Tego słuchali Polacy w 2022. Znamy statystyki Spotify Wrapped

“POLSKA GUROM” – tak, jak mawiał Mariusz Pudzianowski, można podsumować zestawienie najpopularniejszych artystów i utworów 2022 roku.

reklamuj_sie

Końcówka roku to tradycyjnie już czas szeroko rozumianych podsumowań. Swoje pięć groszy od kilku lat do tego interesu dokłada Spotify, udostępniając na przełomie listopada i grudnia szereg statystyk w ramach Spotify Wrapped. Nie inaczej jest i tym razem – tym samym możemy się dowiedzieć, co polscy (i światowi także) słuchacze mieli na głośnikach i słuchawkach w ostatnich 12 miesiącach.

POLSKA GUROM

Klasycznie już, rodzimy oddział Spotify podzielił się rankingami najchętniej słuchanej w Polsce muzyki w miesiącach od listopada 2021 do października 2022. Wynika z nich, że – jak powiedziałby Mariusz Pudzianowski – POLSKA GUROM. Wszystko to dzięki temu, że aż 9 na 10 najpopularniejszych utworów ostatniego roku to propozycje made in Poland.

Najpopularniejszym artystą w Polsce okazał się być White 2115. Raper ma na swoim koncie między innymi utwory w ramach projektu 2115 oraz solowe sukcesy, z singlem “RiRi” oraz zyskującym drugie życie kawałkiem “California” na czele.

sanah jedyną kobietą w top10 artystów

Najpopularniejszą artystką z kolei okazała się być sanah. Młoda wokalistka dokonała tego także w ubiegłym roku, co potwierdza jej spory sukces osiągnięty w naprawdę krótkim czasie. Wartym uwagi jest też fakt, iż Zuzanna jest jedyną nierapową postacią w top10 najchętniej słuchanych artystów w Polsce.

Wcześniej wspomnieliśmy o Łajciorze, który uczestniczył także w projekcie “Hotel Maffija 2“. Jak wynika z komunikatu Spotify, album ten był najczęściej odtwarzanym w ostatnim roku.

Najpopularniejszym singlem z kolei okazał się pochodzący z tego wydawnictwa utwór “Lawenda“. Drugie miejsce zajęły “Złote tarasy” Mr. Polski, zaś trzecie – “Jetlag” Malika Montany. Wniosek jest więc prosty – rap w polskim wydaniu nadal jest szalenie popularny.

W tym roku ponownie rap i Polscy artyści zdominowali lokalne top listy. Z zainteresowaniem śledzimy, jak polski rap ewoluuje w stronę popu i muzyki tanecznej. Większość z topowych utworów 2022 roku ma dynamiczne tempo i imprezowy nastrój. Piosenki takie jak „Złote Tarasy”, „Jakie to uczucie” czy „Piękny Świat” to bardzo mainstreamowe brzmienia, które zyskują fanów również wśród osób, które na co dzień nie są miłośnikami rapu. Topowy utwór tego roku „Lawenda”, stworzony przez czołowych polskich raperów, wyróżnia akustyczna gitara oraz nostalgiczny i bardzo przebojowy refren.

Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify

Czego się słuchało na Spotify w Polsce?

Najpopularniejsze utwory:

 1. SB Maffija – Lawenda
 2. Mr. Polska & Abel De Jong  – Złote Tarasy
 3. Malik Montana – Jetlag
 4. sanah & Dawid Podsiadło  – ostatnia nadzieja
 5. Mata  – Szafir
 6. Oki  – Jakie To Uczucie?
 7. sanah & Kwiat Jabłoni  – Szary świat
 8. White 2115 – RiRi
 9. Oki – Jeżyk!
 10. Harry Styles – As It Was

Najpopularniejsi artyści:

 1. White 2115
 2. sanah
 3. Mata
 4. SB Maffija
 5. Oki
 6. Young Igi
 7. Bedoes 2115
 8. Malik Montana
 9. Żabson
 10. Kukon

