Brytyjskie kluby mają otworzyć się już w czerwcu – a w jakiej formie są obecnie?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział termin otwarcia klubów. Dlatego my postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda ich sytuacja.

silesia beats

Lockdown dał w kość branży klubowej na całym świecie. Muzyka jest dużą częścią kultury masowej, a miejsca, w których zwykliśmy się bawić i koncertować, w tym momencie są w nieciekawej sytuacji. W Polsce co prawda nie widać nadziei na szybkie otworzenie tego sektoru gospodarki – jednak warto też być na bieżąco z tym, jak kluby działają w innych krajach. Pochodzące z nich informacje pokazują nam inne, acz nadal uciążliwe problemy, z jakimi borykają się tamtejsze lokale lub alternatywne formy wykorzystania tych przestrzeni w obecnym czasie. W tym artykule opiszemy sytuację, jaka ma miejsce w Wielkiej Brytanii.

Kiedy wrócą kluby w UK?

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii są organizowane cotygodniowe rządowe konferencje. Podczas nich obywatele są informowani o aktualnej sytuacji w kraju i tej związanej z obostrzeniami. 15 lutego premier Boris Johnson w końcu wypowiedział się na temat branży klubowej. W swojej wypowiedzi brytyjski premier zasugerował, że szybkie testy na obecność COVID-19 mogą pomóc w przyspieszeniu otwarcia miejsc kultury – między innymi teatrów i klubów. W ciągu 30 minut będzie można łatwo zweryfikować, czy dana osoba jest nosicielem koronawirusa. Takie przestrzenie – podobnie jak w Polsce – są już od roku zamknięte.

silesia beats

W tym tygodniu poznaliśmy plany zmniejszenia lub zniesienia restrykcji w tym obszarze gospodarki. Według zapewnień szefa brytyjskiego rządu, kluby zostaną otwarte w ostatnim etapie luzowania restrykcji, który planowany jest na 21 czerwca. Zapowiedzi spotkały się z pozytywnym odbiorem ze strony brytyjskiego sektora kultury. Jednak wciąż podkreśla się, że w obecnym momencie rząd Wielkiej Brytanii głównie skupia się na zaszczepieniu wszystkich rodaków.

W tym momencie skupiamy się na obraniu drogi, która opiera się na masowych szczepieniach – zamierzamy zaszczepić wszystkich dorosłych w naszym kraju do jesieni – plus szybkie testowanie dla tych, którzy są najtrudniejszym orzechem do zgryzienia. Takie jak kluby nocne czy teatry – te sektory gospodarki, których nie mogliśmy otworzyć w zeszłym roku. Myślimy, że to będzie droga, którą obierzemy w najbliższym czasie i tym biznesom również się powiedzie. Już teraz widzicie wiele biznesów, które wykorzystują potencjał szybkich, czy też jednodniowych testów. Myślę, że połączenie tego ze szczepionką nakieruje nas na przód.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii

Zamiast paszportu Polsatu – paszporty medyczne

Organizatorzy imprez oraz miejsca udostępniające przestrzenie na nie również muszą zabezpieczyć się przed rozwojem pandemii. W tym pomóc ma aplikacja You Check, obecnie określana mianem “paszportu medycznego“. Pierwotnie zaprojektowana była jako identyfikator oraz system biletowy. Od teraz będzie miała ona za zadanie szybko przekazywać informacje między organizatorami, a publicznością. W jej systemie będą zapisywane uwagi związane ze stanem zdrowia użytkownika. Aplikacja będzie ułatwiała weryfikację imienia, wieku, biletu oraz wyniku testu na koronawirusa użytkownika. Do tego wszystkiego wystarczy jedynie zeskanowanie kodu z telefonu. Firma za nią odpowiedzialna wraz z Music Venue Trust ma zamiar w najbliższym testować to rozwiązanie. Sprawdzenie skuteczności You Check ma mieć miejsce w 100 Club mieszczącym się na terenie Londynu oraz Exchange w Bristolu, które może gościć 250 klubowiczów.

ultra

Posiada on szybki i dokładny proces autoryzacji, który umożliwia, by informacje o zdrowiu były przechowywane wraz z naszą cyfrową tożsamością. Music Venue Trust z przyjemnością współpracuje z You Check, by odkrywać jak ta technologia może mieć wpływ na wszechstronny proces, który umożliwi nam ponowne, bezpieczne otwarcie każdego miejsca i przywrócenie ich do życia.

