Tego Polacy słuchali w I połowie 2022 roku. Polski rap zdetronizowany przez pop i… EDM

Polskie wokalistki przejęły pierwszą połowę 2022 roku na naszej scenie muzycznej. Rozgłośnie radiowe za to bardzo polubiły EDMowych twórców.

silesia beats

Polska scena muzyczna od kilku lat przechodzi spore zmiany. Coraz większy wpływ portali streamingowych (takich, jak Spotify) a także rozwój polskiego katalogu sprawiają, że zagraniczni artyści bardzo często ustępują miejsca na szczycie rodzimym twórcom. Niemały wpływ na taki stan rzeczy ma oczywiście popularyzacja rapu, który to jest najchętniej słuchanym gatunkiem wśród młodych osób. Od paru lat właśnie raperzy dominują rankingi Spotify, a także ujawnianą co tydzień listę najchętniej kupowanych płyt OLiS. Tym razem jednak ten gatunek musiał ustąpić nieco miejsca innym, co potwierdzają najnowsze statystyki dotyczące albumów i utworów w pierwszym półroczu 2022.

Czego słuchają Polacy?

TOP 10 najchętniej kupowanych płyt w okresie styczeń-czerwiec 2022 jest zdominowane przez polskie tytuły. Tylko jedna pozycja – konkretnie “Harry’s House” Harrego Styles’a (miejsce 10.) – pochodzi spoza naszego kraju. Pod względem gatunków pop i rap podzieliły się na pół – po 5 wydawnictw z każdego z tych gatunków znajduje się na czołowych miejscach. Jednakże czołowa trójka należy do popowych artystów – a raczej artystki. sanah zajęła bowiem dwa pierwsze miejsca za sprawą albumów “Uczta” oraz “Irenka”. Na najniższym stopniu podium znalazła się natomiast SB Maffija i ich album “Hotel Maffija 2”.

jay_cluss

Top10 najchętniej kupowanych albumów w Polsce – I połowa 2022

 1. sanah Uczta
 2. sanah “Irenka
 3. SB Maffija “Hotel Maffija 2
 4. Szpaku Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza
 5. Męskie Granie 2021 “
 6. sanah Królowa dram
 7. Paluch Kompot
 8. White 2115 “Pretty Boy”
 9. Jan-Rapowanie “Bufor”
 10. Harry Styles “Harry’s House

Pełną listę Top50 znajdziecie pod tym linkiem – a tymczasem sprawdźmy, jak sytuacja wyglądała w radiostacjach. Według statystyk airplay, na radiowych playlistach rządzą… taneczne brzmienia. Zza najchętniej grany utwór pierwszej połowy tego roku odpowiada bryska. Radiowo-taneczny remix jej kawałka “Odbicie” to jedyny polskojęzyczny utwór, który znalazł się w TOP10 zestawienia. Na podium pojawili się jeszcze Holy Molly z numerem “Shot A Friend”, a także “Won’t Forget You” duetu Shouse. W najchętniej granej dziesiątce zmieścili się jeszcze chociażby Jax Jones, Sigala, Purple Disco Machine oraz Alok.

ultra

Top10 najczęściej granych przez polskie stacje radiowe utworów – I połowa 2022

 1. bryska “odbicie (Mark Neve Remix)”
 2. Holy Molly “Shot A Friend”
 3. Shouse “Won’t Forget You”
 4. Jax Jones & MNEK ” Where Did You Go?”
 5. Sigala “Melody”
 6. Purple Disco Machine & Sophie and The Giants “In The Dark”
 7. Alok feat. John Martin “Wherever You Go”
 8. Masked Wolf & Bebe Rexha “It’s You, Not Me (Sabotage)”
 9. Imagine Dragons & JID “Enemy”
 10. Inna “UP”

Pełną listę Top100 znajdziecie pod tym linkiem.

A jak jest na ten moment?

Korzystając z okazji, sprawdźmy obecną sytuację. W tegotygodniowym zestawieniu najchętniej kupowanych płyt zwycięża Nocny Kochanek z albumem “O jeden most za daleko”. Najczęściej granym utworem w radiostacjach jest z kolei “Eldorado” sanah i Darii Zawiałow. Co ciekawe, na miejscu 3. znaleźli się… Imanbek i BYOR z kawałkiem “Belly Dancer”, a w TOP 10 pojawili się chociażby Alesso czy MEDUZA.

silesia beats

kalendarz

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?