Fakt, iż Avicii jest już teraz jedną z najsłynniejszych postaci muzyki popularnej, nie ulega wątpliwości. Jednak oprócz popularnych na całym świecie singli, Tim miał do zaoferowania wiele więcej smaczków, które w wielu wypadkach nie zostały nigdy oficjalnie wydane, a z którymi wiąże się parę ciekawych historii. I właśnie nad nimi pochylimy się w dużej mierze w naszym tekście, który publikujemy z okazji wydania pośmiertnego albumu, noszącego tytuł “TIM”. Przygotowaliśmy masę ciekawostek, któe przybliżą Wam postać i twórczość Szweda. Miłej lektury!
Niewydany singiel z Tiesto
Nie każdy o tym wie, ale Avicii wraz z Tiesto stworzył wspólny utwór. “Generations” powstało między 2010 a 2011 rokiem. W sieci można natknąć się na wycinki z koncertów, w których produkcja była grana. Sam Tijs w jednym z wywiadów potwierdził współpracę z Timem.
„Utwór jest prawdziwy […] właściwie to mam dwa utwory z Aviciim, ale nigdy ich nie skończyliśmy. Byliśmy kilka razy w studio, ale z jakichś powodów żaden z utworów nie ujrzał światła dziennego. Po prostu byliśmy niezadowoleni z końcowych rezultatów. Ostatecznie zgubiliśmy gdzieś plik”
Tiesto
“Stay With You” – Mike Posner na wokalu
Kolejny utwór, który nie został oficjalnie wydany. Chwytliwa melodia, pozytywna energia oraz świetny vocal Mike’a Posnera idealnie opisują „Stay With You”. Zaprezentowany po raz pierwszy został na Mysteryland w 2012 roku.
Studio session przed Ultra Music Festival 2016
Przed UMF 2016 Avicii spędził sporo czasu w studiu na przygotowanie nowego materiału. Udało mu się wtedy stworzyć około trzynastu zupełnie nowych utworów, wśród których znalazły się między innymi:
“Without You”…
…“Lord”…
…a także “Forever Yours”.
“Enough Is Enough”
Avicii często tworzył utwory będąc pod wpływem emocji. Przykładowo “Enough Is Enough”, które powstało dla Emily Goldberg, byłej partnerki Szweda. Na przełomie 2010 i 2011 roku pojawiło się również ID z wokalem Yolandy Selini. To jest jeden z najpopularniejszych, a zarazem niewydanych oficjalnie utworów Szweda.
Avicii i Aloe Blacc to nie tylko “SOS” i “Wake Me Up”
Avicii uwielbiał pracować z Aloe Blacc. Poza “Wake Me Up” oraz pośmiertnie wydanym “SOS” artyści mieli jeszcze jeden niewydany utwór. Zaprezentowali go razem na scenie Ultra Music Festival w 2013 roku, skąd pochodzi również to video.
Drop z Black and Blue został ostatecznie użyty w innej produkcji Szweda – “Liar Liar (Avicii By Avicii)”.
“Skype”
Tim Bergling lubił pracować z różnymi osobami w studio, przez co dorobił się wielu wspaniałych kolaboracji. W 2010 roku pracował wraz z młodszym kuzynem Sebastiana Ingrosso, Oliverem oraz z Otto Knows, czego owocem ich pracy był ich utwór „Gino” oraz wspaniała EPka, na której znajdowały się takie utwory jak iTrack oraz LoopeDe.
Niewiele osób jednak wie, że Avicii miał jeszcze jeden wspólny utwór z Olivierem Ingrosso, który powstał na przełomie 2009 i 2010 roku. “Skype” to połączenie smyczkowych instrumentów wraz z mocnym electro housem, jednak nie został on nigdy wydany.
Jedna z wersji tej produkcji została zagrana w 125. epizodzie „Tiësto’s Club Life”, inna wersja w 2012 roku pojawiła się na oficjalnym soundcloudzie Ingrosso, zaś prezentowaną poniżej w filmie trzecia odsłonę wrzuciliśmy na swój YouTube.
“Heart Upon My Sleeve”
Bergling miał pociąg do instrumentów szarpanych. Przykładem mogą być jego dwa utwory z debiutanckiej płyty „True”, czyli „EDOM” oraz ”Heart Upon My Sleeve”. Avicii zaprezentował je choćby na festiwalu Tomorrowland. Mashup „Heart Upon My Sleeve” wraz z „Always On The Run” wywołuje ciarki na całym ciele. Koniecznie musicie to usłyszeć.
Co ciekawe, wokalna wersja tego utworu (w której pojawia się fomacja Imagine Dragons) została wydana na albumie “TIM”.
====
Kultowy remix dla Boba Sinclara
Avicii ma na swoim koncie wiele remiksów. „One Love” dla Davida Guetty, „Escape Me” dla Tiësto, „Rapture” dla Nadii Ali czy też „Drowing” dla Armina Van Buurena to tylko część z bogatej listy Szweda. Jest jednak jeden remix, który w szczególności zostaje w pamięci. Jest to remix ”New New New” dla Boba Sinclara, który po raz pierwszy został zagrany podczas Techno Parade w Paryżu, 19 września 2009 roku.