Fred Krefting, założyciel You Check dla Event Industry News

Pracujemy (choć nie na wyłączność) z Innova w sprawie zasad testowania – technologii, która szuka wydajnego rozwiązania, ze skutecznością wyższą niż 97%. Okres inkubacji Covid-19 trwa od dwóch do pięciu dni. Im krócej trwa faza następująca po teście, tym jest lepiej i oznacza to, że jesteś w stanie iść na występ w ciągu 48 godzin. Szpitale przestrzegają zasad, co jest przydatne dla systemu, i dzięki temu my będziemy mogli na szczęście na wiosnę podjąć próby naszego systemu. Ważnym jest, by współpracować przy tym z rządem i jesteśmy wdzięczni DCMS (Department for Culture, Media and Sport – Ministerstwo Kultury, Mediów i Sportu) za danie nam zielonego światła. Rozwiązanie od You Check ma duży potencjał na to, by pomóc miejscom i promotorom w zarządzaniu ryzykiem.

Fred Krefting, założyciel You Check dla Event Industry News

Przetrwają nieliczni

Jak donoszą badania Night Time Industries Assocation, bez wsparcia ze strony brytyjskiego rządu jedynie 20% klubów ma szansę na przetrwanie. Stowarzyszenie wzięło pod lupę działanie ponad 100 klubów, patrząc na to, jakie problemy przytrafiły im się podczas roku mijającego od zaprzestania ich działania. Wśród nich również znalazły się takie miejsca jak Egg w Londynie czy Sub Club z Glasgow. Z badań wynika, że 88% klubów w Wielkiej Brytanii od dwóch miesięcy zalega z czynszem. 86% z nich musiało zdecydować się na zwolnienie części kadry, a 43% nie otrzymało do tej pory żadnej pomocy ze strony rządu.

Co teraz się dzieje w klubach?

Redakcja DJ Mag zdecydowała się zapytać pracowników ponad 10 znanych klubów na temat tego, jak się im żyje w tych czasach. Co ciekawe, menadżerzy mieli od marca wiele ciekawych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni.

Jednym z nich jest ich wykorzystanie w pomocy NHS, czyli udostępnienie lokalów brytyjskiemu odpowiednikowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Oznacza to, że w tych miejscach mogą być prowadzone prace administracyjne, jak i mogą być przerobione na przestrzenie dla osób potrzebujących specjalistycznej pomocy. Na taki zabieg zdecydowały się takie kluby jak londyński Fold oraz Invisible Wind Factory działające w Liverpoolu. Inną formą pomocy podzieliło się Studio 338 w Londynie. Jego parkiet przemienił się w bank żywności i miejsce dystrybucji rzeczy dla najbardziej potrzebujących.

kalendarz

Wiele z tych przestrzeni również było wykorzystywanych do kręcenia teledysków, livestreamów, setów oraz różnych innych produkcji telewizyjnych. Przestrzenie klubu Fold możecie zobaczyć w teledysku do “Easier” duetu CamelPhat. Village Underground w Londynie wykorzystał swoje przestrzenie do serii livestreamów we współpracy z wytwórnią Anjunadeep. Przy okazji lockdownu eksperymentowano z nowymi formami transmisji, wykorzystujących technologie takie jak VR czy przy używaniu przestrzennego przekazywania muzyki.


foto: Mike Kempin / Getty Images

kalendarz

Total
4
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?