kontakt

Jaka jest przewaga Wielkiej Brytanii nad Polską? Anglicy mają ‘Federację’, a my – co najwyżej – Konfederację. Tym marnym sucharem politycznym rozpocznę ważnego newsa dla fanów trance i nie tylko – po 7 latach przerwy, Richard Mowatt aka Solarstone, powraca do swojego pobocznego projektu – Federation.

Federation zadebiutowało w 2011 roku, dzięki inicjatywie Richarda Mowatta oraz producenta, DJ’a i pełniącego rolę A&R w wytwórni Lost Language, Bena Losta (Benjamina Woodsa), który w tym projekcie występuje jako wokalista. W 2012 roku do składu dołączył gitarzysta Dave O’Sullivan.


Ich kompozycje cechowały się przede wszystkim świetnym połączeniem charakterystycznego brzmienia “Pure” Solarstone’a z gitarowymi riffami i genialnym klimatem, tworzonym przez głos Benjamina. Pierwsze single zespołu wychodziły w labelu Paula Oakenfolda – Perfecto Records (Fluoro), kolejne (od 2013 roku) w założonej przez Federation wytwórni Feed The Moth.

Warto dodać, że drugi rozdział działalności Federation otworzył singiel “New Religion”, do którego oficjalny remiks stworzył Aleksander Stawierej aka Indecent Noise.


W zeszłym roku panowie postanowili powrócić do studia nagraniowego, a ich celem był debiutancki album zespołu. Pierwszy efekty ich pracy poznaliśmy 1 stycznia, gdy singiel “Just Like You” pojawił się ekskluzywnie na Bandcamp (od 18 stycznia jest dostępny na Beatport). W porównaniu z poprzednimi produkcjami, wydaje mi się jeszcze ciekawszy i dojrzalszy brzmieniowo (choć ich numery sprzed kilku lat “zestarzały się” bardzo dobrze; podobają mi się o wiele bardziej, niż wtedy, gdy miały swoją premierę).

Długa przerwa przyniosła Federation świeżość i drugą młodość, która może przynieść nam jeden z ciekawszych albumów 2021 roku. Cóż… projekt jest w naprawdę dobrych rękach, więc apetyty są, nie bez powodu, ogromne.

kontakt