====
Avicii i Sia w jednym utworze!
Tim bardzo często grał nowe, niewydane utwory na swoich występach – a to w celu sprawdzenia reakcji publiczności i upewnienia się, czy kompozycja wymaga poprawek. Tak samo było przy współpracy z Sią Furler. Demo wspólnego singla zaprezentował w Dubaju, jednak – jak się później okazało – przez swoją własną pomyłkę, zagrał inną wersję.
„To jedna z wielu nowych piosenek, których jeszcze nie dokończyłem. Ta wersja nie jest piosenką z Sią, ale próbujemy znaleźć właściwą wersję.”
Avicii
David Russell, manager wokalistki, potwierdził na Twitterze słowa Szweda. Pierwsza instrumentalna wersja tego utworu została zaprezentowana podczas Ultra Music Festival w 2016 roku. Wersja z wokalem, została zagrana przez przypadek podczas World Trade Centre w Dubaju kilka dni po występie na Bayfront Park.
Avicii remiksował Coldplay już w 2013 roku!
W 2013 roku Avicii wyprodukował niesamowity remix “Atlas” dla Coldplay, który nie został wydany. Projekt został schowany do szuflady i po trzech latach wyciągnięty z powrotem. 14 marca 2016 roku Avicii na jednym ze swoich livestreamów zaprezentował odświeżoną wersję z wokalem od Sandro Cavazza. Główna melodia i pomysł nie odbiegają od wersji z 2013 roku.
Remix dla Syn Cole, którzy przerodził się w solowy, niewydany utwór
Utwór został zaprezentowany w 2013 roku jako remix “Bright Lights” dla Syn Cole. Po drobnych modyfikacjach wersja z vocalem od Audra Mae została zaprezentowana jeszcze w tym samym roku. Ten utwór, jak i remix były rzadko grane na żywo, ale mimo to zostały ciepło przyjęte.
“Abow”
„Abow”, mimo iż krążył po sieci w wysokiej jakości, to oficjalnie nie został nigdy wydany.
Wyciekł również słynny bootleg Avicii vs Kings of Leon – Abow vs Sex On Fire. Szwed po raz pierwszy ten utwór zagrał na Mysteryland w Holandii, 28 sierpnia 2011 roku, natomiast materiał wideo pochodzi z Electric Zoo.
“Silhouettes” w nieco innej odsłonie
W rozmowie z Digital Spy Avicii wyjaśnił, czym inspirował się przy stworzeniu utworu.
„Niektórzy ludzie czerpią inspirację z uczucia, ale głównie inspirują mnie melodie. Osoba, która wyprodukowała ze mną ten utwór, jest niesamowita – potrafi grać na każdym instrumencie, o którym myślisz. Wzięliśmy to tyle, ile mogliśmy i staraliśmy się uczynić go przyjaznym dla tańca i czymś innym niż teraz”
Avicii
“X You”, czyli polski akcent w twórczości Tima
Ilu producentów jest potrzebnych do stworzenia utworu? Jeden? Dwóch? Czterech? Otóż Avicii udowodnił, że do produkcji jednego singla można zaangażować… 4199 artystów ze 140 krajów świata. W ten sposób powstało “X You” – śmiałkowie wysłali łącznie 12951 próbek dźwiękowych stanowiących fragmenty melodii, linii basowych, rytmicznych, breaków i efektów (za tą sekcję odpowiada m.in. nasz rodak, Mateusz Kolata).
W filmie możecie usłyszeć pomysły, które zaintrygowały samego Tima.
Madonna
W 2012 roku Avicii podjął współpracę z Madonną, czego owocem był remix „Girl Gone Wild”, ale czy wiecie, że Tim wyprodukował również dziesięć innych utworów dla królowej muzyki pop? Utwory nie został oficjalnie wydane, lecz w internecie można natknąć się na kilka fragmentów. Oto część z nich:
Madonna – Addicted | Madonna – Borrowed Time | Madonna – Make The Devil Pray
Avicii i Nicky Romero
Nicky Romero i Avicii poznali się na przełomie 2010 i 2011 roku. Ich znajomość przerodziła się w jeden z największych klasyków EDM. Najpierw jednak powstała wersja instrumentalna, zatytułowana „NickTim”. Po raz pierwszy została ona zagrana 18 października 2011 roku w Waszyngtonie.
Jak twierdzi Nick:
„Stworzenie wersji instrumentalnej trwało kilka godzin. Bawiliśmy się świetnie podczas tworzenia utworu, byliśmy razem w Szwecji w jego studio. Nagrałem proces tworzenia utworu, ale niestety nie mogę znaleźć pliku wideo”.
Nicky Romero
W pierwotnej wersji znanego nam “I Could Be The One” wokalu użyczyła MØ (wokalistka znana z “Lean On” Major Lazer i DJa Snake’a). Ostatecznie jednak panowie zdecydowali się skorzystać z usług Noonie Bao i w takiej wersji utwór podbił świat. Track został wydany 26 grudnia 2012 roku.
