“Pojawił się znikąd”. Afro House zdobywa coraz większą popularność – i mamy na to dane

“Pojawił się znikąd” – takie zdanie pada w IMS Business Report 2024. Mowa o Afro House – gatunku, który zdobywa coraz większą popularność.

sunrise

International Music Summit co roku w swoim raporcie podsumowuje stan branży muzyki elektronicznej. Tegorocznej edycji dokument poświęciliśmy już jeden artykuł. Moglibyśmy dalej zalewać Was zawartymi tam liczbami, procentami i wykresami. Postanowiliśmy jednak, że zamiast tego opiszemy kilka najciekawszych zjawisk, które pojawiły się w ostatnim roku na scenie EDM. Jednym z nich jest fakt, że słuchacze coraz częściej szukają muzyki w stylu Afro House.

Zanim przejdziemy do gatunku, który w wynikach wyszukiwania pojawił się znikąd i od razu wylądował na 23. miejscu, rzućmy okiem na całą branżę. Patrząc na statystyki, można stwierdzić, że 2023 był dobrym rokiem dla globalnego biznesu muzycznego. Rynek odnotował ponowny wzrost przychodów z nagrań muzycznych. Sektor koncertowy kontynuuje natomiast swój postpandemiczny renesans.

kalendarz

Ciekawą tendencją jest także wzrost udziału niezależnych wytwórni. Nie obyło się jednak bez złych informacji – ostatni rok, w wyniku chociażby nowej polityki tantiemowej Spotify, przyniósł bowiem spadki w przychodach artystów decydujących się na wydawanie muzyki we własnym zakresie.

ultra

Afro House pojawił się znikąd

Jeżeli zerkniemy na dane Beatport, zauważymy, że najpopularniejszymi gatunkami na platformie w 2023 r. był House i Techno. To nie powinno dziwić – zawojowały one zarówno media społecznościowe, takie jak TikTok, jak i stacje radiowe. Największą uwagę przykuwa jednak Afro House, który w pierwszym kwartale 2022 r. zajmował 18. miejsce, a w trzecim kwartale 2023 – już 9. Wzrost popularności tego gatunku widać także w wynikach wyszukiwania, w których jest absolutnym debiutantem i zajmuje 23. miejsce – między EDM a Jungle. Jak czytamy w IMS Business Report, w tym rankingu Afro House “pojawił się znikąd”.

Przyczyn rosnącej popularności tego gatunku należy doszukiwać się w danych Spotify. Zauważamy tam rosnący udział słuchaczy z Republiki Południowej Afryki, a także Afryki Subsaharyskiej, gdzie kultura muzyki elektronicznej prężnie się rozwija. O tym, jak przebiega ten proces, Europejczycy będą mieli okazję dowiedzieć się już jesienią. Podczas ADE swój panel będzie miała Gracje Ladoja – inicjatorka festiwalu Our Homecoming, który odbywa się w Lagos. Jej wystąpienie rzuci światło na nigeryjską scenę klubową oraz możliwości afrykańskich artystów na światowym rynku muzycznym.

sunrise

Czy Afro House zawojuje światowy rynek muzyczny? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy zapewne w przyszłorocznym IMS Business Report. Z jednej strony, czerpanie inspiracji z muzyki afrykańskiej w hip-hopie, czego owocem był gatunek Afro Trap, było tylko chwilowym trendem. Z drugiej, EDM to nie hip-hop i tu sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. A jak brzmi Afro House? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie poniżej. Utwór “Amana” od Maz i VXSION zajmuje aktualnie pierwsze miejsce w rankingu Top10 piosenek z tego gatunku.

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?