jonas aden

Jonas Aden zawiesza swoją karierę. “Obiecuję wrócić silniejszy i lepszy niż kiedykolwiek”

Norweski producent znany między innymi ze swojego edukacyjnego kanału YouTube ogłosił, że na jakiś czas zawiesza swoją karierę.

sunrise

Jonas Aden jest wyjątkową osobą na obecnej scenie EDMu. Artysta, prócz wydań w takich wytwórniach jak Hexagon, Musical Freedom, Heldeep, Spinnin’ czy Future House Music, może poszczycić się szczególną więzią z fanami. Norweg organizował wiele konkursów dla swojej społeczności, prowadzi kanał na YouTube, na którym pokazywał tajniki produkcji, a także udostępniał bardziej rozrywkowe treści. Niestety, na nowe materiały będziemy musieli poczekać – młody producent postanowił bowiem zawiesić swoją działalność.

Problemy ze zdrowiem

Producent, który miał okazje współpracować z Mike Williamsem, Tiësto czy A$AP Rocky’m i być supportowanym na największych festiwalach zamieścił na swoich social mediach oświadczenie. Można w nim przeczytać, że artysta na ten moment wycofuje się z dalszej aktywności w tym środowisku. Powodem jest jego zdrowie psychiczne, na którym chce obecnie się skupić. Norweg w tekście podkreśla wagę działalności swoich fanów, dziękuje im za wspólną podróż oraz punktuje aspekty swojej kariery, z których jest najbardziej dumny. Podkreśla również, jak ważne jest dbanie o swoją psychikę, zachęcając przy okazji innych do zainteresowania się swoją głową. Pełne oświadczenie możecie przeczytać poniżej.

kalendarz

Moi drodzy,

Zniknę na jakiś czas.

Nasze ostatnie rozmowy wokół tematu zdrowia psychicznego były upokarzające. Uświadomiły mnie o tym, że muszę dokonać aktu wiary i robić to, co w głębi duszy wiedziałem, że chcę robić. Wejść w nową, muzyczną podróż, w nowy rozdział mojego życia, i robić coś, czego rezultaty chciałbym wam z niecierpliwością pokazać, jak tylko one będą gotowe. Obiecuję wrócić silniejszy i lepszy niż kiedykolwiek, ale zanim to nastąpi, na chwilę będę poza tym wszystkim…

Mam nadzieję, że to zrozumiecie.

Dziękuje za wypełnianie mojego życia szczęściem i radością przez te ostatnie kilka lat. Nie mogę ubrać w słowa tego, jak bardzo was doceniam.

Naprawdę wierzę, że razem zbudowaliśmy coś znaczącego. Nasza różnorodna i globalna społeczność wzrosła do kilkuset tysięcy członków na całym świecie. Zatem chciałbym skorzystać z tej chwili i spojrzeć wstecz na kilka niesamowitych rzeczy, jakie udało nam się wspólnie zrobić:

– niedawno rozpoczęliśmy ważną dyskusję na temat zdrowia psychicznego i dzięki temu przekazaliśmy 5000 dolarów na fundacje związaną ze zdrowiem psychicznym poprzez sprzedaż kolekcji ubrań “But I won’t shut up now”.
– Pomogliśmy wielu karierom młodych producentów poprzez takie akcje jak wydanie Community EP w wytwórni Tiësto, “Aden Award”, konkursy na remiksy czy demo sesje
– Poprzez transmisje i dochody z YouTube, mieliśmy możliwość zaoszczędzić 10 000 dolarów, by rozdać je wygranym w ramach “Aden Awards”
– Zbudowaliśmy jeden z największych edukacyjnych kanałów na YouTube dla producentów.
– Dzięki waszemu wsparciu miałem okazje współpracować z utalentowanymi muzykami, począwszy od A$AP Rocky’ego i Alana Walkera aż do Martina Garrixa. Utwory, nad którymi pracowałem pokryły się multiplatynami i miałem możliwość wyruszyć w trasy i grać z takimi artystami jak Tiësto i Alan Walker
– Więcej niż milion osób pobrało paczkę sampli, którą udostępniłem za darmo
– Jednak najważniejsze jest to, że widziałem setki komentarzy i otrzymałem wiele wiadomości od ludzi, który zaczęli produkować muzykę dzięki naszej społeczności – albo dzięki temu kontynuowali pracę nad muzyką.

Jestem niezmiernie wam wszystkim wdzięczny, to była dla mnie bardzo ciężka decyzja, ale jest to coś, co muszę zrobić dla siebie. Doceniam waszą cierpliwość; będzie mi was brakować.

W międzyczasie – uważajcie na siebie i wszystkich dookoła siebie.
Teraz zamierzam przez chwilę być cicho.

Buziaki,
Aden

Jonas Aden w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku

Nie tylko oświadczenie

Producent prócz tekstowej wersji oświadczenia kilka dni wcześniej zamieścił film, w którym opisuje swoją karierę oraz problemy i bariery z nią związane. Podkreśla on wagę presji wywołanej przez siebie na własną twórczość oraz poczucie bycia zagubionym w tej branży. Artysta czuł się źle ze swoją muzyką – nie czuł się na siłach, by dalej się rozwijać. Zwraca on uwagę na wagę psychiki, depresji oraz pozwala bardziej zrozumieć, dlaczego podjął taki, a nie inny krok.

kalendarz

Waga zdrowia psychicznego

W obecnych czasach ważne jest podkreślanie roli zdrowia psychicznego, szczególnie w branżach kreatywnych. Wielu producentów jest z natury osobami dążącymi do perfekcji, a łatwiejszy dostęp do twórczości “konkurencji” zamiast motywować powoduje, że twórca czuje, że nie dojdzie do tego poziomu w swojej karierze. Presja, ustalone daty publikacji, brak miejsca na zastój kreatywności nagromadza negatywne myśli wokół kariery, jak i własnej osoby. Często zamiast próbować zwalczać swoje kompleksy u specjalistów, artyści decydują się na poświęcenie większej ilości czasu na doskonalenie swojego warsztatu, przez co nie mają czasu na odpoczynek i szukanie inspiracji poza swoim podstawowym środowiskiem pracy. Jako fani powinniśmy wspierać twórców w takich chwilach jak ta, wybaczać im czasowe niedyspozycje czy okresy, gdy wydają słabsze produkcje. Jest to zupełnie normalne.


foto: Erik Hem

sunrise

kalendarz

Total
2
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?