Znamy zwyciezców BRIT Awards 2021. W tym roku bez statuetek dla EDMowych twórców

W O2 Arena odbyła się gala BRIT Awards 2021. Największy sukces odniosła Dua Lipa, z kolei EDMowi twórcy wyszli bez statuetek.

kalendarz

BRIT Awards jest najważniejszą nagrodą muzyczną rozdawaną w Wielkiej Brytanii od 43 lat. Zwykle ceremonia ogłaszania zwyciezców Brits odbywa się w lutym, jednak ze względu na aktualną sytuację związaną z obostrzeniami impreza została przesunięta na maj. Wydarzenie towarzyszące wyróżnianiu artystów odbyło się w O2 Arenie i zarazem było pierwszym od wybuchu pandemii, które zostało zorganizowane na terenie tej hali widowiskowej. 11 maja po godzinie 21:00 ogłoszono zwycięskie nazwiska. Kto w 2021 roku podbił serca brytyjskich krytyków?

Bez nagród dla twórców elektroniki

W tym roku pomimo kilku nominacji dla twórców reprezentujących scenę muzyki elektronicznej, żaden z nich nie opuścił gali z charakterystyczną statuetką. Wśród nich znalazł się Bicep. Duo było nominowane w dwóch kategoriach, których wyniki ogłoszono na samym początku wydarzenia. Producenci mieli szansę zgarnąć nagrody “British Group” i “Breakthrough Artist”, czyli statuetki dla najlepszej brytyjskiej grupy oraz dla przełomowego artysty. Pierwszą kategorię wygrało Little Mix, co jest historyczną chwilą dla Brit Awards. Girlsband jest pierwszą kobiecą grupą, która zdobyła nagrodę “British Group”.

emuze.me

W “Breakthrough Artist” nominowany został również Joel Corry, twórca takich hitów jak “Head & Heart” czy “BED” z Davidem Guettą. Elektroniczną reprezentacja tej kategorii przegrała z Arlo Parks, młodą i obiecującą piosenkarką. Pełną listę finalistów obu kategorii znajdziecie poniżej.

British Group

Bicep
Biffy Clyro
Little Mix
The 1975
Young T & Bugsey

ultra

Breakthrough Artist

Arlo Parks
Bicep
Celeste
Joel Corry
Young T & Bugsey

Joel został również nominowany do nagrody “Male Solo Artist”. Tę kategorię jednak przejął raper J Hus. Artysta dostał statuetkę z rąk Kurupt FM, którzy są częścią obsady mockumentu “People Just Do Nothing”. Co ciekawe, aktorzy w sitcomie prowadzą nielegalną stację radiową emitującą UK Garage i Drum and Bass. Reszta nazwisk nominowanych do tej nagrody widoczna jest poniżej.

Male Solo Artist

AJ Tracey
Headie One
J Hus
Joel Corry
Yungblud

kalendarz

Pełno EDMowych singli

Ostatnią kategorią, w której znaleźli się reprezentanci elektronicznych klimatów jest “British Single with Mastercard”. Wśród dziesięciu finalistów znalazły się cztery EDMowe propozycje od takich nazw jak 220 Kid, Joel Corry, Regard i Nathan Dawe. Pomimo szerokiego grona reprezentującego tej gatunek, żaden z utworów tych producentów nie zdobył statuetki. Najlepszym singlem okrzyknięto “Watermelon Sugar” od Harry’ego Stylesa.

British Single with Mastercard

220 Kid & GRACEY – Don’t Need Love
Aitch & AJ Tracey feat. Tay Keith – Rain
Dua Lipa – Physical
Harry Styles – Watermelon Sugar
Headie One feat. AJ Tracey and Stormzy – Ain’t It Different
Joel Corry feat. MNEK – Head & Heart
Nathan Dawe feat. KSI – Lighter
Regard & RAYE – Secrets
S1MBA feat. DTG – Rover
Young T & Bugsey feat. Headie One – Don’t Rush

Dua Lipa znów na szczycie

Brytyjka albańskiego pochodzenia nie tylko podbiła stacje radiowe, ale też serca krytyków. Opuszczając Brit Awards artystka wyszła z dwiema nowymi statuetkami. Dua Lipa wygrała w dwóch kluczowych kategoriach – w “British Female Solo Artist” (Brytyjska Artystka Solo) oraz w “British Album of the Year” (Brytyjkski Album Roku) za album “Future Nostalgia”. Łącznie na swoim koncie obecnie posiada ona 5 statuetek. Przed otrzymaniem nagród piosenkarka dała oryginalny występ, którego motywem przewodnim było… metro. Właśnie w takiej scenerii Dua odegrała Future Nostalgia medley.

