Globalny sukces… po 4 latach od premiery. Na czym polega fenomen Shouse “Love Tonight”?

Od wytworu undergroundowej sceny Melbourne po międzynarodowy sukces… po 4 latach od premiery. Kilka słów o “Love Tonight” duetu Shouse.

emuze.me

Zazwyczaj cykl wydawniczy potencjalnych hitów przebiega prostym torem. Artysta wypuszcza swój nowy utwór, który ma za zadanie podbić serca słuchaczy na całym świecie, a ten jest grany w obecnym lub przyszłym sezonie imprezowym na festiwalach czy w radiach. Oczywiście od tej reguły istnieją wyjątki. W obecnych czasach coraz częściej wyciągana jest “pomocna dłoń” do takiego procesu. Stare hity powracają dzięki trendom na TikToku czy w odświeżonych, slaphouse’owych formach.

Jeszcze inaczej jest z kolei z utworem, który podbił serca fanów elektroniki w tym roku – zarówno w oryginale, jak i remiksach. Mowa tu od “Love Tonight” wyprodukowanego przez duet Shouse, który został wypuszczony w… 2017 roku. Obecnie Radio Edit tego utworu na YouTube ma 23 miliony odtworzeń, a na Spotify osiągnął liczbę ponad 67 milionów streamów.

emuze.me

Utwór idealny na obecne czasy?

Na obecny rozgłos utworu wielki wpływ miała sytuacja związana z pandemią. Zamknięte przez dłuższy czas kluby czy powracające koncerty i festiwale w różnych formach są idealnym momentem na to, by wspólnie śpiewać o wzajemnym wsparciu i przyjacielskiej miłości. Wiadomo też, że na aktualną popularność debiutanckiego singla od Shouse miały wpływ remiksy, szczególnie te najpopularniejsze – od Vintage Culture & Kiko Franco czy Davida Guetty.

Obie interpretacje były chętnie grane przez wielu artystów na The Other Side of The Sun czy Heartbeat Festival, a niektórzy z uczestników imprezy określili ten utwór hitem sezonu. Jednak pierwszy duży support przyszedł już w maju 2021 roku – wtedy to jeden z cenionych prowadzących audycji w BBC Radio z muzyką dance – Pete Tong – dodał “Love Tonight” do swojej playlisty “Essential New Tunes for 2021”. O tym, jak interpretują ten utwór jego autorzy, możecie przeczytać poniżej.

emuze.me

Love Tonight jest utworem, który mówi o łączeniu się i byciu razem, tym samym jednocząc świat w czasie izolacji i teraz, w szczęśliwej miłości podczas momentu jego wydania.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

To był utwór o solidaryzacji, miłości i łączeniu się… cały tekst mówi o docieraniu do kogoś, o łączeniu się w silną społeczność.

Ed Service dla ABC News

Geneza utworu

Co ciekawe, Ed i Jack, którzy stoją za projektem Shouse, na swojej stronie wystosowali oświadczenie, w którym między innymi opisują proces powstania utworu. W skrócie – “Love Tonight” narodziło się w ciekawych warunkach. Studio, które zainspirowało ich do tej melodii, znajdowało się w nietypowym miejscu i charakteryzowało się klimatycznym wystrojem.

Kto wśród nas potrafi zdefiniować prawdziwe początki “Love Tonight”?

Pewnego czasu, na początku lat 10. XXI wieku Jack i Ed, którzy tworzą Shouse, odwiedzili swoich przyjaciół w Chautauqua, która jest częścią północnego stanu Nowego Jorku. Po długiej nocy pełnej dziwnych i przypadkowych spotkań zostali zaproszeni do podstarzałego studia nagraniowego niedaleko jeziora Chautauqua.

Studio było zbudowane głęboko pod ziemią i czuli się w nim, jakby byli w kapsule czasu rodem ze szczytu ery Disco. Duet był ciepło powitany w kolektywie muzyków, którzy po tylu dekadach nadal przeżywali swój okres świetności i wspólnie poświęcali całe noce na tworzenie muzyki.

Po powrocie do ich domu, którym jest Australia, duet zaczął zastanawiać się nad tą nocą spędzoną głęboko pod ziemią. Pomimo tego, że większość materiału z tej nocy – wydawałoby się – pozostała w Chautauqua, akurat jeden konkretny fragment wrócił razem z nimi. Jedna melodia. Jeden chwytliwy fragment.

W tym małym bunkrze w Chautauqua Jack i Ed zapoznali się z duszą, która pozostała z nimi na dłużej.

W tym duchu narodziło się “Love Tonight”.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

Gdy znali go nieliczni

“Love Tonight” długo nie wychodziło spoza murów miasta, w którym grali Ed i Jack. Jednak już wtedy, podczas puszczania go w Melbourne czuli, że ludzie na parkietach czekali na pojawienie się takiego utworu.

