Czego słuchaliśmy w pierwszej połowie 2023? Rap wciąż na czele

Rap w albumach i streamingu, rock na winylach, pop w radiu – tak można podsumować zestawienie pierwszej połowy 2023 roku według OLiS.

kalendarz

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) regularnie publikuje zestawienia najchętniej kupowanych wydawnictw w Polsce (OLiS), z uwzględnieniem zarówno sprzedaży fizycznej, jak i cyfrowej. Na koniec czerwca 2022 r. rap zajmował aż 5 pozycji. Najnowsze podsumowanie pokazuje, że od tamtego czasu niewiele się zmieniło.

Rap w dalszym ciągu króluje

Jeżeli spojrzymy na TOP5 najpopularniejszych albumów, natychmiast zauważymy, że rap skutecznie utrzymuje swoją pozycję. Na pierwszym miejscu znalazł się bowiem “spokój” Kubana. Czwartą lokatę zajął Avi z “Małym Księciem“, a tuż za nim uplasował się kolektyw club2020. Drugie i trzecie miejsce należy do stałych bywalców – wspominającego “Lata Dwudzieste” Dawida Podsiadły i śpiewającej poezyje Sanah.

emuze.me

Jeżeli odejmiemy sprzedaż fizyczną i spojrzymy na najchętniej słuchane albumy na platformach streamingowych, zaobserwujemy niemałe roszady. Na tej płaszczyźnie prym wiedzie bowiem ostatni album Dawida Podsiadło. sanah zajmuje dwie lokaty – czwartą ze swoim kącikiem poezji i piątą z “Ucztą“. Z kolei drugie i trzecie miejsce należy do Kubana i club2020.

Na winylach rządzi rock

Według zestawienia OLiS – Albumy Winyle w polskich domach z gramofonów najczęściej słychać rock. Na pierwszym miejscu uplasowała się bowiem pierwsza część wydawnictwa “Kult XLI”, przygotowanego z okazji 41-lecia istnienia zespołu. Druga lokata należy do Depeche Mode i ich albumu “Memento Mori“. Trzecie pozycja przypadła zespołowi Metalica i “72 seasons“. Czwarte miejsce okupuje zespół Riverside z płytą “ID.Entity“. Zestawienie zamyka Dawid Podsiadło ze swoim debiutanckim albumem “Comfort and Happiness“, który ukazał się… 10 lat temu.

ultra

A co na planecie singli?

Zestawienia związane z singlami zdominowała Miley Cyrus i “Flowers”. Według ZPAV jest to nie tylko najpopularniejszy utwór w streamingu, ale też najczęściej odtwarzany utwór w stacjach radiowych. O czas antenowy w rozgłośniach udanie walczyli także Michael Patrick Kelly z “Wonders”, Metro Boomin i spółka z “Creepin'”, Maneskin i “GOSSIP” oraz Nick Youre z “Eyes On You”.

W serwisach streamingowych z amerykańską piosenkarką konkuruje “Malibu Barbie” club2020, “mori” Dawida Podsiadły, “Taxi” Kizo i spółki oraz “na okrągło” Kubana.

Jak widać, na polskim rynku muzyka elektroniczna zeszła na drugi plan. Nasz rodzimy EDM ma jednak swoje powody do dumy, więc miejmy nadzieję, że za 6 miesięcy w podsumowaniu roku zobaczymy także naszych ulubionych producentów.

kalendarz

emuze.me

Total
0
Shares
☕ Postawisz nam kawusię?