Beatport podsumowuje 2021 rok. House i techno wciąż rządzą!

Opublikowane zostało zestwaienie najlepiej sprzedających się utworów, artystów i wytwórni w 2021 roku na portalu Beatport.

silesia beats

Choć żyjemy w czasach zdominowanych przez streaming, to Beatport jest wciąż uznaną platformą używaną przez setki tysięcy DJów i miliony słuchaczy. Taka baza użytkowników pozwala więc na sporządzanie solidnych statystyk. Portal opublikował właśnie bogate podsumowanie 2021 roku z najpopularniejszymi utworami, artystami oraz wytwórniami ostatnich 12 miesięcy.

Straciliśmy taniec… czyli hit utożsamiający czasy pandemii

Numerem 1 mijającego roku był utwór Fred Again…, zatytułowany “Marea (We’ve Lost Dancing)”. Fenomen kawałka nie jest przypadkowy. Poza jakościowym klimatem i topową produkcją, utwór jest nawiązaniem do obecnych czasów. Powtarzająca się wstawka wokalna The Blessed Madonny oddaje emocje odczuwane w ostatnich miesiącach przez wielu klubowiczów.

jay_cluss

W tym roku musieliśmy stracić naszą przestrzeń,

Straciliśmy taniec

Utraciliśmy uściski z przyjaciółmi i ludzi, których kochaliśmy

Wszystkie te rzeczy, które uznaliśmy za oczywiste

Fragment tekstu “Marea (We’ve Lost Dancing)”

Drugie miejsce zajęło odświeżenie klasyka disco formacji Boney M czyli “Rasputin” od brytyjskiego producenta o pseudonimie Majestic. Podium zamknął kultowy motyw “Everybody’s Free (To Feel Good)”, tym razem w remiksie Deeper Purpose. W TOP 5 znajdą się też klasyki lat 90 w wersjach współczesnego techno, czyli “Insomnia 2021” Maceo Plexa i “The Age Of Love (Charlotte de Witte & Enrico Sangiuliano Remix)”. Całe zestawienie mocno ukazuje jednak wciąż obecną dominację tech house’u.

ultra

TOP 10 najlepiej sprzedających się utworów

 1. The Blessed Madonna, Fred again.. Marea (We’ve Lost Dancing)
 2. Majestic, Boney M. Rasputin
 3. Piero Pirupa Everybody’s Free (To Feel Good) [Deeper Purpose Extended Remix]
 4. Faithless, Maceo Plex Insomnia 2021 (Epic Mix)
 5. Age Of Love The Age Of Love (Charlotte de Witte & Enrico Sangiuliano Remix)
 6. GUZ (NL) Set U Free
 7. ACRAZEDo It To It
 8. John Summit Make Me Feel
 9. Riton, Nightcrawlers, Mufasa & Hypeman Friday (Dopamine Re-edit)
 10. Sofi Tukker Drinkee (Vintage Culture & John Summit Extended Mix)

Pełne Top 100 znajdziecie pod tym linkiem.

silesia beats

Nowe postaci na szczycie

Najlepiej sprzedającym się artystą minionego roku była stosunkowo nowa postać – John Summit. Nie jest to jednak zaskoczenie, biorąc pod uwagę bogaty katalog hitów DJa pochodzącego z Chicago. W setce znalazło się bowiem aż pięć jego utworów, wśród których największym uznaniem cieszyło się “Make Me Feel”. Na drugim miejscu uplasowała się hiszpańska ikona gatunku, czyli David Penn. Podium zamknął nastomiast ukraiński duet ARTBAT, który coraz śmielej przewodzi muzyką melodic techno, otwierając niedawno własną wytwórnię UPPERGROUND.

Top 10 najlepiej sprzedających się artystów w 2021:

 1. John Summit
 2. David Penn
 3. ARTBAT
 4. Biscits
 5. Charlotte de Witte
 6. CamelPhat
 7. Space 92
 8. Ben Böhmer
 9. Cloonee
 10. Break

Beatport wyróżnił również trzech artystów, którzy mieli największy przyrost w stosunku do roku poprzedniego. Wschodzącą gwiazdą numer 1 okazał się Vintage Culture, co jest kolejnym osiągnięciem brazylijskiego DJa. Tuż za nim uplasowała się Charlotte De Witte, a za nią – Riva Starr.

ultra

jay_cluss

Legendarne wytwórnie nie schodzą z tronu

Dużych zmian i zakoczeń nie było natomiast w zestawieniu najlepiej sprzedających się wytwórni. Numerem jeden został bowiem legendarny house’owy label Defected. Drugie miejsce zajęło Anjunadeep – czyli wyższe niż główny label duetu Above & Beyond, co udowadnia że spokojniejsze klimaty “melodic house” są obecnie bardziej w modzie niż festiwalowy trance. Podium zamknął Toolroom Marka Knighta, a dalsze pozycje zajmują kolejne kultowe marki na scenie EDM.

Top 10 najlepiej sprzedających się wytwórni 2021 roku.

silesia beats

 1. Defected
 2. Anjunadeep
 3. Toolroom
 4. Ultra
 5. Drumcode
 6. SPINNIN’ RECORDS
 7. Anjunabeats
 8. Glasgow Underground
 9. Hospital Records
 10. Armada Music

Dla głodnych większej ilości różnorodnej muzyki mamy dobre informacje, bo to jedynie ułamek materiału opublikowanego przez Beatport. Pod tym linkiem znajdziemy bestsellery z każdej kategorii gatunkowej – a więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

kalendarz

Total
5
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?