kontakt

Niektórzy mogą być nieco zdziwieni, ale tak – R3HAB ma pewien wkład w polski EDM. I nie ma w tym grama przesady, co udowadniają w głównej mierze collaby Holendra z polskimi producentami. Pierwszy z nich miał miejsce w 2015 roku, a w kolejnych latach zjawisko to stało się jeszcze częściej widziane. W sumie powstało ponad 10 tracków Fadila z naszymi rodzimymi graczami – i w tym tekście sobie nieco o nich powspominamy. Co prawda dominować będą utwory z udziałem Skytecha, ale pojawią się też inne aliasy z naszej sceny. Sprawdźmy więc, co wspólnego z polskim EDMem ma 12. postać ubiegłorocznego rankingu DJ Mag Top 100 DJs!

R3HAB & Skytech x Fafaq – Tiger

Pierwszy kawałek w tym tekście to jednocześnie pierwszy tak poważny collab z zagranicznym producentem z topu na polskiej scenie. Skytech i Fafaq połączyli siły z Holendrem w tracku idealnie wpisującym się w ówczesny (release miał miejsce w 2015 roku) styl, który dominował na festiwalach. To był jeszcze czas, kiedy bigroomy zdawały egzamin, i w takim właśnie nurcie osadzony jest “Tiger”. Kilkadziesiąt milionów odtworzeń zarówno na YouTube, jak i na Spotify, mówią same za siebie.

R3HAB & Skytech – Everything

Drugi “polski” track Holendra jest istotny pod paroma względami. Po pierwsze, był to jeden z pierwszych singli, które R3HAB wydał po zakończeniu współpracy ze Spinnin’ Records. Po drugie, był to de facto początek dłuższej i trwającej po dziś dzień kooperacji Fadila z Mateuszem Dziewulskim aka Skytech. O ile “Tiger” mógł wyglądać jako jednorazowe połączenie sił, o tyle po “Everything” panowie zaczęli wydawać wspólnie całkiem często.

Oprócz bigroomowego oryginału, ukazał się także future bass’owy VIP mix.

R3HAB & Skytech – Marrakech

Entuzjaści bigroomowego grania mogli być zadowoleni z tego, że ci dwaj panowie spotkali się i postanowili wydawać razem. Ich trzecia już wspólna produkcja była mocno osadzona w tym klimacie, a nieco szybszy BPM dodawał tylko atutów. Był to jedyny wspólny kawałek Polaka i Holendra w 2017 roku.

R3HAB & Skytech – Hyperspace

Na kolejną kooperację między tymi dwoma twórcami przyszedł czas na wiosnę 2018 roku. Wówczas na celownik trafiły klimaty festiwalowego psy trance’u, który wówczas osiągał peak swojej popularności. Mimo nieco innego zorientowania gatunkowego, dotychczasowy styl tego duetu został zachowany, co budowało także spójne portfio Skytecha. Inaczej wyglądało to u R3HAB’a – on już od dawna wydawał zróżnicowane numery. Do tego samego wniosku po jakimś czasie (niedługim notabene) dojdzie także Mati.

R3HAB & Skytech – What You Do

Już nie bigroom, ani nie future bass, ani nie także psy trance. Szósty już wspólny utwór R3HAB’a i Skytecha uderzał w future house’owe tony. Charakterystyczny sound z poprzednich utworów został jednak zachowany – więc fani zapewne nie czuli się zagubieni.

R3HAB & Skytech – Let It Go

Kawałek wydany zaledwie dwa tygodnie po premierze “What You Do” i jednocześnie… najmniej zapamiętany ze wszystkich, które razem zrobili Fadil i Mateusz. W pewnym stopniu nas to nie dziwi – mimo, iż numer ten jest dość interesujący i mroczny, o tyle nie powoduje efektu “wow” i w efekcie pamięta o nim chyba już niewielu fanów wspólnej polsko-holenderskiej twórczości.

