Tego słuchali Polacy. Oto statystyki Spotify Wrapped 2023

Kizo i Bletka wysmażyli największy hit 2023 roku na polskim Spotify. Najchętniej słuchanym artystą był za to Taco Hemingway.

2sher

W ubiegłym roku powiedzieliśmy “POLSKA GUROM” w kontekście gustów muzycznych polskich użytkowników Spotify. W tym temacie przez ostatnich 12 miesięcy nie zmieniło się praktycznie nic – a dowodem na to jest Spotify Wrapped 2023. Właśnie poznaliśmy szczegóły podsumowania roku w najpopularniejszej na świecie aplikacji z legalnym dostępem do muzyki. Dzięki danym udostępnionym przez ekipę ze Szwecji możemy dowiedzieć się, co polscy (i światowi też) słuchacze mieli na głośnikach i słuchawkach od początku listopada 2022 do końca października 2023.

Polska dominacja w Spotify Wrapped 2023

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w Spotify Wrapped 2023 POLSKA GUROM. Dominacja ta nie jest jednak aż tak wielka, jak w ubiegłym roku – choć nadal rodzima scena cieszyła się największym uznaniem. Aż 8 na 10 najpopularniejszych utworów ostatniego roku to propozycje made in Poland. Rok temu było to 9 na 10 utworów.

emuze.me

Spotify Wrapped po raz kolejny potwierdza w jak znakomitej kondycji znajduje się polska muzyka. Cieszymy się, że polscy artyści oraz artystki kontynuują rozpoczętą już kilka lat temu zdecydowaną dominację naszych lokalnych zestawień roku we wszystkich kategoriach

Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify Polska

White 2115 – zwycięzca ubiegłorocznego Spotify Wrapped w Polsce – tym razem musi zadowolić się miejscem drugim. Najchętniej słuchanym artystą 2023 roku na polskim Spotify jest Taco Hemingway, który po wypiciu wszystkich piw wydał przyjęty bardzo pozytywnie album zatytułowany “1-800-OŚWIECENIE”. Z kolei początek 2023 roku stał pod znakiem jego aktywnego udziału w projekcie club2020.

Na podium znalazł się także Kukon, którego przypadek jest naprawdę ciekawy. Raper który rzadko pojawiał się na czołowych pozycjach listy Top 50 w tym roku – tak naprawdę udało się to tylko za sprawą numeru “w aucie noc i 90bpm”. Mocnym atutem Jakuba jest jednak jego back katalog – w czołowej setce Spotify Wrapped 2023 (konkretnie na miejscu 64.) znalazła się jeszcze jego “Miniówa” z 2019 roku.

ultra

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsi artyści (Polska)

1. Taco Hemingway
2. White 2115
3. Kukon
4. Mata
5. Oki
6. Gibbs
7. sanah
8. Bedoes 2115
9. The Weeknd
10. Dawid Podsiadło

Kizo z hitem roku

Wspomnianą przed chwilą dominację widać także w topce najchętniej słuchanych utworów ostatniego roku. Najpopularniejszym singlem 2023 roku okazało się “Taxi” od Kizo i Bletki. Na podium znajdują się także Zeamsone i jego wiralowe “5 INFLUENCEREK” oraz jeden z największych hitów pierwszej połowy roku – “Flowers” od Miley Cyrus.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsze utwory (Polska)

1. Kizo feat. Bletka, BeMelo, Eddie Block & Adash – Taxi
2. Zeamsone – 5 INFLUENCEREK
3. Miley Cyrus – Flowers
4. David Kushner – Daylight
5. club2020 – Malibu Barbie
6. Dawid Podsiadło – mori
7. Cyrko – Prywatny bal
8. 2115 feat. Taco Hemingway – DRESSCODE
9. Kuban & Favst – na okrągło
10. Męskie Granie Orkiestra 2023 – Supermoce

kalendarz

Pewne rzeczy są niezmienne – i jedną z nich jest obecność sanah jako jedynej kobiety w czołowej dziesiątce najchętniej słuchanych artystów na polskim Spotify. W tym roku Zuzanna zajęła miejsce 7. Co ciekawe, w rankingu najchętniej słuchanych artystek podium względem roku 2022 pozostało bez zmian. Znajdują się na nim więc wspomniana właśnie sanah, ale także kolejno Taylor Swift i Lana Del Rey.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsze artystki (Polska)

