Spotify Top 100

Imprezowe podziemie prężnie działa prawdopodobnie w każdym kraju dotkniętym pandemią. W czasie, gdy przerwa od legalnego imprezowania w niektórych rejonach trwa już ponad rok, ludzie są głodni zabawy. Tak też dzieje się w Irlandii. Dobrym pretekstem do organizacji wydarzenia jest zbliżający się Dzień Świętego Patryka. Właśnie z okazji tego narodowego święta ogłoszono huczny rave, który wywołał niemałe zamieszanie w mediach społecznościowych.

Impreza na 5000 osób

Wydarzenie z okazji Dnia Świętego Patryka ma mieć miejsce – a jakże – 17 marca. Impreza reklamowana nazwą “Paddy’s Day lockdown rave” będzie organizowana wbrew wprowadzonych przez pandemię zakazów na terenie Irlandii. Jak donoszą organizatorzy, w nielegalnych obchodach narodowego święta będzie mogło brać nawet udział 5000 osób. Mają mieć one miejsce w Dublinie lub Kildare, jednak dokładna lokalizacja nie jest znana. Organizatorzy zapewniają, że impreza odbędzie się w przestrzeni, o której nie będzie wiedziało Gardai, czyli irlandzki odpowiednik policji. Uczestnictwo warunkowane jest zakupem biletu, który kosztuje 20€.

Zabawie będzie towarzyszyła muzyka gatunków trance i techno. Mówi się, że na wydarzeniu nie będą grały żadne duże nazwiska, jednak według doniesień można spodziewać się “kliku dobrych artystów”. W “Paddy’s Day lockdown rave” będą mogły wziąć udział jedynie osoby powyżej 17 roku życia.

Promocja w social mediach

Wydarzenie było jawnie promowane za pomocą mediów społecznościowych. Organizatorzy prowadzili konto na Instagramie, dzięki któremu docierali do potencjalnych uczestników imprezy. W opisie profilu znajdowały się szczątkowe informacje jego temat oraz zdanie:

Nie róbmy kolejnego dnia Św. Patryka dniem nieszczęśliwym. Chodźmyy ostro imprezować

Więcej informacji o rave było dostępnych po zaobserwowaniu profilu. Treść posta była następująca:

Kto ma już dosyć lockdownu? W środę, 17 marca w nieujawnionej lokalizacji w okolicach miast Dublin i Kildare będzie miał miejsce Paddy’s Day Lockdown Rave 🔥🔥🔥 12 godzin przed rozpoczęciem wydarzenia ujawnimy jego lokalizację 👍👍 Nie wpuszczamy osób poniżej 17 roku życia. Jeśli stwierdzimy, że wyglądasz na poniżej 17 lat, odmówimy Ci wejścia na imprezę. Drzwi otwieramy o 3PM i wydarzenie zakończy się we wczesnych godzinach następnego poranka.

Zamieszanie z PayPalem

Prócz tego wpisu zostały również udostępnione krótkie informacje związane z umieszczaniem wpłat za bilety na imprezę.

Dane PayPal zmieniły się, ponieważ organizatorzy obawiają się złapania ich przez Gardai (policję). Impreza nie została odwołana. Wszystkie pieniądze przesłane na pierwsze konto są bezpieczne. Jeden z organizatorów wpadł w paranoję i powiedział, że nie chce używać prywatnego PayPala do dalszego przyjmowania wpłat za bilety, dlatego dostaliście dane nowego konta. Nie możemy otrzymać wpłat za 5000 biletów przy pomocy jednego PayPala. Jest to zbyt niebezpieczne, dlatego będziemy używać różnych profili.

Prócz tego ujawniono na tamten moment liczbę sprzedanych biletów. Wtedy zakupiono łącznie 400 wejściówek, w tym 150 przy pomocy wpłat na pierwotne konto PayPal.

Wszędzie zbanowani

Ciekawą kwestią jest to, jak Facebook zareagował na promocję nielegalnej imprezy. Wszystkie konta, które reklamowały rave z okazji Dnia Św. Patryka zostały na tym portalu społecznościowym zbanowane. Fakt ten skomentował jeden z przedstawicieli serwisu:

Ograniczyliśmy dostęp do tego konta, gdyż naruszało ono rządowe wytyczne związane ze zdrowiem i istnieniem pandemii COVID-19. (…) Jesteśmy zobowiązani do wspierania pracy Inspekcji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, by zapewnić bezpieczeństwo ludzi i informacji, włączając w to wagę zachowania dystansu społecznego.

Organizatorzy imprezy byli świadomi, że taka sytuacja może mieć miejsce i informacje na temat “Paddy’s Day lockdown rave” również przekazywali za pośrednictwem Snapchata. Jednak i to konto zostało zablokowane. Na ten temat wypowiedział się przedstawiciel tej platformy:

Nasze wytyczne jasno mówią, że Snapchat nie powinien być używany do żadnych nielegalnych aktywności i każdy, kto widzi takie rzeczy powinien jest od razu zgłaszać w aplikacji.

Również zablokowano dostęp do PayPala, na którym były umieszczane wpłaty na uczestnictwo w rave. Do momentu zawieszenia kont związanych z wydarzeniem sprzedano ponad 1200 biletów.

Wszystko przez polityków

Usunięcie profili na social mediach, które promowały nielegalną imprezę z okazji obchodów Dnia Św. Patryka miało miejsce przez Emer Higgins, polityczkę partii Fine Gael. Reprezentantka rządu ostro skrytykowała postępowania organizatorów wydarzenia i zwróciła uwagę na brak zapowiedzi na zniesienie obostrzeń związanych z branżą eventową. Jest ona świadoma tego, że wiele osób tęskni za dawnym życiem, jednak wierzy, że teraz mamy odpowiedni czas, by solidaryzować się z osobami, które są narażone na skutki związane z powikłaniami wynikającymi z COVID-19.

Spotify Top 100