Spotify badało aktywność mózgu słuchaczy. Celem optymalizacja reklam

Wpływ treści ze Spotify, mierzony przez Neuro-Insight, może działać zarówno na zapamiętywanie reklam, jak i na rozpoznawalność marki.

nastia

Spotify jest obecnie jednym z czołowych serwisów streamingowych na świecie. Na takim poziomie różnicę potrafią robić detale – i często właśnie małych aspektów działania dotyczą różnorakie badania. Szwedzka firma wie o tym dobrze, stąd przeprowadzone w ostatnim czasie badanie ,,neuromarketingowe”. Jego wyniki mają pomóc zobrazować, co dzieje się w ludzkim mózgu, gdy jest stymulowany przez różne rodzaje mediów. Ma to przełożyć się na zrozumienie aktywności mózgu użytkowników podczas słuchania różnych treści.

Badanie przeprowadziła doświadczona firma

W tym celu portal streamingowy wszedł we współpracę z firmą Neuro-Insight. Zajmuje się ona neuroanalizami dla gigantów marketingowych – na liście zleceniodawców są tacy giganci, jak Amazon, Facebook czy Coca-Cola. Można więc uznać, że Szwedzi trafili w odpowiednie miejsce.

nastia

W badania zaangażowano 600 uczestników, którzy słuchali różnych gatunków muzyki, a pomiędzy utworami pojawiały się reklamy. Naukowcy zmierzyli aktywność ich mózgu, aby przeanalizować reakcję na bodźce za pomocą SST, czyli topografii stanu ustalonego. Technologia ta, stworzona przez Richarda Silbersteina, założyciela Neuro-Insight, mierzy szybkość przetwarzania neuronowego na skórze głowy w celu budowania obrazu aktywności mózgu sekunda po sekundzie. Wyniki takiej analizy mogą pomóc nam lepiej zrozumieć, dlaczego interesują nas takie a nie inne treści.

nastia

Reklamy w formie audio skuteczniejsze

Badanie pokazało, że dźwięk cyfrowy angażuje pamięć długotrwałą i wyzwala wspomnienia. 93% zmierzonego zaangażowania mózgu w muzykę przełożyło się na reklamy, które pojawiły się później. Forma digital audio wypada pod tym względem lepiej niż inne – takie, jak TV, radio czy reklamy w formie video. Warto dodać, że różne rodzaje muzyki inaczej wpływały na mózg. Przykładowo rap wzmagał zaangażowanie, a rock zwiększał intensywność emocjonalną.

W skrócie – celem tych badań jest lepsze dobieranie kontentu – w tym reklam – za pomocą algorytmów.

„Naszym celem jest wykorzystanie takich sygnałów, aby upewnić się, że dostarczamy użytkownikom taką muzykę i podcasty, której oni chcą, jeszcze zanim się zorientują że jej chcą”

Jon Gibs – dyrektor globalny Spotify i główny analityk danych

Pełne szczegóły badania znajdziecie pod tym linkiem.

nastia

nastia

nastia

Total
26
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?