Muzyka pod okiem badaczy. Jeśli chcesz opanować emocje, nie słuchaj tych gatunków!

Różne gatunki muzyczne z różnych okresów na osi czasu zostały wzięte pod lupę badaczy. Szukano korelacji z wpływem na samopoczucie.

silesia beats

Nie od dziś wiadomo, że muzyka jest lekarstwem dla duszy. Pozwala nam zapomnieć o codziennych problemach, oderwać się od negatywnych myśli, czy odstresować po ciężkim dniu. Właśnie dzięki niej jesteśmy tutaj – my prowadzimy portal, a Wy potem czytacie nasze wypociny.

Aż strach pomyśleć, jaki byłby świat bez niej. Po części mogliśmy się niestety o tym przekonać w zeszłym roku. Wszak to “tylko imprezy” i nikt w domu nie zakazywał nam słuchać muzyki – jednak każdy przyzna, że czegoś mu brakowało.

silesia beats

Od wielu lat prowadzone są różne badania dotyczące tego, jaki wpływ ma na nas słuchana muzyka. Fakty są takie, że ciężko znaleźć negatywne skutki działania – w większości są to same pozytywne wibracje. Jednak jak wynika z badań Vera Clinic, czyli firmy zajmującej się przeszczepami włosów, techno jest „najmniej skuteczne w zmniejszaniu lęku”.

Interesujące wyniki badań

W próbie wzięło udział 1540 ochotników w wieku od 18 do 65 lat. Otrzymali oni do posłuchania playlistę na Spotify, która zawierała utwory z różnych gatunków i z różnych lat. Podczas słuchania monitory śledziły tętno uczestników i poziom ciśnienia krwi, pokazując tym samym ich poziom niepokoju. Po podsumowaniu wyników okazało się, że 78% respondentów po usłyszeniu techno odnotowało wzrost ciśnienia krwi. Dubstep również zanotował wynik na poziomie 74%.

ultra

Dzięki temu badaniu siłą rzeczy dowiedzieliśmy się, jakiej muzyki słuchać w celu opanowania swoich emocji. Wyniki sugerują w takiej podbramkowej sytuacji słuchanie popu z lat 80-tych lub pierwszych lat XXI wieku. Co zaskakujące – heavy metal również może mieć pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Wyniki podsumował jeden z doktorów odpowiedzialnych za badanie:

Z medycznego punktu widzenia ma to dużo sensu. Popowe hity z lat 80-tych mogą wiązać się z pozytywną nostalgią dla wielu ludzi, a ich optymistyczne, imprezowe dźwięki mogą wywołać uwolnienie endorfin i serotoniny w mózgu, zwiększając jednocześnie poczucie szczęścia i spokoju. Jeśli chodzi o heavy metal, zauważyłem, że wściekła muzyka może pomóc słuchaczom przetworzyć ich uczucia, a w rezultacie doprowadzić do lepszego samopoczucia.

Doktor Avlanmış

Oczywiście to tylko jedno z badań i trzeba brać na to poprawkę, że nie musi być to prawdą objawioną. Z pewnością fani techno w Polsce, których jest wyjątkowo dużo, nie zgodzą się z wynikami tego badania 😉

kalendarz

kalendarz

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?