Zdaniem CEO Warner Music portale streamingowe są… za tanie. Apeluje o pozwyższenie cen

Nowy prezes wytwórni Warner Music, Robert Kyncl, zwrócił uwagę na to, że platformy muzyczne są zbyt tanie względem innych form rozrywki.

sunrise

Niskie stawki, jakie oferują platformy streamingowe dla artystów i twórców muzyki, stały się przedmiotem wielu dyskusji i krytyki w ostatnich latach. Pomimo ogromnej popularności tych platform, które zapewniają użytkownikom łatwy i niedrogi dostęp do muzyki, wiele osób z branży muzycznej twierdzi, że ich modele biznesowe nie są odpowiednie dla twórców, którzy często otrzymują zbyt małą część zysków wygenerowanych przez ich muzykę. W ostatnim czasie wiele artystów i producentów muzycznych zwracało uwagę na ten problem i domagało się zmian w branży. Swoją cegiełkę dołożył właśnie nowy prezes Warner Music, Robert Kyncl.

“Muzyka to forma rozrywki stojąca najniżej pod kątem monetyzacji”

CEO w dosadnych słowach wezwał platformy streamingowe do podwyższenia cen, które jego zdaniem są obecnie niedoszacowane. Podczas wystąpienia na konferencji Morgan Stanley na temat technologii, mediów i telekomunikacji Kyncl zauważył, że muzyka ma ogólnoświatową popularność, ale w porównaniu do branży filmowej i telewizyjnej ma stosunkowo niskie zyski.

kalendarz

Każdy na świecie słucha muzyki, każdy lubi muzykę – różną, ale wszyscy to robią – co jest bardzo ważne, ponieważ pozwala nam zastanowić się nad naszą rolą w branży, co w nią wkładamy i jaką część zysków otrzymujemy.

Muzyka jest niedoceniana, i to nie jest tylko moja opinia – potwierdzają to liczby. Jeśli weźmiemy pod uwagę USA, to cena, którą użytkownik płaci za godzinę słuchania muzyki, jest połową ceny, którą płacą za filmy i programy telewizyjne na platformach streamingowych.

Robert Kyncl, CEO Warner Music

Powinno być drożej?

Niektóre platformy streamingowe – takie jak Deezer, Apple Music i Amazon Music – zwiększały ceny dla użytkowników w ostatnim czasie. Jednakże największy gracz na rynku – Spotify – jak dotąd odmawia podniesienia cen, pozostawiając je na tym samym poziomie co w 2011 roku. Zdaniem Kyncla, aby wartość usługi powróciła do poziomu sprzed 12 lat, podstawowy plan premium musiałby podrożeć z 10 dolarów do 13,25 dolarów.

kalendarz

To długi czas bez zmiany cen. I faktycznie, jesteśmy najniższą formą rozrywki, w której istnieje monetyzacja. Powiedziałbym wręcz przeciwnie: muzyka jest w rzeczywistości najbardziej przyciągającą rozrywką – bardziej niż filmy i programy telewizyjne – ponieważ korzystamy z niej najczęściej. Mamy więc najwyższą formę zaangażowania, najwyższe powinowactwo formalne i najniższą stawkę za godzinę – to nie wydaje się właściwe.

Wypowiedź była związana z niedawną konferencją Spotify o nazwie “Stream On”, podczas której zaprezentowano nowe funkcje, które jednocześnie nie wiązały się z żadnymi podwyżkami.

kalendarz

sunrise

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?