kontakt

W swoich murach muzeum Kunstpalast w Düsseldorfie pierwszy raz prezentuje tak dużą wystawę muzyczną. “Electro. From Kraftwerk To Techno” skupia się na stuletniej historii muzyki elektronicznej i jej relacji ze sztuką. Ekspozycja, która była już w nieco innej formie pokazywana w Paryżu i Londynie, teraz została przeniesiona i rozwinięta w Düsseldorfie. To właśnie w tym mieście narodziła się grupa Kraftwerk, która miała swój spory udział w kształtowaniu muzyki elektronicznej. Sama wystawa powstała we współpracy z Ralfem Hütterem, który jest współzałożycielem tego zespołu.

Electro. From Kraftwerk To Techno to nie wystawa o muzyce, ale raczej muzyczna wystawa o związkach między muzyką elektroniczną a produkcją artystyczną, taką jak projektowanie graficzne, sztuka cyfrowa, fotografia, performance i wideo. Umożliwiamy widzom wciągające przeżycie nastroju euforii i wspólnoty panującej w klubach, rave’ach i festiwalach.

Jean-Yves Leloup, kurator wystawy

Imponująca kolekcja

Podczas tej wyjątkowej wystawy, odwiedzający mają szansę na cofnięcie się do początków XX wieku, by odkryć pionierskie elektroniczne instrumenty takie jak Croix Sonore. Czeka ich również powrót do teraźniejszości, by spojrzeć na wykorzystanie sztucznej inteligencji we współczesnej elektronicznej produkcji dźwięku. To wszystko dzięki kolekcji ponad 500 eksponatów. Wśród nich znajdziemy instrumenty muzyczne, własnoręcznie wykonane generatory dźwięku, fotografie, klipy audio i wideo oraz projekty graficzne.

To także doskonała okazja by spojrzeć na gatunki muzyczne pojawiające się w latach 80., takie jak detroit techno, chicago house i hip hop czy na kulturę rave lat 90. Wszystko to będzie możliwe dzięki prezentacji zarówno akustycznej jak i wizualnej, poprzez fotografię artystyczną.

Wyróżnionymi w tej kolekcji artystami są między innymi Daft Punk, Laurent Garnier, Jean-Michel Jarre i Mouse On Mars. Szczególnym punktem programu, jest jednak spektakularna inscenizacja dorobku multimedialnego projektu Kraftwerk, założonego właśnie w Düsseldorfie w 1970 roku.

“Electro. From Kraftwerk To Techno” będzie można podziwiać w Kunstpalast do 15 maja 2022 roku.

foto: Gil Lefauconnier

kontakt