Tego Polacy słuchali w ostatniej dekadzie na Spotify. Zestawienie zdominowała rodzima muzyka

Taco Hemingway i Mata – to oni zgarnęli miejsca na szczycie zestawień artystów i utworów najchętniej słuchanych na Spotify w Polsce.

dolaczdonas

Streamingi zmieniły kulturę konsumpcji muzyki – teraz zdecydowanie łatwiej jest słuchać swoich ulubionych utworów legalnie. Najpopularniejszą usługą oferującą dostęp do twórczości w niezliczonej ilości gatunków jest Spotify. Dzięki bogatej bibliotece każdy odnajdzie swoje ulubione brzmienia. Jednak to nie wszystko – algorytmy i playlisty ułatwiają nam odkrywanie nowych artystów już od dziesięciu lat. Zielona platforma w tym roku świętuje okrągłą rocznicę działalności na naszym rynku. Z tej okazji marka opublikowała podsumowanie, w którym opisała ulubieńców lokalnej publiki. Czego w ostatniej dekadzie najchętniej słuchali Polacy?

Moda na lokalną twórczość

Aktualnie widok lokalnych aliasów na szczycie to nic nadzwyczajnego. Jednak strącenie zagranicznych gwiazd z tronu w Polsce nastąpiło dopiero w ostatnich latach. Polska twórczość w minionym roku została odtworzona na Spotify 17 miliardów razy. W pierwszym roku działalności zielonego streamingu, wartość ta wynosiła tylko 179 milionów.

Co ciekawe, zależność ta również zauważalna jest na liście Top 100. W 2013 można było odnotować jedynie 5 utworów polskich wykonawców, a w 2022 – aż 76. Jednak nasi artyści liczą się nie tylko na rodzimym rynku. Na edytorskich playlistach odnotowano wzrost otworzeń lokalnych twórców. Względem pierwszego roku działalności ma to obecnie miejsce o 700% częściej.

Wśród najczęściej streamowanych utworów w Polsce od 2013 znalazł się jeden zagraniczny rodzynek. Zestawienie zamyka The Weeknd z hitem “Blinding Lights”.

Top 10 Spotify PL – od 2013 do dziś

 1. Mata, Pedro, francis – Kiss cam
 2. White 2115 – California
 3. Kizo – Disney
 4. Mata, Trooh Hippi – Szafir
 5. Sobel – Impreza
 6. Quebonafide, Duit, Zawiałow – BUBBLETEA
 7. Smolasty, francis, Pedro, Tribbs – Duże Oczy
 8. Tymek, Big Scythe – Język ciała
 9. Guzior, Favst – BLUEBERRY
 10. The Weeknd – Blinding Lights

Prócz Tribbsa, na liście nie brakuje innych produkcji reprezentantów elektronicznej sceny. W drugiej połowie zestawienia znalazły się trzy utwory. Najwyżej – na 59 miejscu – uplasowała się współpraca duetu Miyo z Tymkiem o tytule “Będzie Lepiej”. Pozostałe, zagraniczne propozycje zajęły pozycje 64 i 97. Pierwszą z nich jest remiks Imanbeka do “Roses” od SAINt JHNa, a drugą – “More Than You Know” od duetu Axwell /\ Ingrosso.

Zbioru stu najpopularniejszych utworów można przesłuchać poniżej.

Od rocka do rapu

Kluczowym czasem dla wzrostu popularności polskich artystów na zielonym streamingu był przełom 2017 i 2018 roku. Wcześniej najczęściej słuchana była twórczość zagranicznych gwiazd. Jednak w 2017 na czołowe pozycje zaczęły przedostawać się lokalne aliasy, by rok później opanować tę listę. W tym czasie na szczycie znaleźli się tacy wykonawcy jak Taco Hemingway, Quebonafide, wspólny projekt wcześniej wymienionych obu panów – TACONAFIDE oraz Dawid Podsiadło.

W podsumowaniu ostatniej dekady, na czele najbardziej streamowanych wykonawców znaleźli się sami Polacy, a na szczycie dominuje lokalny hip hop i trap. Jednakże nie zawsze tak było – początek działalności Spotify na naszym rynku stał pod znakiem rocka.

TOP 10 artystów dekady prezentuje się następująco:

 1. Taco Hemingway
 2. Mata
 3. White 2115
 4. Bedoes 2115
 5. Quebonafide
 6. Lanek
 7. sanah
 8. Young Igi
 9. Malik Montana
 10. Żabson

W pierwszej setce nie zabrakło elektronicznych aliasów. David Guetta objął najwyższą pozycję w tym zestawieniu, zdobywając 32. miejsce, a na 62. znalazł się Calvin Harris. 73. oczko należy do Tiësto, jako 87. pojawił się Robin Schulz. Stawkę zamykają Alan Walker i Kygo – odpowiednio na 92. i 96. pozycji. Pełne TOP 100 w formie playlisty dostępne jest poniżej.


foto: Karol Makurat/REPORTER

dolaczdonas

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?