R3HAB & Skytech – Starflight

De facto ósmy release z serii “R3HAB & Skytech” to powrót do obranego w 2016 i 2017 roku bigroomowego i typowego już dla Mateusza stylu. W sumie jest to czwarty – i nie ostatni – ich track wydany w roku 2018. Że nie wpadli na pomysł wydania wspólnej EPki, to trochę się dziwimy…

R3HAB & Sofia Carson – Rumors (R3HAB & Skytech vs Marvelus Fame Remix)

Tym razem przyszedł czas na remix, i to zupełnie w innym brzmieniu, niż dotychczasowe poczynania Mateusza i Fadila. Panowie tym razem postawili na solidny trapowy styl, który w dobry sposób odświeżył wydany wcześniej przez R3HAB’a collab z wokalistką Sofią Carson. Notabene, numer ten został zremiksowania także przez C-Bool’a, co spowodowało zresztą dość częste emisje w polskich radiostacjach. Czy można to nazwać “efektem Cebuli”? Osądźcie już sami.

R3HAB & Skytech – Fuego

Remiks “Rumors” i “Fuego” dzielą trzy tygodnie. Tak naprawdę obydwa numery spotkały się z ciepłym przyjęciem słuchaczy między innymi na Spotify, ale to ten  drugi track stał się najchętniej słuchanym utworów Skytecha w ogóle. Niemal 40 milionów streamów to nie byle co – szczególnie, jeśli możemy o tym utworze mówić w kategorii zamknięcia z przytupem pewnego etapu. “Fuego” to wszak ostatni collab na linii R3HAB – Skytech pełną gębą.

Skytech – Out Of My Mind (R3HAB Edit)

“Fuego” było ostatnim collabem Fadila i Mateusza, ale później przyszły jeszcze dwa utwory, w których panowie się przecinali. Pierwszym tego typu numerem jest “Out Of My Mind”. Nie jest to oficjalnie singiel Skytecha, zaś R3HAB jest podpisany jako osoba odpowiedzialna za edit tego tracka. W praktyce jednak nie będziemy zdziwieni, jeśli ostatecznie obydwaj wspólnie tworzyli ten track. Jednakże niezależnie od tego, jak było faktycznie, jedno trzeba przyznać – wyszedł im naprawdę solidny banger.

R3HAB x Zayn – Flames (R3HAB & Skytech VIP Remix)

Ostatni raz panowie wydali cokolwiek wspólnie podpisanego pod koniec 2019 roku – i był to remix utworu Fadila i Zayna Malika (znanego z boysbandu One Direction). Bardzo pozytywny drop poprzedzony zmianą tempa między partiami utworu naprawdę zdaje egzamin i (przynajmniej na razie) zamyka udaną kartę historii pod nazwą “R3HAB x Skytech”.

R3HAB & Fafaq x DNF – Sorry I Missed Your Call

Ostatni jak dotąd wspólnym utworem R3HAB’a z polskimi twórcami to swego rodzaju domknięcie klamry kompozycyjnej. Fafaq był bowiem jednym z twórców “Tigera” oraz wydanego rok temu “Sorry I Missed Your Call”. Numer ten zainicjował label saudyjskiej marki MDL Beast, która odpowiada między innymi za festiwal odbywający się w Rijadzie pod koniec roku. Ten track mocno różni się od poprzednich “polskich” utworów Holendra – tutaj otrzymaliśmy soczysty tech house, który wówczas (a także w ostatnich latach przed premierą) był bardzo w świecie EDMu popularny.

Czekamy na kolejne!

W sumie naliczyliśmy 12 collabów R3HAB’a z polskimi twórcami. I choć na razie na horyzoncie nie widać kolejnych tego typu utworów (choć wieść gminna niesie, że na coś się zanosi w dalszej przyszłości), to wciąż jest do czego wracać.

Mamy nadzieję, że przynajmniej część z wymienionych wyżej numerów usłyszymy 8 kwietnia w warszawskiej Progresji bądź 9 kwietnia we wrocławskim Centrum Koncertowym A2. To właśnie tam, wraz z polskim supportem (na którego czele Skytech) wystąpi R3HAB. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem, a bilety dostępne są na eventim.pl.

Portal Shining Beats z dumą sprawuje patronat medialny nad obydwoma wydarzeniami.

kontakt