Międzynarodowe nagrody

Nagrody również otrzymali artyści spoza Wysp. Na tegorocznych Brit Awards mieliśmy cztery kategorie przeznaczone dla międzynarodowych muzyków. Wyniki jednej z nich – “International Male Solo Artist” (Międzynarodowy Artysta Solo) – prezentowała sama Michelle Obama. Była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych ogłosiła zwycięstwo dla The Weeknd. Artysta nie zjawił się osobiście na gali, jednak otrzymaliśmy od niego występ, w ramach którego zaśpiewał “Save Your Tears”.

emuze.me

ultra

Damską wersję tej nagrody – “International Female Solo Artist” (Międzynarodowa Artystka Solo) otrzymała Billie Eilish. Najlepszym międzynarodowym zespołem uznano projekt trzech sióstr HAIM. Szczególnym wyróżnieniem może pochwalić się Taylor Swift. Amerykanka osobiście odebrała statuetkę w ramach “Global Icon Award” (Nagroda Globalnej Ikony), przy tym dając swoim fanom motywacyjną przemowę.

Legendarne występy

Nie tylko Dua Lipa i The Weeknd dali wokalny popis. Stałą częścią Brit Awards są oryginalne występy i nietypowe duety. Galę otwierał występ zespołu Coldplay, który wykonywał swój najnowszy singiel “Higher Power” na platformie umieszczonej na Tamizie. W 2021 w ramach finałowego show usłyszeliśmy również Olivię Rodrigo z międzynarodowym hitem “Drivers License”, tegoroczną przełomową artystkę Arlo Park z jej “Hope” oraz nagrodzoną w kategorii “Rising Star Award” Griff wykonującą utwór “Black Hole”. Na finale nie zabrakło również rapowej reprezentacji. Wspólny występ dali Headie One, AJ Tracey oraz Young T & Bugsey.

Na szczególną uwagę zasługują duety. Do historii na pewno przejdzie wspólny występ Eltona Johna i Years & Years. Legenda sceny muzycznej wraz z Ollym Alexandrem wykonali cover “It’s a Sin” od Pet Shop Boys. Kolejną ciekawą sceniczną współpracą był występ zamykający galę. Pod koniec Brit Awards 2021 usłyszeliśmy Pink i Rag’n’Bone Mana w jego utworze “Anywhere Away from Here”. To wszystko w towarzystwie chóru, który tworzą pracownicy lokalnej służby zdrowia.

Szczególna publiczność

BRIT Awards było jedną z imprez, która odbyła się w ramach “Events Research Programme”. Jest to program, w ramach którego kontrolowane jest rozprzestrzenianie się potencjalnego zagrożenia w dużych skupiskach ludzi. Na publiczności znalazło się 2,500 osób związanych ze środowiskiem określanym jako “keyworkers”, czyli osób, których praca jest niezbędna do naszego życia. Do tego grona zaliczają się między innymi pracownicy służby zdrowia, pielęgniarki, pracownicy szkół, sklepów, strażacy, dostawcy i dziennikarze. Każdy z uczestników imprezy musiał wykonać 36 godzin przed wydarzeniem test. Jedynie jego negatywny wynik umożliwiał wejście na teren O2 Areny.

kalendarz

Dua Lipa podczas swojego występu zwróciła uwagę na to, jak kluczowe jest docenianie pracowników reprezentujących te branże. Artysta wystosowała apel do Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii, o podwyżkę dla pielęgniarek.

emuze.me

Total
1
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?