Najpopularniejsze artystki:

 1. sanah
 2. Taylor Swift
 3. Lana Del Rey
 4. Billie Eilish
 5. Dua Lipa
 6. Daria Zawiałow
 7. Young Leosia
 8. Rihanna
 9. Ariana Grande
 10. Ava Max

Najpopularniejsze albumy:

 1. SB Maffija – Hotel Maffija 2
 2. Mata – Młody Matczak
 3. sanah – UCZTA
 4. Oki – PRODUKT47
 5. sanah – Irenka
 6. White 2115 – Pretty Boy
 7. Kinny Zimmer – LETNISKO
 8. Young Igi & Żabson – amfisbena
 9. Kizo – Jeszcze 5 minut
 10. Mata – 100 dni do matury

Bad Bunny i Harry Styles rządzą globalnie

Na szybko zaglądamy na globalne poletko, gdzie ponownie najchętniej słuchanym artystą okazał się Bad Bunny. Najpopularniejszym kawałkiem okazał się z kolei jedyny zagraniczny singiel w polskim top10 – czyli “As It Was” Harry’ego Styles’a.

Na uwagę zasługuje także kawałek “STAY“, który wydali The Kid LAROI oraz Justin Bieber. Numer ten już po raz drugi z rzędu zajmuje 3. pozycję w globalnym podsumowaniu roku Spotify.

Najpopularniejsi artyści (globalnie):

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. Drake
 4. The Weekend
 5. BTS
 6. Ed Sheeran
 7. Harry Styles
 8. Justin Bieber
 9. Kanye West
 10. Eminem

Najpopularniejsze albumy (globalnie):

 1. Harry Styles – As It Was
 2. Glass Animals – Heat Waves  
 3. The Kid LAROI & Justin Bieber – STAY
 4. Bad Bunny – Me Porto Bonito
 5. Bad Bunny – Tití Me Preguntó
 6. Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (PNAU Remix)
 7. Bizarrap – Quevedo: Bzrp Music Sessions, Vol. 5
 8. Imagine Dragons & JID – Enemy (from the series Arcane League of Legends)
 9. Bad Bunny – Ojitos Lindos
 10. Kate Bush – Running Up That Hill (A Deal With God)

A jak tam z EDMem?

W ubiegłrorocznym Top100 znalazło się 6 utworów elektronicznych bądź takich, pod którymi podpisali się elektroniczni artyści. W tym roku liczba ta jest identyczna – z tą różnicą, że tym w dużej mierze kawałki te są w jakiś sposób powiązane z popem bądź rapem. Aż dwa utwory (i to te najwyżej notowane) dostarczył Tribbs.

12) Smolasty feat. Francis, Pedro & Tribbs – Duże oczy
37) Tribbs feat. Kubańczyk – Ostatni raz zatańczysz ze mną
57) Lost Frequencies & Calum Scott – Where Are You Now
58) Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (PNAU Remix)
64) Tiesto & Ava Max – The Motto
82) James Hype – Ferrari

Najpopularniejszym elektronicznym artystą w ujęciu polskim okazał się być David Guetta. Na podium zmieścili się jeszcze Tribbs i Tiesto. W globalnym ujęciu najwyższą elektroniczną pozycję w rankingu najchętniej słuchanych utworów – konkretnie 6. -zajęło “Cold Heart” Eltona Johna i Dui Lipy w remiksie od PNAU.

I Ty sprawdź swoje Wrapped

Klasycznie już swoją indywidualną statystykę otrzymał także każdy użytkownik najpopularniejszej platformy streamingowej na świecie. Każdy z Was może za pośrednictwem strony spotify.com/wrapped bądź wchodząc w odpowiedni kafelek w aplikacji Spotify dowiedzieć się, których utworów słuchał najchętniej. Swoimi wynikami możecie także podzielić się na naszej facebook’owej grupie, gdzie powstał dedykowany Spotify Wrapped post.

reklamuj_sie

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?