ATB mówi “dość” i zapowiada swój ostatni album. „Muzyka towarem z krótkim terminem przydatności”

Zmiany w przemyśle muzycznym skłaniają ATB do zakończenia wydawania długogrających albumów. Ostatni z nich ukaże się w przyszłym roku.

sunrise

Świat muzyki uległ na przestrzeni ostatnich dekad fundamentalnym zmianom. Bardzo duży na to wpływ miała popularyzacja platform streamingowych. Fakt ten spowodował, że żyjemy w tzw. “kulturze singli“, w ramach której długogrające albumy mają coraz mniejszą rację bytu. O ile w rapie czy popie nie jest to jeszcze aż tak widoczne, o tyle w elektronice tendencja ta jest znacznie wyraźniejsza. Coraz mniejsze grono producentów jest skłonnych realizować takie formy wydań, skupiając się na pojedynczych release’ach bądź EPkach. Wśród tego typu twórców pojawiają się także legendy – najnowszą z nich okazuje się być ATB.

ATB wydaje ostatni album w karierze

Pierwotnie zapowiadany na ten rok 11. studyjny album ATB ukaże się dopiero w 2025 roku. Będzie to jednocześnie jego ostatni długograj. Jak czytamy w statemencie, ostatni album ATB ma być hołdem dla lojalnych słuchaczy, którzy wspierali go przez jego trwającą już trzy dekady karierę. Choć Niemiec nadal uwielbia dłuższe formy, to zauważa coraz mniejszy sens ich wydawania w dobie zmian na rynku muzycznym.

kalendarz

W dzisiejszej erze streamingów, niestety, takie koncepcje nie mają realnych szans. Przez algorytmy i współczynniki pomijania utworów, muzyka stała się towarem z krótkim terminem przydatności do spożycia i rzadko ma czas, by dojrzeć w słuchaczach i przekształcić pozornie nieistotny utwór w ulubioną piosenkę po wielu przesłuchaniach.

Z tego powodu, zdecydowałem się wydać swój ostatni album jako ATB w 2025 roku. Robię to dla was, dla mojego lojalnego fanbase’u, który towarzyszy mi w muzycznej podróży od 30 lat i który rozumie moją koncepcję. Wraz z tą płytą, chcę ruszyć w kolejną światową trasę koncertową.

Na szczęście jednak nie oznacza to zupełnego porzucenia produkowania utworów – Andre Tannenberger w poście na swoich social mediach zapewnia, że nadal będzie wydawać muzykę.

kalendarz

Nie obawiajcie się – to nie koniec mojej muzycznej kariery! Nadal będę występować i tworzyć nową muzykę, nawet po premierze tego albumu. W zgodzie z motto mojej obecnej trasy: “DON’T STOP”.

Aż cztery występy w Polsce

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych singli promujących ostatni już album ATB. Jak dotąd, otrzymaliśmy jeden taki kawałek – ukazał się on w lutym tego roku i nosi tytuł “Take A Moment“.

Nowych propozycji od Andre możemy spodziewać się także podczas jego występów w Polsce. Najbliższy z nich już 19 lipca w kołobrzeskim Podczelu, na Sunrise Festival 2024. Na najbliższe miesiące zaplanowano w sumie cztery występy Niemca dla naszej publiki – konkretnie 30 sierpnia, 14 września i 12 października. Szczegółów jeszcze nie znamy.

sunrise

kalendarz

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?