1. sanah
2. Taylor Swift
3. Lana Del Rey
4. Daria Zawiałow
5. Young Leosia
6. Billie Eilish
7. Rihanna
8. Miley Cyrus
9. bambi
10. Lady Gaga

Ekipa 2115 po odejściu z SBM Label ma się bardzo dobrze, co widać po statystykach najchętniej słuchanych albumów ostatniego roku na polskim Spotify. Ich “RODZINNY BIZNES” zajął pierwszą pozycję, wyprzedzając wydawnictwa club2020 i Taco Hemingway’a.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsze albumy (Polska)

1. 2115 “RODZINNY BIZNES”
2. club2020 “club2020”
3. Taco Hemingway “1-800-OŚWIECENIE”
4. Malik Montana “Adwokat Diabła”
5. Mata “Młody Matczak”
6. Dawid Podsiadło “Lata Dwudzieste”
7. Kuban “spokój.”
8. Oki “PRODUKT47”
9. ReTo “STYXXX”
10. Zeamsone “???”

emuze.me

ultra

Zmiany na globalnym szczycie

Jak co rok, po polskich statystykach robimy szybki skok za granicę, bo tam też jest ciekawie. W ubiegłym roku najpopularniejszym artystą był Bad Bunny – tym razem musiał ustąpić pola Taylor Swift. Na najniższym stopniu podium pojawił się będący w dalszym ciągu w dobrej formie The Weeknd.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsi artyści (świat)

1. Taylor Swift
2. Bad Bunny
3. The Weeknd
4. Drake
5. Peso Pluma
6. Feid
7. Travis Scott
8. SZA
9. Karol G
10. Lana Del Rey

Najchętniej słuchanym kawałkiem ostatniego roku na Spotify w ujęciu globalnym jest polskie trzecie miejsce, czyli “Flowers” od Miley Cyrus. Na pozycji numer 2 SZA i jej “Kill Bill”, zaś podium zamyka ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Harry Styles i jego “As It Was”.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsze utwory (świat)

1. Miley Cyrus – Flowers
2. SZA – Kill Bill
3. Harry Styles – As It Was
4. Jung Kook feat. Latto – Seven
5. Eslabon Armado – Ella Baila Sola
6. Taylor Swift – Cruel Summer
7. Metro Boomin, The Weeknd & 21 Savage – Creepin’
8. Rema & Selena Gomez – Calm Down
9. Bizarrap & Shakira – Shakira: Bzrp Music Sessions, vol. 53
10. Taylor Swift – Anti-Hero

kalendarz

W elektronice lepiej

A na koniec – jak co roku – sprawdzamy formę tanecznej elektroniki w czołowej setce. Tym razem tych kawałków jest więcej, bo aż 8 względem 6 w latach ubiegłych. To, co zostało niezmienne, to Tribbs jako jedyny polski elektroniczny producent w czołowej setce. W tym roku w podsumowaniu znajduje się tylko raz, z utworem “Krakowski spleen”. Najwyżej uplasowanym elektronicznym singlem jest “I’m Good (Blue)” od Davida Guetty i Bebe Rexhy.

Spotify Wrapped 2023 – najpopularniejsze elektroniczne utwory (Polska)

27. David Guetta & Bebe Rexha – I’m Good (Blue)
39. Tiesto – Lay Low
60. Purple Disco Machine & Kungs – Substitution
61. FAST BOY & Topic – Forget You
79. MEDUZA & James Carter feat. Elley Duhé & FAST BOY – Bad Memories
83. Tribbs & Robert Wiewióra – Krakowski Spleen
84. Oliver Tree & Robin Schulz – Miss You
89. Alessandra – Queen Of Kings

Najpopularniejszym elektronicznym artystą w ujęciu polskim ponownie okazał się David Guetta. Kolejne trzy pozycje zajmują odpowiednio Tiesto, Tribbs oraz Calvin Harris. W globalnym ujęciu najwyższą elektroniczną pozycję w rankingu najchętniej słuchanych utworów – konkretnie 14. – zajęli David Guetta i Bebe Rexha z kawałkiem “I’m Good (Blue)”.

Sprawdź swoje Spotify Wrapped

Klasycznie już swoją indywidualną statystykę otrzymał także każdy użytkownik najpopularniejszej platformy streamingowej na świecie. Każdy z Was może za pośrednictwem strony spotify.com/wrapped bądź wchodząc w odpowiedni kafelek w aplikacji Spotify dowiedzieć się, których utworów słuchał najchętniej.

emuze.me

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?