kontakt

Muzyka elektroniczna to łatwe miejsce do tworzenia nowych mikrogatunków. Mieszamy Hardstyle z Dubstepem? Otrzymujemy Dubstyle. Neurofunk z Glitch Hopem? Proszę, oto i Neurohop. Równie powszechna jest krótkotrwałość wielu EDM-owych trendów – dziś króluje Slap House, a przecież jeszcze 2 lata temu nikt o czymś takim nie słyszał. I pewnie równie szybko ze szczytu zleci – choć nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

Tematem mikrogatunków zajął się ostatnio kultowy magazyn muzyczny Pitchfork, który świętuje obecnie 25 urodziny. Z tej okazji publikowane są związane z tą liczbą przeróżne artykuły. Pojawiło się już chociażby zestawienie 200 najważniejszych artystów ostatnich 25 lat. Naszą uwagę z kolei szczególnie przykuła ostatnia lista, zatytułowana “25 mikrogatunków które (pokrótce) zdefiniowały ostatnie 25 lat”. Nasze zainteresowanie tematem bierze się w dużej mierze za sprawą sporej reprezentacji muzyki elektronicznej.

EDMowe trendy ostatnich lat

Redakcja Pitchfork zdała egzamin ze śledzenia EDM-owych trendów w ostatnich latach. Na liście znajdziemy chociażby Brostep i Complextro, które za sprawą chociażby takich postaci, jak Skrillex, Wolfgang Gartner czy deadmau5 na początku minionej dekady wprowadziły ostre, elektroniczne brzmienia do muzycznego mainstreamu.

Jest też totalne przeciwieństwo, czyli wypromowany przez Kygo i Robina Schulza Tropical House. Gatunek ten chwilę później wywrócił rynek do góry nogami, sprawiając że spokojne, tropikalne rytmy zastąpiły na listach przebojów miejsca mainstage’owych bangerów.

Nie jest to koniec muzyki House w tym zestawieniu – dostrzeżone zostały jeszcze między innymi Fidget House oraz Lo-Fi House. A i tak wygląda na to, że można było zawrzeć jeszcze więcej – nieobecny na liście bigroom wpasowałby się w to zestawienie jak ulał.

W zestawieniu pojawił się także dość enigmatyczny gatunek o nazwie… blog house? Wielu z was zapewne zapyta “a czym do licha jest ten cały blog house?” – i wcale nie będziemy się temu dziwić. Małą podpowiedzią niech będzie chociażby artykuł ze strony FactMag, gdzie znajdziecie aż 30 propozycji w takich klimatach.

Futurystyczne gatunki

Uwagę przykuwa punkt o nazwie Future Bass / Future House / Future Garage. Zdecydowano się je połączyć by poruszyć temat gatunków z przedrostkiem “future” w nazwie, które zawładnęły ostatnią dekadą. I choć wątpliwości budzi wrzucenie ich do jednego wora – wszakże poza nazwą nie mają wiele ze sobą wspólnego – to obserwacja jest jak najbardziej słuszna. Co więcej, nic nie wskazuje by miało się to zmienić. Niedawno David Guetta postanowił kontynuować trend ze swoim Future Rave, a świat muzyki basowej podbił Future Riddim.

Redakcja zauważyła też problem nazewnictwa trendów stojących gdzieś między dubstepem a trapem w sekcji Purple / Wonky / Aquacrunk. Ostatecznie chyba przyjął się po prostu szeroki termin “bass music”.

Internetowe fenomeny

Poza EDMem, znajdziemy tu również elektroniczne, internetowe fenomeny ostatnich lat. Redakcja wskazała gatunki które ich zdaniem narodziły się na stronach takich jak YouTube, Tumblr czy Twitter. Vaporwave, Chillwave, czy nawet popularny na TikToku trend zwany Slowed + Reverb znalazły swoje miejsce w zestawieniu. Nie pominięto również popularnych Lofi Study Beats i nieśmiertelnego (niestety) Nightcore.

Podejście do sprawy z humorem

Pitchfork postanowił podejść do sprawy z przymrużeniem oka. I tak – jako miejsce narodzin Brostepu wskazano błotnistą, nasiąknięta wymiocinami scenę na EDC, a Chillwave i Witch House utożsamiono z kryzysem finansowym z 2008 roku. Zażartowano również z piractwa muzycznego oprogramowania oraz awarii sklepu muzycznego Beatport. Pełne zestawienie prezentujemy poniżej, a oryginalny artykuł możecie sprawdzić pod tym linkiem.

25 mikrogatunków, które (pokrótce) zdefiniowały ostatnie 25 lat:

 1. Blog House
 2. Brostep
 3. Chillwave
 4. Complextro
 5. Crabcore
 6. Egg Punk / Chain Punk
 7. Electroclash
 8. Fidget House
 9. Freak Folk
 10. Future Bass / Future House / Future Garage
 11. Hypnagogic Pop
 12. Lo-Fi House
 13. Lofi Study Beats
 14. Moombahton
 15. Night Bus
 16. Nightcore
 17. PBR&B
 18. Purple / Wonky / Aquacrunk
 19. Seapunk
 20. Shitgaze
 21. Skweee
 22. Slowed + Reverb
 23. Tropical House
 24. Vaporwave
 25. Witch House

kontakt