Przez wiele lat Shouse grało utwór “Love Tonight” na lokalnych występach w okolicy Melbourne. Doszło do momentu, gdzie powszechnie śpiewano ten utwór na parkietach imprez organizowanych na terenie magazynów, jak i na techno rave’ach na północy Melbourne. Czuć było zapotrzebowanie na ten utwór.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

Ed wspomina też sytuację, gdzie jeszcze przed pandemią ten singiel miał szansę podbić serca słuchaczy jednego z europejskich krajów.

Nie da się ukryć tego, że jeden z DJi zagrał ten utwór na węgierskim festiwalu chwilę przed wybuchem pandemii. Węgry były nim podekscytowane, a wtedy jakoś skończyło się to w Południowej Ameryce.

Ed Service

Jak to wyglądało zaraz po wydaniu

Powróćmy więc do czasu, gdy utwór został wydany. Jak w 2017 roku producenci “Love Tonight” postrzegali swój owoc pracy? Jack Madin, który współtworzy duet Shouse, wypowiedział się wówczas dla magazynu i-D.

Ten utwór, według mnie, opowiada o miłości do swoich przyjaciół. Śpiewamy ze swoimi przyjaciółmi. Robimy muzykę ze swoimi przyjaciółmi. Wychodzenie ze znajomymi i robienie dziwnych projektów z Twoimi zdezorientowanymi, a jednak życzliwymi przyjaciółmi, którzy posiadają otwarte serca.

Jack Madin dla i-D

Jack podkreśla wagę przyjaźni, którą też przelał na debiutancki utwór stworzony wraz z Edem.

emuze.me

“Love Tonight” właściwie jest pierwszym utworem, który wspólnie zrobiłem z Edem. Jest to dosłowną ścieżką dźwiękową rozpoczęcia naszej pięknej przyjaźni. To było w 2016 roku, a od tego czasu przekształciła się ona w potwora w postaci tego projektu.

Jack Madin dla i-D

Siła ludzi z Melbourne

Wsparcie otoczenia jest jednym z czynników, który nie tylko pomaga artystom, ale też ich inspiruje do dalszych działań. To właśnie dzięki muzycznej społeczności Melbourne zawdzięczamy powstanie “Love Tonight”.

Ten utwór jest zadedykowany ludziom w Melbourne, którzy zainspirowali nas do tworzenia muzyki. Jest to pokaz siły. Pokazujemy co możemy wspólnie zrobić, by pomóc sobie nawzajem, by śpiewać nasze wspólne utwory i pocieszać, wspierać innych, gdy są w potrzebie.

Jack Madin dla i-D

To właśnie znajomi duetu Shouse z Melbourne udzielają się wokalnie w “Love Tonight”. Głosy przyjaciół formacji nagrywano w magazynie na terenie Brunswicku.

emuze.me

W zbiorowym duchu Chautauqua’i Shouse pytali wielu artystów z kwitnącej undergroundowej sceny muzyki elektronicznej z Melbourne o pomoc w nagraniu tego utworu. Tworząc piękny chór składający się ze znajomych i kolegów nagrali hymn w magazynie, który znajduje się w głębokich częściach industrialnego Brunswicku.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

Do historii powstania wokali Ed Servide odwołał się w wywiadzie udzielonym dla ABC News po latach od premiery.

To była po prostu duża grupa piosenkarzy-amatorów i garstka tymczasowych gwiazd sceny undergroundowej Melbourne. Stał się on hymnem uwolnienia się dla ludzi, którzy zaczęli wychodzić z lockdownu w Europie i stał się częścią ruchu kulturowego.

Ed Service dla ABC News

“We are the World” XXI wieku

Mało kto wie, ale zyski płynące z “Love Tonight” są w całości przeznaczane na cele charytatywne. Taka sytuacja w świecie muzyki miała miejsce nieraz. Często takie wydania towarzyszą istniejącym już inicjatywom. W Polsce mieliśmy chociażby “Pokonamy Fale” z rapującą Urszulą (sic!), które oczywiście było inspirowane zagranicznymi działaniami. Najbardziej znanym jest “We Are the World”, które było inspiracją dla twórców “Love Tonight” – tak od strony koncepcji, jak i od działań wpierających fundacje.

W tym czasie byłem zafascynowany tymi szalonymi widowiskami celebrytów z lat 80s typu Band Aid “We Are the World”. Z jednej strony jako parodia, z drugiej jako hołd zaangażowaliśmy chór ludzi, których kochaliśmy i ceniliśmy na naszej lokalnej scenie. Ponieważ odnosiliśmy się do typu utworu, który został stworzony by przeznaczać pieniądze na cele charytatywne, czuliśmy wagę i potrzebę tego, by również wesprzeć jakąś fundację. Tak więc przeznaczyliśmy część budżetu na Centrum Pomocy w sprawach Przemocy Domowej na terenie Victorii (Domestic Violence Resource Centre Victoria) jako sposób na podziękowanie wykonawcom za ich pracę nad utworem. Będziemy też przeznaczać całość dochodu z tego utworu do tej samej, bardzo ważnej fundacji.

Jack Madin dla i-D

Poniżej możecie poznać nazwiska osób, które brały udział podczas nagrań.

