdemu te wyniki się spodobają.

Wiatr zmian w Polsce

Już od kilku lat polscy wykonawcy dominują na listach najchętniej słuchanych utworów. I nie inaczej jest tym razem – identycznie jak w ubiegłym roku, wszystkie miejsca na podium zajęli polscy twórcy. W głównej mierze reprezentują oni rapową scenę, choć same kawałki wymykają się tak zasadniczemu zaszufladkowaniu. W te wakacje najchętniej słuchanym utworem w naszym kraju na Spotify było “5 influencerek” rapera o pseudonimie Zeamsone. Propozycja ta swój sukces zawdzięcza w dużej mierze sukcesowi na TikToku.

emuze.me

Na podium znaleźli się także Kizo i jego “Taxi” oraz Męskie Granie Orkiestra 2023 z numerem “Supermoce“. Swoją obecność w wakacyjnym muzycznym krajobrazie odznaczył także Hotel Maffija 3 – aż trzy utwory zrealizowane w ramach tego projektu znalazły się w czołowej dziesiątce. Co ciekawe, w tym roku udział artystów kojarzonych z rapem jest mniejszy niż w roku ubiegłym – z jednego nierapowego utworu w 2022 zrobiło nam się tym razem aż pięć. Czyżby zmiany w trendach?

Pod względem obecności tanecznej elektroniki w zestawieniu, tym razem jest zdecydowanie lepiej. W poprzednim roku jedynym reprezentantem naszego poletka był Tribbs z numerem “Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Teraz są to Purple Disco Machine i Kungs z hitowym “Substitution” na 13. miejscu oraz “Forget You” od Topica i duetu FAST BOY na miejscu 19. Polską scenę reprezentuje zaś Tribbs – jego nowa wersja klasyku formacji Maanam pt. “Krakowski spleen” zajęła miejsce 17.

PDC

Swego rodzaju fenomenem jest z kolei White 2115, który – mimo braku wydania letniaka na ten rok – wciąż utrzymuje się na bardzo wysokich pozycjach. Jego ubiegłoroczna “RiRi” załapała się na miejsce 20., zaś pochodząca z 2018 roku “California” awansowała względem lata 2022 o 4 pozycje, plasując się na miejscu 16.

Spotify – najczęściej słuchane utwory w Polsce latem 2023 roku

 1. Zeamsone – 5 influencerek
 2. Kizo feat. Bletka, BeMelo, Eddie Block & Adash
 3. Męskie Granie Orkiestra 2023 – Supermoce
 4. David Kushner – Daylight
 5. sanah – Marcepan
 6. SB Maffija – 3 w nocy w Międzyzdrojach
 7. SB Maffija – Bungee
 8. Cyrko – Prywatny bal
 9. Kacperczyk – Jakbym zjadł mentosy i popił je colą
 10. SB Maffija – Hotel Maffija 3
 11. Trzech Króli – Akropol
 12. Loreen – Tattoo
 13. Purple Disco Machine & Kungs – Substitution
 14. Dawid Podsiadło – Mori
 15. Daria Zawiałow – Fifi Hollywood
 16. White 2115 – California
 17. Tribbs feat. Robert Wiewióra – Krakowski spleen
 18. Smolasty – Herbata z imbirem
 19. FAST BOY & Topic – Forget You
 20. White 2115 – RiRi

Temat hitów lata 2023 obszernie ujęty został na tiktokowym kanale Pojtana, naszego redaktora naczelnego. Swoje miejsce znalazło także zestawienie “Songs Of The Summer” od Spotify.

@shiningbeats dzień dobry Polsko #hity #hitylata #2023 #pop #rap #hiphop #polskirap #sbmaffija #hotelmaffija #hotelmaffija3 #spotify #muzyka #lato #wakacje #shiningbeats ♬ oryginalny dźwięk – Shining Beats – Pojtan (Shining Beats)
@shiningbeats top10 już wrzucałem, oto kolejne pozycje. #hity #hity2023 #2023 #hitylata #muzyka #pop #rap #hiphop #polskamuzyka #polskirap #spotify #top10 #lato #wakacje #shiningbeats ♬ oryginalny dźwięk – Shining Beats – Pojtan (Shining Beats)

Za granicą egzotycznie

W ubiegłe lato najchętniej słuchanym kawałkiem na świecie było “As It Was” od Harry’ego Stylesa. Tym razem ten kawałek zajął wciąż wysokie miejsce 10., zaś na szczycie pojawiły się… meksykańskie rytmy. I to nie upopowione, tylko noszące znamiona rasowych. Najwięcej streamów zgarnął konkretnie kawałek “Ella Baila Sola” formacji Eslabon Armado oraz wokalisty znanego jako Peso Pluma.

Drugie miejsce zajął z kolei pochodzący z Portoryko Bad Bunny z numerem “Where She Goes“. Natomiast na miejscu trzecim znalazł się kawałek “Seven” w wykonaniu jednego z członków k-popowej formacji BTS o pseudonimie Jung Kook. Tuż pod podium znalazła się będąca na fali Taylor Swift, zaś w czołowej dyszce zmieścili się jeszcze między innymi Miley Cyrus, David Kushner oraz Dave i Central Cee, których “Sprinter” był niekwestionowanym hitem lata w Wielkiej Brytanii.

Spotify – najczęściej słuchane utwory na świecie latem 2023 roku

 1. Eslabon Armado & Peso Pluma – Ella Baila Sola
 2. Bad Bunny – Where She Goes
 3. Yung Kook feat. Latto – Seven
 4. Taylor Swift – Cruel Summer
 5. Peso Pluma & Yng Lvcas – La Bebe (Remix)
 6. Bad Bunny & Grupo Frontera – un x100to
 7. Miley Cyrus – Flowers
 8. David Kushner – Daylight
 9. Dave & Central Cee – Sprinter
 10. Harry Styles – As It Was

emuze.me

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?