Ciekawostką jest również, że Nicky miał wydać jeszcze jeden utwór z Aviciim, o czym mówi w 280 odcinku Protocol Radio.
Bromance – kamień milowy w karierze Tima
Za utworem „Bromance” kryje się dłuższa historia. Główny synth, który znajduje się w breaku został użyty w oficjalnym remixie „Salinas” duetu Dimitri Vegas & Like Mike. W wywiadzie dla Image-Line (twórcy FL Studio) powiedział:
„Cóż, melodia była właściwie czymś, co zrobiłem prawie dwa lata temu przed wydaniem, kiedy byłem w trasie. Dopiero później Ash przypomniał mi o tym i powiedział: naprawdę powinniśmy więcej pracować nad tym. Efekt końcowy wcale nie odbiega od oryginału, tylko kilka drobnych poprawek i różnych instrumentów, ale wiele pracy włożono w to, aby brzmiało idealnie zarówno pod względem harmonii, jak i energii.”
Avicii
Pierwotna wersja „Bromance” została zaprezentowana po raz pierwszy 23 stycznia 2010 roku w klubie „The Guvernment” w Toronto. Różni się ona nieco od oficjalnej wersji, która został wydana 2,5 miesiąca później. Singiel doczekał się czterech wersji – dwóch od Tima (w tym najpopularniejszej “Avicii’s Arena Mix), a także dwóch remiksów od Chrisa Reece’a i Bimbo Jones. Release w Belgii i Holandii uzyskał status złotej płyty.
17 października 2010 wydana została wersja wokalna – śpiewa w niej Amanda Wilson. Utwór odniósł międzynarodowy sukces – pokrył się bowiem platyną w Szwecji, złotem w Australii, Belgii i Danii oraz srebrem w Wielkiej Brytanii. W jednym z wywiadów Berg powiedział:
„Kiedy wydałem instrumental „Bromance”, kilku francuskich producentów pod aliasem Alviin & Da Frenchy stworzyło bootleg ze starym utworem Amandy Wilson „The Love U Seek”.
Avicii
Wtedy Ministry of Sound skontaktowało się ze mną i chciało wydać go jako wersję wokalną – poprosiliśmy więc Amandę o przerobienie wokali i brzmiało to świetnie, więc po prostu wydaliśmy to!”
W 2015 roku wybuchła drama na Twitterze z “Bromance” w roli głównej. Starkillers oskarżył Szweda o kradzież melodii i pomysłu od Ray Lynch i jego utworu „Celestial Soda Pop”. Ostatecznie Nickowi skończyły się argumenty i z niewiadomych powodów postanowił pokazać wiadomości prywatne. Całe zdarzenie można zobaczyć na Twitterze.
Avicii i Starkillers mieli w zanadrzu cały album!
W 2009 roku Tim podjął się współpracy z rzeczonym wcześniej Starkillersem oraz Ausinem Leedsem. Owocem tej pracy był album “Killers vs Rockers – People Are Strange“, który ostatecznie nie został wydany z powodów problemów z wytwórnią płytową. Na albumie znajdowało się 12 wspólnych utworów. Żaden z utworów nie ujrzał światła dziennego – aż do 21 kwietnia 2018 roku.
Tom Odell czy Jon Bon Jovi?
Tim Bergling miał na swoim koncie co najmniej dwie kolaboracje z Tomem Odellem, lecz żadna z nich nie została potwierdzona przez artystów. Jedna z nich jest łatwo dostępna w internecie i nosi tytuł „Can’t Love You Again / Don’t Call”. Utwór został zagrany po raz pierwszy przez Aviciiego w 2014 roku podczas drugiego weekendu festiwalu Tomorowland. Audio w lepszej jakości znajduje się również na oficjalnym soundcloudzie Tima w secie z Ultra Music Festival w Miami z 2015 (ok. 38 minuty).
Natomiast druga współpraca nosi tytuł „Love to Fall / Love To Hold”. Nie ma zbyt dużo informacji na temat tego utworu jednak możliwe jest, że zamiast Toma Odella na wokalu występuje… Jon Bon Jovi.
Współpracy z Coldplay ciąg dalszy
Oczywiście każdy fan Szweda wie, że jest on odpowiedzialny za „A Sky Full Of Stars”. Jednak nie każdy wie, że Tim ma na swoim koncie więcej wspólnego z Coldplay, a zwłaszcza z Chrisem Martinem. Avicii wyprodukował również „Hymn for the Weekend” a sam Chris był odpowiedzialny za podłożenie wokalu w pierwotnej wersji „True Believer”.
“Heaven”
Kolejnym owocem ich pracy było czekające na release przez kilka lat, będące kilkukrotnie nieoficjalnie udostępniane, i w końcu wydane na “TIM” „Heaven”. Powstała również wersja z Simonem Aldredem na wokalu. Tego pana mogliśmy już poznać przy okazji “Waiting For Love“.
Tutaj znajdziecie natomiast jedną z wersji utworu, w której ujęty został już frontman Coldplay.
“Levels”
Opis zbędny.
przygotował Dennis Mikosik