Piosenkarze
Bec Rigby, Oscar Slorach-Thorne, Christobel Elliott, Tony Barna, Maia, Daisy Catterall, Monte Morgan i Mohini.

Chór
Henry Madin, Rachel Raggart, Indra Haas, Reuben Schmidt, Martin King, Phoebe Stretton-Smith, Jennifer Loveless, Jude, Sophia Charles, Hayley Bracken, Jack Madin, Ed Service i Alice McIntosh.

Aktualny fenomen

Od Melbourne aż po cały świat; od debiutującego projektu stworzonego przez przyjaciół, aż po sceny globalnych festiwali i remix od Davida Guetty. Wsparcie dla “Love Tonight” ciągle rośnie.

emuze.me

Utwór, który został stworzony przez i dla małej sceny Melbourne na przestrzeni lat zawrzał poprzez różne media. Od najgłębszych klubów na terenie wschodniej Europy i Rosji, po mgliste, hedonistyczne rytuały na Burning Man, aż do niekończących się zachodów słońca nad Tulum czy na statkach nad Morzem Śródziemnym. Gdzie by nie było dobrego klimatu, tam “Love Tonight” może wpasować się do soundtracku.

Jednak jedynie w 2020, w czasie trwania globalnej pandemii ten utwór, odtworzenie pod odtworzeniu, przekazywane od ucha do ucha, stream po streamie, rozpowszechnił się po całym globie.

Teraz, gdy dotarliśmy do połowy 2021 roku, jesteśmy już cztery lata po wydaniu tego utworu, a wsparcie dla “Love Tonight” ciągle rośnie. Ustanawiając co weekend kolejny rekord, przebijając się poprzez listy przebojów i utrzymując się w TOP100 Shazama na całym świecie. “Love Tonight” odnajduje się poprzez swój refren wśród miejsc tanecznych na całym świecie, pod dowództwem DJi wielu światów – od klimatów Solomuna aż do wybuchowych bigroomowych setów Tiësto, jak i we wszystkich innych, które są pomiędzy nimi.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

Muzyczna deklaracja siły

Twórcy tegorocznego hitu sezonu “festiwalowego”, a precyzując – prób powrotu do tego, co znamy sprzed pandemii wierzą, że “Love Tonight” jest czymś więcej niż kolejnym utworem. Produkcja ta demonstruje wagę rzeczy, których mogło nam przez ostatnią sytuacje brakować w szczególności. Debiutancki singiel od Shouse jest pewnego rodzaju hymnem jednoczenia się muzycznej społeczności po tym trudnym okresie.

“Love Tonight” stało się czymś szczególnym dla wielu osób. Deklaracja miłości w czasie izolacji. Demonstracja solidarności. Płacz zbiorowej siły.

Nieważne, na jakie trudności trafiamy, tak wszyscy jednoczymy się, by każdemu pomóc, by śpiewać nawzajem piosenki, pokazywać wszystkim dookoła swoją miłość i pomagać sobie w trudnych chwilach.

Teraz, gdy parkiety taneczne są otwarte i ponownie się spotykamy, ten utwór stał się hymnem wolności. Piosenka ta tworzy różne sytuacje na parkietach, jednocząc nas pokonując izolacje na swój własny sposób. Okrzyk, refren, hymn łączenia się i pokazywania swojego entuzjazmu: miłości poruszania się i śpiewania razem, jako jedność.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

Przeszłość i przyszłość duetu

“Love Tonight” kryje za sobą intrygującą historię, która porusza również ich twórców. W tym utworze chodzi właśnie o emocje i podkreślanie wagi przyjaźni.

Ponieważ takie rzeczy trwają wiecznie, ten utwór teraz jest swoistą kapsułą czasu i powrotem do miejsca, które będę zawsze pamiętać. Niektóre z tych osób przeniosły się za granicę, inne są wielkimi gwiazdami, jednak o wszystkich nadal myślę o nich jako o bardzo bliskich przyjaciołach i bardzo wierzę, że będą nimi na zawsze.

Jack Madin dla i-D

Jednak nie tylko wspomnieniami człowiek żyje. Artyści podczas lockdownu nadal działali, co owocuje porcją nowego materiału od Shouse w niedalekiej przyszłości.

Będąc wdzięcznym za to, jak przyjęło się Love Tonight, Shouse ponownie marzy o Chautauqua’i. Jack i Ed spędzili dużą część 2020 w zamknięciu w Melbourne i są gotowi, by sięgnąć całego globu w duchu “Love Tonight”. To jest to, czego wszyscy potrzebujemy.

Shouse aktualnie pracuje nad nową muzyką, wraz z singlami przewidzianymi na drugą połowę 2021 roku i nad albumem, który wyjdzie w połowie 2022 roku, biorąc pod uwagę trasę po europejskich, wakacyjnych festiwalach, przy tym współpracując na różnych kontynentach z lokalnymi muzykami.

Fragment oświadczenia ze strony SHOUSE

emuze.me

Total
23
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?