Korona-party w imię nauki. Eksperci chcą sprawdzić, jak wirus rozprzestrzenia się na koncertach

Niemieccy naukowcy postanowili zbadać, w jaki sposób COVID-19 rozprzestrzeniałby się podczas muzycznego wydarzenia z kilkutysięczną frekwencją.

nastia

Sytuacje spotykające ludzkość często wpływają na kierunki badań naukowców, które w założeniu mają polepszyć świat. Nie inaczej jest w tym przypadku – pandemia COVID-19 skłoniła niemieckich uczonych do pochylenia się nad tematem koncertów i ich wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa. Właśnie po to, aby zbadać ten aspekt, naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze postanowili zorganizować swego rodzaju korona-party.

Koncertowy eksperyment

Projekt nazywa się RESTART-19 i polega na zorganizowaniu koncertu, którego uczestnicy będą pod ścisłą obserwacją ekspertów. W przedsięwzięciu wziąć mogą udział zdrowe osoby w wieku od 18 do 50 lat. Każda z nich na 48 godzin przed koncertem przejdzie test na obecność koronawirusa. W przypadku wyniku pozytywnego, dana osoba nie będzie mogła wziąć udziału w eksperymencie.

nastia

Próbujemy dowiedzieć się, czy może istnieć pośrednia droga między starą a nową normalnością, która pozwoliłaby organizatorom pomieścić wystarczającą liczbę ludzi w sali koncertowej tak, aby nie ponieśli strat zdrowotnych.

Stefan Moritz, koordynator projektu

Uczestnicy otrzymają flourescencyjny środek dezynfekujący – to właśnie dzięki niemu naukowcy dowiedzą się, z którymi powierzchniami stykamy się na eventach najczęściej. Dodatkowo zaangażowane zostaną specjalne urządzenia trackingowe – to w celu sprzwdzenia, w jaki sposób badani będą się przemieszczać. Przez cały czas trwania imprezy, każdy członek publiczności będzie musiał nosić maseczkę z zaworkiem wydechowym.

nastia

Impreza na dwa sposoby

Plan naukowców zakłada przetestowanie dwóch scenariuszy. Pierwszy zakłada, że ochotnicy zostaną wpuszczeni przez dwa wejścia i będą się zachowywać tak, jak zachowywali się jeszcze przed pandemią. Natomiast drugi scenariusz przewiduje wpuszczenie publiki aż ośmioma wejściami i usadzenie jej na co drugim krzesełku.

Doświadczenie odbędzie się 22 sierpnia w Quartetback Immobilien Arena w Lipsku, zaś gwiazdą wieczoru będzie popularny niemiecki wokalista Tim Bendzko.

Aby eksperyment się udał, musi w nim wziąć udział minimum 4200 osób. Zapisy prowadzone są pod tym linkiem. Twórcy projektu zakładają, że wyniki zostaną upublicznione na początku października.

nastia

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?