kontakt

W wieku 61 lat zmarł Steve Bronsky, współzałożyciel i klawiszowiec synth-popowej grupy Bronski Beat. Informacje o jego śmierci współtwórcy hitu “Smalltown Boy” przekazał wokalista zespołu Jimmy Somerville za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Przykro mi, że Steve umarł. Był utalentowanym i bardzo melodyjnym człowiekiem. Praca z nim nad piosenkami – w tym jedną, która zmieniła nasze życie i wpłynęła na wiele innych – była zabawnym i ekscytującym czasem. Dzięki za melodię Steve.”

Jimmy Somerville

Urodzony jako Steve Forrest w Glasgow, założył w 1983 roku Bronski Beat wraz z Jimmym Somervillem i Larrym Steinbachkiem. Ich pierwszy utwór z 1834 roku ,,Smalltown Boy” stał się ogromnym hitem. Poruszający niełatwy temat homoseksualizmu i opowiadający o trudach życia w nietolerancyjnym społeczeństwie numer osiągnął sukces, zdobywając miejsca na listach przebojów. Popularnością cieszył się także ich drugi utwór „Why?”. Oba znalazły się na ich debiutanckim albumie „The Age Of Consent”.

Znany motyw

„Smalltown Boy” nie dał o sobie zapomnieć przez dziesięciolecia. Charakterystyczna melodia pojawiała i pojawia się do dziś w setach granych przez DJ’ów. Stworzony przez Axwella i Steve’a Angello pod aliasem Supermode w 2006 roku utwór „Tell Me Why”, jest oparty na tym rozpoznawalnym motywie. Ponadto w utworze Szwedów można usłyszeć też sampel pochodzący z numeru „Why?”. To właśnie jemu „Tell Me Why” zawdzięcza tekst.

kontakt