Znamy wyniki kolejnego testowego koncertu – tym razem z Francji. Powinny one dać do myślenia rządom

Pod koniec maja odbył się w Paryżu testowy koncert, w którym brało udział 5 tysięcy osób. Znamy wyniki tych badań.

kalendarz

Przyzwyczailiśmy się już do istnienia pandemii, choć powoli wracamy już do normalności. W tym wszystkim pomagają nam szczepienia. Jednak pomimo ciągle postępującego procesu przywracania wszystkich sektorów gospodarki to branża eventowa nadal nie funkcjonuje w pełnym stopniu. Nadal przez obostrzenia nie ma możliwości zorganizowania dużego festiwalu bez pewnych ograniczeń czy występuje problem z wydarzeniami, które mogłyby mieć miejsce na arenach. Jednak w międzyczasie trwają różne badania, które analizują wpływ koncertów na transmisję koronawirusa. Właśnie poznaliśmy wyniki eksperymentu, który miał miejsce cztery miesiące temu we Francji.

Pierwszy francuski halowy koncert

29 maja w Paryżu w ramach testowego koncertu dla około 5000 osób wystąpił rockowy zespół Indochine. Był to pierwszy występ od początku pandemii, który odbył się w przestrzeni wewnętrznej. Za organizację imprezy odpowiadała firma Prodiss, która zrzesza lokalny przemysł muzyczny oraz Assistance Publique–Hôpitaux de Paris, która odpowiada za szpitale na terenie Paryża. Do uczestnictwa w testowym koncercie zgłosiło się 20 tysięcy fanów. W ramach akcji zaangażowano 7,5 tysiąca osób, które przed wydarzeniem wykonały test na obecność koronawirusa. 2500 osób, które nie znalazły się na terenie Accor Hotel Arena były grupą testową, która w dniu występu została w swoich domach. Wszyscy uczestnicy tej akcji byli w grupie wiekowej 18-45 lat.

emuze.me

Hale koncertowe były zamknięte od marca 2020 roku, co jest niesprawiedliwym krokiem. Chcieliśmy ocenić, jaki odbiór może przybyć od strony naukowców. (…) Chcemy ukształtować protokół, który moglibyśmy stosować do każdego typu pandemii, by w ten sposób nie być kiedykolwiek ponownie zmuszonym do zamknięcia przestrzeni koncertowych.

Angelo Gopée, jeden z organizatorów koncertu

Szczegóły imprezy

Bawiący się na arenie koncertowicze podczas występu musieli nosić maski, jednak bawili się na stojąco, bez zachowania dystansu społecznego. Uczestnicy musieli wykonać test przed wejściem na wydarzenie, jak i tydzień po imprezie. Na terenie koncertu wszystkie punkty gastronomiczne były zamknięte, a przed wejściem fani dostawali butelki wody. Na arenie były zainstalowane specjalne kamery, które śledziły to, czy ludzie mają poprawnie założone maseczki. Firma Datakalab, która jest startupem zajmującym się AI na to wydarzenie przygotowała algorytm, który ma za zadanie analizę nagranych materiałów pod kątem zachowania zasad związanych z noszeniem masek. Datakalab zapewnia, że dane zgromadzone podczas koncertu są bezpiecznie przechowywane i analizowane.

Przetwarzamy obrazy lokalnie, ponieważ serwisy, które pracują w chmurze, mogą być podatne na ataki.

Xavier Fischer, dyrektor generalny Datakalab

“Uczestnictwo w koncercie nie było powiązane ze zwiększeniem ryzyka transmisji SARS-CoV-2”

Po 6 tygodniach przyszedł czas na to, by poznać wyniki tego eksperymentu, a te są pozytywnym znakiem dla branży koncertowej. Wszystkie informacje zostały zawarte w specjalnie przygotowanym raporcie, a jego najważniejszy fragment możecie przeczytać poniżej.

ultra

Podsumowując, uczestnictwo w koncercie nie było powiązane ze zwiększeniem ryzyka transmisji SARS-CoV-2 podczas wydarzenia, w którym jego uczestnicy stali w zamkniętej przestrzeni, bez zachowania dystansu społecznego, a pośród nich byli sami zamaskowani ludzie z negatywnym testem antygenowym.

Podczas koncertu połowa uczestników była zaszczepiona jedną dawką, a wśród nich znalazło się 7% osób, które przyjęły obie dawki szczepionki. Finalnie, pośród około 4000 bawiących się na arenie, tylko 8 osób po wydarzeniu miało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Piątka z nich wiedziała o jej posiadaniu już w dniu koncertu. Z grupy kontrolnej, która ostatecznie zawierała około 2000 osób, tylko 3 z nich tydzień później uzyskało pozytywny test. Analiza nagrań z kamer ustaliła, że w ciągu czterogodzinnego wydarzenia zasady noszenia maseczek trzymano się w 91%.

Dane zebrane podczas tego wydarzenia zostały przekazane francuskiemu rządowi. Organizatorzy koncertu mają nadzieję, że zostaną one wykorzystane do rozmyślnego planowania zniesienia kolejnych obostrzeń.

https://www.youtube.com/watch?v=UY0dHvN4Kps

emuze.me

kalendarz

Total
16
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?