Nie żyje Chuck Roberts, głos najbardziej legendarnej acapelli w historii muzyki house

Chuck Roberts, głos znany z ikonicznej dla house’u acapelli zaczynającej się od słów “In the beginning there was Jack”, zmarł w wieku 66 lat.

sunrise

To będzie czarny weekend dla fanów muzyki house. W wieku 66 lat zmarł Chuck Roberts – pochodząca z Chicago ikona tego gatunku muzycznego. Wokalista, songwriter i producent przegrał walkę z rakiem. Jego głos mogliśmy usłyszeć w najbardziej znanej i ikonicznej dla tego gatunku acapelli, pochodzącej z utworu “My House”. Jego przemowa pojawiła się w obiegu w 1987 roku i od tamtego czasu była używana wielokrotnie w oryginalnych singlach, remiksach czy mashupach. Chuck nosił także przydomek “The Voice Of House Music“.

“In the beginning there was Jack”

Chuck Roberts urodził się 26 lipca 1967 roku w Chicago. Jego legendarny głos mogliśmy po raz pierwszy usłyszeć w 1987 roku w utworze “My House” amerykańskiej grupy Rhythm Controll. Nikt zapewne się nie spodziewał, że tekst mówiony przez Chucka stanie się definicją muzyki house. Mało tego – acapella ta przeszła do historii jako prawdopodobnie najczęściej samplowany wokal w historii muzyki tanecznej. Uniwersalność użycia tej przemowy można porównać tylko do kultowego “I Have A Dream” Martina Luthera Kinga.

kalendarz

Już rok później Larry Heard, znany jako Mr. Fingers, wykorzystał acapellę Chucka w utworze “Can You Feel It”, wydanym dwa lata wcześniej jako instrumental. Utwór ten to jedno z pierwszych nagrań z gatunku Deep House.

ultra

Jednym z wielu artystów, który wykorzystał acapellę Robertsa jest również Junior Jack. Pojawiła się ona w nagraniu “Only House Music” wydanym w 1995 roku pod aliasem Mr Jack.

Utworów, które samplują acapellę Chucka jest znacznie więcej, poprzestańmy jednak na tych przykładach. Na kolejne przyjdzie jeszcze czas w oddzielnym artykule.

sunrise

Spoczywaj w pokoju, Chuck.
“Let There Be House”

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?